סגור
תחליף סוכר אספרטיים
תחליף סוכר אספרטיים (צילום: גטי אימג'ס)

בקרוב יוכרז: "הממתיק המלאכותי הנפוץ בעולם עלול לסרטן"

סוכנות המחקר הבינלאומית לסרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי תכריז ב-14 ביולי שאספרטיים הוא "גורם אפשרי לסרטן בבני אדם". כך לפי דיווח של סוכנות רויטרס. אין כמעט משקה דיאט (כמו קולה זירו) או מזון דיאטתי שאינו מכיל את הרכיב הזה. עם זאת, אין מדובר לפי שעה באיסור לצרוך משקאות או מזון המכיל את החומר

גוף המחקר של ארגון הבריאות העולמי יכריז בחודש הקרוב כי אספרטיים, הממתיק המלאכותי הנפוץ, עלול לסרטן. כך מדווחת היום (ה') סוכנות רויטרס. הדיווח הזה עלול לטלטל את שוק המזון והמשקאות בעולם, משום שאין כמעט משקה (כמו קולה זירו) או מזון דיאט בלי אספרטיים. עם זאת, לא מדובר באיסור לצרוך ממתיקים מלאכותיים. הנחייה כזו אינה נתונה בידי ארגון הבריאות העולמי, והיא כפופה לרגולטורים במדינות השונות.
לפי הדיווח, סוכנות המחקר הבינלאומית לסרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי תכריז ב-14 ביולי שאספרטיים הוא "גורם אפשרי לסרטן בבני אדם". הודעה זו סוכמה בפגישת מומחים שהתקיימה החודש, ושבה דנו אם להכריז על סכנה אפשרית בהתבסס על נתונים שכבר פורסמו במחקרים השונים.
2 צפייה בגלריה
קוקה קולה זירו
קוקה קולה זירו
קוקה קולה זירו. המשקה מכיל אספרטיים
(צילום: AP Photo/Wilfredo Lee)
ב-1981, הכריז ארגון הבריאות העולמי על אספרטיים כבטוח לשימוש, בגבולות צריכה סבירים. למשל, אדם מבוגר ששוקל 60 ק"ג יצטרך לשתות 36-12 פחיות של משקה דיאטתי (תלוי בסוג ובכמות) כדי שיווצר סיכון לבריאותו.
בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים על שימוש באספרטיים. בשנה שעברה הוכח במחקר שנערך בקרב 100 אלף בוגרים בצרפת שמי שצורך כמויות גדולות של אספרטיים נמצא בסיכון גבוה יותר ללקות בסרטן. מכון Ramazzini האיטלקי ערך בתחילת שנות ה-2000 מחקר על עכברים וחולדות שפיתחו במעבדה סרטן לאחר שצרכו אספרטיים.
אף שהודעות של סוכנות המחקר הבינלאומית לסרטן אינן מחייבות את תעשיית המזון, הן כבר הובילו בעבר לתביעות וללחץ על יצרנים לשנות רכיבים. הודעה זו כנראה לא תכלול הצהרה בדבר כמות שאותה יכול אדם לצרוך באופן בטוח, משום שהגוף האחראי לכך בארגון הבריאות העולמי (JECFA) יצטרך לגבש החלטה בנושא יחד עם הרגולטורים השונים.
2 צפייה בגלריה
דיאט פפסי
דיאט פפסי
דיאט פפסי
(צילום: AP Photo/Candice Choi)
כך לדוגמה, ב-2015 הכריז IARC שגליקופוספט עלול לסרטן, הכרזה שעוררה הדים ברחבי העולם. חברת התרופות הגרמנית באייר הפסידה לפני שנתיים בערעור שלישי שהגישה על הכרעה משפטית נגדה בתביעה על שימוש בחומר הזה בקוטלי עשבים מתוצרתה.
עם זאת, בעבר נמתחה ביקורת קשה בגוף המחקר של ארגון הבריאות העולמי על הצהרות שצריכת בשר אדום עלולה לסרטן ועל שימוש בטלפונים ניידים שעלול לגרום אף הוא לסרטן.
לפני כחודשיים פרסם ארגון הבריאות העולמי מסמך הנחיות חדש שבו הזהיר כי השימוש בתחליפי סוכר אינו מוביל להרזיה ואף מגביר את הסיכון למחלות כרוניות ולתמותה מוקדמת. ההמלצות מבוססות על ממצאי סקירה של הספרות הרפואית המצביעה על כך ששימוש בתחליפי סוכר אינו מקנה תועלת ארוכת טווח בהפחתת שומן הגוף במבוגרים או בילדים. תוצאות הסקירה מצביעות גם על כך שהשימוש בתחליפי הסוכר עלול להגביר את הסיכון לסוכרת סוג 2 (סוכרת "מבוגרים"), מחלות לב וכלי דם ואף תמותה מוקדמת במבוגרים.
"החלפת סוכרים חופשיים בתחליפי סוכר לא עוזרת לשליטה במשקל בטווח הארוך", אומר פרנצ'סקו ברנקה, מנהל המחלקה לתזונה בארגון, "אנשים צריכים למצוא דרכים אחרות להחלפת השימוש בסוכרים ובמקומם לצרוך סוכרים טבעיים כמו פירות, או מזון ומשקאות לא ממותקים. ממתיקים מלאכותיים אינם חיוניים ואין להם ערך תזונתי. מומלץ להפחית לחלוטין את המתוק במזון החל בשלב מוקדם בחיים, כדי לשפר את הבריאות".