סגור
ליז מגיל נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה UPENN
ליז מגיל, נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה (צילום: Michael Brochstein / Reuters)

בכיר בוול סטריט לנשיאת אוני' פנסילבניה: התפטרי או שאמשוך תרומה של 100 מיליון דולר

התגובה הרפה של ראשי האוניברסיטאות בארה"ב ביחס לגילויי האנטישמיות בקמפוסים ממשיכה לגבות מחיר, ועתה רוס סטיבנס, מנכ"ל חברת Stone Ridge, מאיים למשוך מאוניברסיטת פנסילבניה את תרומתו. זאת לאחר שהנשיאה ליז מגיל נמנעה מלומר בשימוע בבית הנבחרים כי רצח עם של יהודים מהווה קריאה לאלימות, וטענה כי הדבר הוא תלוי הקשר

זעם התורמים על אוניברסיטאות היוקרה בארה"ב רק הולך ומתגבר: נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה (UPenn), ליז מגיל, סופגת ביקורת נוקבת על הופעתה בפני בית הנבחרים מוקדם יותר השבוע בדיון בנושא האנטישמיות בקמפוסים, ועתה אחד התורמים הבולטים של האוניברסיטה, רוס סטיבנס, מאיים למשוך תרומה של 100 מיליון דולר אם היא לא תתפטר.
במהלך עדותה ביום שלישי נמנעה מגיל מלומר שקריאה לרצח עם של יהודים מהווה הפרה של קוד ההתנהגות, בריונות או הטרדה, וטענה שההגדרה תלויה בנסיבות ובהקשר - וכך גם נשיאות הרווארד ו-MIT. חברת הקונגרס אליס סטפניק נדהמה מהתשובה וניסתה להקשות עליה: "זאת השאלה הקלה ביותר. האם קריאות לרצח עם של יהודים הם בריונות והטרדה?". מגיל לא השיבה בחיוב גם בפעם השנייה ואמרה: "אם הקריאה הופכת למעשה אז זאת הטרדה". בפעם השלישית, לאחר שנשאלה שוב, הודתה הנשיאה כי קריאה לרצח עם יכולה להיות אכן הטרדה.
סטיבנס, בוגר אוניברסיטת פנסילבניה בעצמו ומנכ"ל חברת Stone Ridge, כתב לעובדיו כי "אם לא יהיה שינוי במנהיגות ובערכים של האוניברסיטה, אני מתכוון לבטל השקעה (ב-100 מיליון דולר) במוסד, וזאת כדי למנוע המשך נזק למוניטין של Stone Ridge כתוצאה מהקשר שלנו עם האוניברסיטה ומגיל". מדובר במניות של החברה המוחזקות על ידי האוניברסיטה.
משרד עורכי הדין דייויס פולק, המייצג את החברה, שלח מכתב לאוניברסיטה בו איזכר הסכם בין הצדדים, שנותן לחברה את האפשרות להחזיר לידיה את המניות, באם יש חשש ל"מוניטין, לאופי או למעמד" שלה.
מגיל ספגה אש כבר קודם לעדותה מצד תורמים, אנשי סגל, סטודנטים ובוגרים, בעקבות תקריות אנטישמיות מרובות שאירעו בקמפוס האוניברסיטה בחודשים האחרונים, ובפרט מאז פרוץ המלחמה בעזה, והתגובה הפושרת לטענתם של הנשיאה.
חבר הנאמנים של האוניברסיטה ערך אתמול ישיבת חירום בעקבות הדברים, ודירקטוריון היועצים העומד בראש בית הספר לעסקים וורטון של האוניברסיטה קרא להעביר אותה מתפקידה. בנוסף התייצבה מול מגיל קואליציה של תורמים, פוליטיקאים ואנשי עסקים שהוקיעה את עדותה בפני בית הנבחרים.
דירקטוריון היועצים כתב למגיל בין היתר כי "בעקבות הכישלון הכללי של הנהגת האוניברסיטה, אנו מציעים לך ולחבר הנאמנים על החלפת ההנהגה באופן מיידי. אנו ממשיכים להיות מודאגים מאוד מהתרבות המסוכנת והרעילה בקמפוס, שזכתה להיתר מההנהגה". בין חברי הגוף ששלח את המכתב נמנים בוגרים ידועים כמו המיליארדר ג'וש האריס, מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון לשעבר אלכס גורסקי, מנהל קרן בלקסטון דייוויד בליצר ומנכ"ל BET סקוט מילס.