סגור
הבנק המרכזי האירופי ECB מטה הבנק בפרנקפורט גרמניה גוש היורו הבנק האירופי
הבנק האירופי המרכזי (גטי)

הנתון המדאיג לגוש היורו: הכלכלה צפויה להתכווץ ב-0.4% ברבעון השלישי

זאת בניגוד לתחזית שעמדה על קיפאון בצמיחה; מדד מנהלי הרכש של מדינות הגוש אמנם עלה לרמה של 47.1 נקודות אך עדיין מעיד על מצב של התכווצות; העלאות הריבית עושות את שלהן והחולשה הכלכלית כבר חורגת מגבולות גרמניה

כלכלת גוש היורו צפויה להתכווץ ברבעון הנוכחי ולא תשוב לצמיחה בזמן הקרוב, כך מראה סקר חדש שהתפרסם בסוף השבוע. זאת בהשפעת העלאות הריבית המתמשכות.
מדד מנהלי הרכש (PMI) של הבנק המסחרי של המבורג (HCOB), שנחשב כאמצעי אמין לבדיקת המצב הכלכלי, עלה ל-47.1 נקודות בספטמבר לעומת שפל של 33 חודשים – 46.7 - שרשם באוגוסט. אבל הנתון נמצא עדיין מתחת ל-50 נקודות, מצב המעיד על התכווצות. במקביל הבנק מסר שכלכלת הגוש תתכווץ ב-0.4% הרבעון, גרוע בהרבה מתחזית של 0% שנרשמה בסקר שערכה רויטרס לאחרונה.
"המיתון הולך ונעשה ברור בגוש היורו. בשונה ממחצית השנה החורפית של 2023-2022, החולשה הכלכלית אינה מרוכזת רק בגרמניה, שסבלה במיוחד ממחירי אנרגיה גבוהים", כך אמר כריסטוף וייל מקומרצבנק. "העלייה המצטברת בשיעור הריבית של הבנק האירופי המרכזי ב-4.5% נקודות בסיס לאורך התקופה האחרונה מביאה להאטת הכלכלה בכל מדינות היורו".
למרות שההידוק המוניטארי שנמשך מזה שנתיים כנראה נמצא אחרי שיאו, בנקים מרכזיים חשובים רמזו שיותירו את שיעור הריבית על כנו ככל שיידרש על מנת לנצח את האינפלציה. השפעת המדיניות הולכת ומתבהרת, עם פעילות עסקית מצטמצמת בגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, מה שמצביע על התכווצות של כלכלת המדינה עקב הירידה המתמדת בביקוש למוצרים ושירותים.
מגזר השירותים הצרפתי התכווץ אף בשיעור חד יותר בספטמבר (ל-43.9 נקודות - שפל של 34 חודשים), כפי שמראה מדד מנהלי הרכש שלו, זאת על רקע הירידה בהזמנות חדשות שהשפיעה על הכלכלה השנייה בגודלה באירופה. גם בבריטניה סבלו חברות מספטמבר גרוע משקיוו, עם עלייה באבטלה וסיכון למיתון. הבנק של אנגליה עצר את סדרת העלאות הריבית שלו ביום חמישי על רקע ההאטה בקצב האינפלציה במדינה, אך הנגיד אנדרו ביילי הדגיש שהבנק עדיין אינו מאמין שהעבודה הסתיימה.