סגור

ארדואן פיטר את שר האוצר והלירה הטורקית ממשיכה להיחלש

המטבע הטורקי נסחר ברמה של 13.34 לירה לדולר בשעות הבוקר המוקדמות באסיה, ירידה של 0.7% ממחיר הסגירה בניו יורק. פיטוריו של שר האוצר נבעו ממחלוקת מתמשכת סביב המדיניות המוניטארית שהובילה לצלילת המטבע המקומי לשפל היסטורי. לשר האוצר החדש מונה נורדין נבאטי, בן בריתו של ארדואן

הלירה הטורקית נחלשה לאחר שנודע כי שר האוצר במדינה פוטר על ידי הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן.
הלירה נסחרה ברמה של 13.34 לירה לדולר בשעות הבוקר המוקדמות באסיה, ירידה של 0.7% ממחיר הסגירה בניו יורק. המטבע נחלש לקראת סוף יום המסחר אתמול בניו יורק לרמה של 13.356 לירה לדולר מיד לאחר שפורסם כי שר האוצר לוטפי אלוון הודח מהתפקיד בידי ארדואן כשנה לאחר שמונה לתפקיד. אלוון נחשב לטכנוקרט ידידותי לשוק שהעדיף מדיניות כלכלית שמרנית יותר וניסה לבלום את עליית האינפלציה.

2 צפייה בגלריה
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
(צילום: איי אף פי)
אלוון יוחלף על ידי נורדין נבאטי (Nureddin Nebati), כך לפי הודעת הממשלה. נבאטי נחשב בן ברית נאמן לארדואן. פיטוריו של שר האוצר נבעו ממחלוקת מתמשכת סביב המדיניות המוניטארית שהובילה לצלילת המטבע המקומי לשפל היסטורי בעקבות הורדות ריבית מצד הבנק המרכזי. נבאטי, שכיהן בשלוש השנים האחרונות כסגן שר האוצר, אמר כי טורקיה מנסה כבר שנים ליישם מדיניות של ריבית נמוכה אך נתקלה בהתנגדות עזה. "הפעם, אנחנו נחושים ליישם זאת", כתב בטוויטר, והוסיף כי אין "שום בעיה" בשמירה על ריבית נמוכה בתנאי השוק הנוכחיים. "אלוהים, הענק לי את היכולת לבצע את עבודתי כשר האוצר, שהנשיא שלנו חושב שאני ראוי לתפקיד, ועשה שאהיה ראוי לאמון שהפגין בי", כתב עוד.
2 צפייה בגלריה
שר האוצר של טורקיה שהודח Lutfi Elvan הלירה הטורקית
שר האוצר של טורקיה שהודח Lutfi Elvan הלירה הטורקית
שר האוצר של טורקיה שהודח, Lutfi Elvan
(צילום: בלומברג)
הלירה איבדה קרוב ל-40% מהשווי שלה מאז תחילת ספטמבר, על רקע לחציו של ארדואן על הבנק המרכזי להורדת הריבית, זאת בעוד ששיעור האינפלציה מטפס קרוב ל-20%.
הדחתו של אלוון מגיעה גם לאחר שהבנק המרכזי אימץ מדיניות שנויה במחלוקת נוספת של התערבות בשוקי המטבעות וזאת בניסיון לייצב את הלירה ועל אף עתודות מט"ח מוגבלות. אתמול (ד') הודיעו בבנק המרכזי על החלטתם למכור מט"ח, כולל דולרים על מנת לתמוך בלירה.