סגור
מסוק איראני משתלט על הספינה MSC ARIES
מסוק איראני משתלט על הספינה MSC ARIES (צילום: AP)

איראן השתלטה במצרי הורמוז על ספינה בבעלות חלקית של אייל עופר

כוחות קומנדו איראניים השתלשלו ממסוק אל הספינה MSC Aries, ששטה תחת דגל פורטוגל ונמצאת בבעלות חלקית של איש העסקים הישראלי. טהרן הודיעה: נעביר אותה לשטחנו. דובר צה"ל: "איראן תישא בהשלכות אם תבחר להסלים את המצב עוד יותר"

כוחות של משמרות המהפכה האיראניים השתלטו היום (שבת) על הספינה MSC Aries ששטה תחת דגל פורטוגל. הספינה נמצאת בבעלות חלקית של קבוצת זודיאק השייכת המיליארדר הישראלי אייל עופר. עם זאת, הספינה מופעלת על ידי MSC, חברת הספנות השנייה בגודלה בעולם. ההשתלטות נעשתה באמצעות מסוק ובאיראן לקחו אחריות על התקיפה.
לפי סוכנות הידיעות AP, כוחות קומנדו איראניים השתלשלו מהמסוק אל הספינה במרחק של כ-90 ק"מ מהעיר פוג'יירה שבאיחוד האמירויות. על הספינה, לפי דיווחים, לא נמצאים ישראלים, ולפי ערוץ "אל-חדת'" הסעודי, שהו עליה אנשי צוות פיליפינים.
הספינה, לפי דיווח של סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנא, הועברה לשטח המים הטריטוריאליים של איראן. בשלב זה עוד לא ברור אם ההשתלטות היא חלק משמעותי מההבטחה האיראנית לנקמה כנגד מדינת ישראל בעקבות הדיווחים על כך שזו התנקשה בסוריה בשבעה אנשי משמרות המהפכה ובראשם חסן מהדווי מפקד כוח קודס בסוריה ובלבנון.
אחרי ההשתלטות על הספינה, פרסם דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי הצהרה מטעמו, בה נאמר כי "איראן תישא בהשלכות לבחירה להסלים את המצב עוד יותר. הגברנו את המוכנות שלנו להגן על ישראל ממתקפה איראנית נוספת, ואנחנו מוכנים גם להגיב".


חברת זודיאק מסרה: "חברת MSC היא המנהלת והמפעילה המסחרית של הספינה. MSC אחראית לכל פעילויות כלי השיט לרבות תפעול המטען והתחזוקה. Gortal Shipping Inc מחכירה את הספינה ל-MSC לטווח ארוך. Gortal Shipping Inc באפיליאציה עם Zodiac Maritime. חברת MSC אחראית גם על מסלול הספינה, לוח הזמנים ועל הצוות שעל הסיפון". חברת Gortal, שפועלת לצד Zodiac של עופר, היא חברה שוויצרית, שמחכירה את הספינה כאמור ל-MSC.
בתיעוד שהגיע לידי AP נראים האיראנים משתלשלים אל מכולות שעל הסיפון. אחד מאנשי הצוות שעל הספינה נשמע אומר: "אל תצאו החוצה", וחברו לצוות קרא לחבריו ללכת אל גשר האונייה. בתיעוד נראה גם אחד מאנשי הקומנדו האיראני כורע, כדי לספק חיפוי.
ב-AP נכתב כי המסוק נראה ככזה שמשמש את משמרות המהפכה של איראן - ושימש אותם גם בעבר, בפשיטות על ספינות. הספינה עצמה תועדה לאחרונה באזור דובאי, כשהיא נעה לכיוון מצר הורמוז. הספינה כיבתה את אמצעי המעקב שלה, צעד נהוג בקרב ספינות בבעלות ישראלית כשהן נעות באזור.
גורם בפנטגון אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארה"ב מודעת לתקרית ועוקבת אחריה. הוא סירב לאשר או להכחיש אם אכן מדובר בספינה MSC ARIES, שנמצאת כאמור בבעלות ישראלית חלקית.
כאמור, ההשתלטות מגיעה כשברקע איומי טהרן לנקום את חיסולם של שבעה אנשי משמרות המהפכה במבנה הסמוך לשגרירות איראן בדמשק, ובהם מפקד כוח קודס בסוריה ובלבנון, בכיר המחוסלים בתקיפה. אמש שלח נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מסר חד ותמציתי לאיראן שלא לתקוף את ישראל. הוא נשאל במסיבת עיתונאים מה המסר שלו לאיראן, והשיב במילה אחת: Don't ("אל" באנגלית). למרות זאת, הוא ציין כי הוא מעריך שהתגובה האיראנית לחיסול בכירי כוח קודס בדמשק תגיע בקרוב, והדגיש שאין בכוונתו לחשוף מידע חסוי בנוגע לכך.
אחרי שכבר הצהיר בימים האחרונים על "מחויבות ברזל" לביטחון ישראל, ביידן שב והדגיש כי הוא מחויב לביטחונה. "אנחנו מחויבים להגנת ישראל. אנחנו תומכים בישראל. אנחנו נעזור להגן על ישראל - ואיראן לא תצליח", אמר במסיבת העיתונאים שכינס בבית הלבן, שעסקה ברובה בענייני פנים אמריקניים.
הלילה דווח ברשת CNN כי כחלק מהסיוע לישראל ארה"ב תנסה ליירט כל שיגור שיבוצע לעברה, אם הדבר יהיה אפשרי. אחד משני הגורמים האמריקניים ששוחחו עם הרשת אמר כי בשיחות בין וושינגטון לירושלים ביקשו האמריקנים מישראל להימנע מהסלמה נוספת בתגובה שלה לתקיפה איראנית אפשרית.
הצהרת התמיכה של ביידן בישראל מגיעה על רקע דיווחים בתקשורת האמריקנית שצבא ארה"ב שולח כוחות נוספים לאזור. ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי צבא ארה"ב שינע ספינות מלחמה לאזור, לצד הזזת כוחות במזרח התיכון, במסגרת ההכנות לתקיפה איראנית אפשרית. לפי הדיווח, מפי גורמי ממשל אמריקנים, שונעו שתי משחתות, שאחת מהן הייתה באזור והשנייה הוסטה אליו.