סגור

50 מיליון אמריקאים מחוסנים, ניו יורק משיקה "תו ירוק"

על אף העלייה במספר המאומתים בשבוע האחרון, שמדאיגה את הגוף שאמון על בריאות הציבור, ראש מטה הקורונה בבית הלבן אמר כי חברות התרופות נערכות לאספקת חיסונים לכל האוכלוסייה הבוגרת עד מאי. הוא הזהיר: "זה לא הזמן לשאננות". במקביל, תושבי ניו יורק יוכלו להיכנס למקומות הומי אדם בכפוף לבדיקה שלילית או אישור חיסון

ממשיכים במבצע החיסונים: קרוב ל-91.7 מיליון אמריקאים קיבלו לפחות חיסון קורונה אחד, וקצת יותר ממחציתם נחשבים למחוסנים נגד הנגיף. כך עולה מהדיווח של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, ה-CDC האמריקאי, שעדכן את הנתונים נכון לאתמול (שבת).


לפי הגוף שאמון על שמירה על בריאות הציבור האמריקאי, מספר המאומתים היומי עלה מעט לאחרונה, ועומד על יותר מ-80 אלף תוצאות חיוביות שחוזרות מדי יום. לפי אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, המרכזת את נתוני הקורונה, מאז אמצע פברואר מספר המאומתים לא היה כה גבוה. ד"ר רושל ולנסקי, מנהלת ה-CDC, אמר כי מדובר בעלייה מדאיגה של כ-7% לעומת הנתונים של השבוע שעבר. בבתי החולים נרשמה עלייה קלה של מספר המאושפזים, ושיעור התמותה נותר כעת די יציב. מפרוץ המגפה מתו בארה"ב 547 אלף בני אדם שנדבקו בקורונה.
ג'ף זינץ, מרכז מטה הקורונה בבית הלבן, אמר כי כ-50 מיליון אמריקאים נחשבים למחוסנים לגמרי, וכי אחד מכל שלושה אזרחים קיבל לפחות מנת חיסון אחת. זינץ ניסה להרגיע שעד לסוף מאי יהיו מספיק חיסונים לכל האוכלוסייה הבוגרת בארצות הברית - וכי שלוש היצרניות הגדולות של החיסונים: פייזר, מודרנה וג'ונסון אנד ג'ונסון, כבר נערכות לכך. עם זאת, הוא הזהיר משאננות יתר: "יש לנו סיבה להיות אופטימיים, אבל אין מקום לשאננות". במקביל, ארגון הבריאות העולמי (WHO) קרא למדינות עשירות לתרום לפחות 10 מיליון חיסוני קורונה כדי לסייע למדינות אחרות.

2 צפייה בגלריה
מימין מתחם חיסונים משמאל תו ירוק בארה"ב
מימין מתחם חיסונים משמאל תו ירוק בארה"ב
(צילום: איי פי)

בסוף השבוע האחרון הכריז נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן במסיבת העיתונאים הראשונה שערך בבית הלבן מאז כניסתו לתפקיד כי מטרתו להגיע ל-200 מיליון חיסונים שיחולקו עד לסוף 100 הימים הראשונים שלו בתפקיד. היעד הראשוני שהוכרז היה 100 מיליון חיסונים, והוא הושג כבר בחודשיים הראשונים לכהונה. ברקע הצהרתו, מרבית המדינות בארה"ב, מלבד ארקנסו, וויומינג וניו יורק, הודיעו שיאפשרו לכל האוכלוסייה הבוגרת להתחסן עד תחילת מאי.

2 צפייה בגלריה
מתחם חיסונים בארה"ב
מתחם חיסונים בארה"ב
מתחם חיסונים בארה"ב
(צילום: איי אף פי)

מושל ארקנסו, אסא האצ'ינסון, קרא השבוע לאזרחיו לא להסס להתחסן כשיוכלו לעשות כן: "אני מבקש מכולם - כשתורכם יגיע, תתחסנו", אמר המושל שרק 13% מבין שלוש מיליון התושבים במדינתו מוגדרים כמחוסנים. "הזריקה הזאת תעזור למדינה שלמה לצאת מהמגפה, אנחנו צריכים שכולם ישתפו פעולה".
בניו יורק, בינתיים, המושל אנדרו קואומו מעדיף להמתין לרשויות הפדרליות שיודיעו לו על החיסונים שיוקצבו לו לפני שיקרא לתושביו להתחסן. כך או כך, החל משלשום הושקה עבור תושבי העיר ניו יורק גרסה מקומית לתו הירוק (מחוסנים ושליליים לקורונה), שיאפשר להם להיכנס למקומות הומי אדם כמו המדיסון סקוור גארדן - אך גם לערוך אירועים עם התקהלות גדולה יותר. במהלך השבוע המתווה יקודם ברחבי מדינת ניו יורק כולה.