סגור

אכזבה: ארה"ב צמחה בקצב של 2% ברבעון השלישי של 2021

קצב הצמיחה השנתי נמוך מהציפיות המוקדמות של האנליסטים שעמדו על 2.6% ולאחר צמיחה של 6.7% ברבעון השני של השנה; הוא הגרוע ביותר מאז הרבעון השני של 2020; הסיבה העיקרית להאטה: בעיות בשרשרת האספקה העולמית, התפשטות וריאנט הדלתא ועליית מחירים

הכלכלה האמריקאית צמחה בשיעור של 2% ברבעון השלישי של 2021 - נמוך מהציפיות המוקדמות של האנליסטים שציפו לקצב צמיחה שנתי של 2.6% ולאחר צמיחה של 6.7% ברבעון השני של השנה. הנתונים נמסרו היום (ה') על ידי משרד המסחר האמריקאי.

זהו קצב הצמיחה הנמוך ביותר של התמ"ג מאז הצלילה בשיעור של 31.2% שנרשמה ברבעון השני של 2020, במהלכו הקורונה הפכה למגפה עולמית שהביאה למגבלות תנועה חמורות ולסגירת עסקים, ושלחה עשרות מיליונים לקבל דמי האבטלה.
ההאטה בקצב הצמיחה של הכלכלה הגדולה בעולם נובעת בעיקר מהאטה חדה בצריכה הפרטית שצמחה בקצב שנתי של 1.6% בלבד לאחר זינוק מהיר של 12% ברבעון הקודם. בנוסף, מחסור עולמי, צווארי בקבוק בהובלה, עליית מחירים וגרסת הדלתא של נגיף הקורונה הכבידו על הוצאות הסחורות והשירותים כאחד.
1 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון וראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון מכריזים על ברית ביטחונית חדשה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון וראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון מכריזים על ברית ביטחונית חדשה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
(AP)
לפי CNBC, הירידות בהשקעות במגורים ובהוצאות הממשל הפדרלי תרמו למגמה הזאת, כמו גם עליה בגירעון הסחר האמריקאי, שהתרחב לקרוב ל-73.3 מיליארד דולר באוגוסט.
הוצאות הצרכנים, שמהוות 69% מהכלכלה האמריקאית שהיקפה 23.2 טריליון דולר, עלו רק ב-1.6% ברבעון האחרון, ולאחר עלייה של 12% ברבעון השני. ההוצאות על מוצרים ירדו ב-9.2%, והדבר כולל ירידה של 26.2% בהוצאות על מוצרים ברי קיימא כמו מכשירי חשמל ומכוניות. ההוצאות על שירותים עלו ב-7.9%, ירידה לעומת 11.5% ברבעון השני.
הנתונים מגיעים על רקע ירידה של 0.7% בהכנסה האישית, שאף ירדה ב-25.7% ברבעון השני על רקע סוף תשלומי התמריצים ע"י הממשל. שיעור החיסכון האישי ירד ל-8.9% מ-10.5%.
הוצאות הממשל הפדרלי ירדו ב-4.7%, מה שלדברי משרד המסחר נגרם עקב עצירה בתוכנית הסיוע, במסגרתה ניתן מימון ביניים לעסקים שנפגעו בהסגרים.
"בסך הכל זוהי אכזבה גדולה בהינתן התחזית שפורסמה ביולי לצמיחה של 7%, ואפילו התחזית הפסימית שלנו לקצב צמיחה של 3.5% התבדתה", כך כתב פול אנסוורת', כלכלן בכיר בחברת קפיטל אקונומיקס, "אנו מצפים להתאוששות ברבעון האחרון, על רקע דעיכת זן הדלתא של הקורונה, והעלייה ברכישת כלי רכב".