סגור

נשיא סין הכריז: האיחוד עם טייוואן יתממש בדרכי שלום

סין לוחצת על טייוואן לקבל את ריבונותה. שי ג'ינפינג: "לא כדאי לאף אחד לזלזל בהחלטיות של העם הסיני". בטייוואן אמרו מנגד שרק אזרחיה יחליטו על גורלם, ושסין "עושה שרירים"

נשיא סין שי ג'ינפינג הבטיח לבצע "איחוד" בדרכי שלום עם טייוואן, אך לא הזכיר את השימוש בכוח שעושה מדינתו לאחר שבוע של מתחים עם מדינת האי, שגרמו לחששות בינלאומיים, כך לפי CNBC.


טייוואן הדמוקרטית נמצאת תחת לחץ פוליטי וצבאי משמעותי מצד סין, שלוחצת עליה לקבל את הנהגתה, אך טאיפיי נשבעה להגן על חירותה, ואמרה שרק אזרחי טייוואן יחליטו על גורלם.
שי אמר שהעם הסיני מחזיק ב"מסורת מפוארת" של התנגדות לבדלנות. "הבדלנות של טייוואן היא המכשול הגדול ביותר להשגת איחוד של המולדת, והסכנה החבויה הגדולה ביותר להחייאת האומה", הוא אמר ביום השנה של המהפכה שהסירה מכיסאה את השושלת הקיסרית האחרונה במדינה ב-1911.

2 צפייה בגלריה
תערוכת ציוד מחשבים קומפיוטקס ב טייוואן
תערוכת ציוד מחשבים קומפיוטקס ב טייוואן
תערוכת ציוד מחשבים בטייוואן, ארכיון
(צילום: אי.אף.פי)

שי הוסיף שאיחוד בדרכי שלום הוא הדבר הנכון ביותר עבור האינטרסים של העם הטייוואני, ושסין תגן על הריבונות שלה ואחדותה. "לא כדאי לאף אחד לזלזל בהחלטיות של העם הסיני וביכולתו להגן על הריבונות הלאומית שלו ושלמותו הטריטוריאלית. המשימה ההיסטורית של השלמת איחוד המולדת חייבת להיות ממומשת, והיא אכן תמומש", אמר שי.
עם זאת, הדברים נאמרו בטון מעט רך יותר לעומת דבריו מחודש יולי, אז נשבע "לרסק" כל ניסיון להכרזת עצמאות רשמית מצד מדינת האי. ב-2019 הוא איים ישירות להשתמש בכוח כדי להכפיף את האי לשליטת בייג'ינג. חיל האוויר הסיני ביצע בין 1 ל-4 באוקטובר חדירות לשטח האווירי של טייוואן, שכללו 150 מטוסים. שי לא הזכיר זאת בנאומו.

2 צפייה בגלריה
שי ג'ינפינג נשיא סין
שי ג'ינפינג נשיא סין
שי ג'ינפינג
(צילום: אי.פי.איי)

טייוואן אמרה מצדה שהיא מדינה עצמאית, ששמה "הרפובליקה של סין" – שמה הרשמי. הרפובליקה של סין נוסדה ב-1912, וממשלתה נמלטה לטייוואן ב-1949 לאחר שהפסידה במלחמת אזרחים נגד הקומוניסטים, שהקימו את הרפובליקה העממית של סין. ראש ממשלת טייוואן, שדיבר לפני שי, אמר שסין "עושה שרירים" וגורמת למתחים באזור. "זו הסיבה שמדינות שמאמינות בחירות, דמוקרטיה וזכויות אדם פועלות ביחד, והזהירו שוב ושוב שלא יאפשרו לסין לפלוש לטייוואן".