סגור
דגל ישראל על מטה הנציבות האירופית ב בריסל 8.10 חרבות ברזל
דגל ישראל על מטה הנציבות האירופית ב בריסל 8.10 חרבות ברזל (צילום: JOHANNA GERON / AFP)

הנציבות האירופית: "חובה לפעול נגד האנטישמיות, 'לעולם לא עוד' זה עכשיו"

בהצהרה שפרסמה הנציבות היא ציינה כי "העלייה במספר התקריות האנטישמיות באירופה הגיעה לרמות יוצאות דופן, ומזכירה כמה מהתקופות האפלות ביותר בהיסטוריה". בנוסף, הדגישה הנציבות את עמידתה לצד הקהילות היהודיות ביבשת

בשל התקריות האנטישמיות המתרבות באירופה ובעולם, הנציבות האירופית פרסמה הערב (יום א׳) הצהרה הקוראת למדינות החברות באיחוד לפעול באופן בלתי מתפשר למאבק נגד גילויי שנאה ולהגן על הקהילות היהודיות בשטחן. "האחריות המשותפת שלנו כאירופאים היא לעמוד נגד שנאה על כל צורותיה", הבהירה הנציבות.
מרגריטיס שינאס, סגן נשיא הנציבות, פרסם את ההצהרה ברשת החברתית X (לשעבר טוויטר) וכתב: "לשנאה אין מקום באיחוד האירופי. 'לעולם לא עוד' זה עכשיו".
הנציבות האירופית היא הגוף החשוב ביותר בין מוסדות האיחוד, שכן היא הגוף המוציא לפועל שלו, לרבות הובלת חקיקה להקצאת תקציבים, בדומה לממשלה. בהצהרת הנציבות הערב נכתב: "עליית התקריות האנטישמיות ברחבי אירופה הגיעה לרמות יוצאות דופן בימים האחרונים והיא מזכירה כמה מהתקופות האפלות ביותר בהיסטוריה. יהודי אירופה היום שוב חיים בפחד. ראינו התעוררות מחודשת של רטוריקה ושל תקריות אנטישמיות באיחוד האירופי ובעולם. בקבוקי תבערה הושלכו על בית כנסת בגרמניה, מגני דוד רוססו על בנייני מגורים בצרפת, בית קברות יהודי חולל באוסטריה, חנויות יהודיות ובתי כנסת הותקפו בספרד, מפגינים קוראים סיסמאות שנאה נגד יהודים״.
הנציבות הדגישה כי "בזמנים קשים אלה האיחוד האירופי עומד לצד הקהילות היהודיות שלו. אנו מגנים את המעשים הנתעבים בצורה החריפה ביותר. הם יוצאים נגד כל מה שאירופה מייצגת. נגד ערכי הליבה ודרך החיים שלנו, נגד מודל החברה שאנו מייצגים, המבוסס על שוויון, הכלה וכיבוד מלא של זכויות האדם. יהודי, מוסלמי, נוצרי - אף אחד לא צריך לחיות בפחד מאפליה או אלימות בגלל דתו או זהותו. האיחוד האירופי נחוש להגן על רווחתן של כל הקהילות שלו - אתניות, דתיות או אחרות. עלינו לדחוק את העלייה הזו באנטישמיות, כמו גם את העלייה בשנאה האנטי-מוסלמית שאנו עדים לה במהלך השבועות האחרונים - שאין לה מקום באירופה".
בשבועות האחרונים תוגברה האבטחה על בתי כנסת ועל אירועים של הקהילה היהודית במדינות האיחוד, והנציבות מדגישה כי תמשיך להקצות משאבים להגנה פיזית על הקהילות לאחר שהמימון לכך כבר גדל. בנוסף, מדגישה הנציבות כי למדינות האיחוד יש כלים "רבי עוצמה" לטיפול בפשעי שנאה וכי היא מדרבנת את המדינות החברות לפעול בנושא.
לדברי הנציבות, "חוק האיחוד האירופי קובע הפללה בגין מעשי הסתה פומבית לשנאה ולאלימות וקובע גישה משותפת להתמודדות עם דברי שנאה, פשעי שנאה גזעניים, ושנאת זרים. הבטחת האכיפה הקפדנית שלו היא כעת הכרחית מתמיד. במקביל, אנחנו מגבירים את אכיפת החקיקה הרלוונטית כדי להבטיח שפלטפורמות מקוונות יגיבו במהירות וביעילות נגד תוכן אנטישמי או אנטי מוסלמי ברשת - בין אם זה תוכן טרור, דברי שטנה או דיסאינפורמציה. האחריות המשותפת שלנו כאירופאים היא להשמיע קול נגד שנאה על כל צורותיה ולעמוד נגדה".
ב-26 באוקטובר אישרה מחדש המועצה האירופית את הגינוי החריף שלה נגד מתקפת הטרור של חמאס. לפי ההצהרה, מדובר ב״התקפות טרור אכזריות וחסרות הבחנה ברחבי ישראל. השימוש באזרחים כמגן אנושי על ידי חמאס הוא זוועה מחפירה במיוחד. המועצה האירופית מדגישה מאוד את זכותה של ישראל להגן על עצמה בהתאם למשפט הבינלאומי ולמשפט ההומניטרי הבינלאומי. היא חוזרת על קריאתה לחמאס לשחרר לאלתר את כל בני הערובה ללא כל תנאי מוקדם".