סגור

בנט טס בסודיות למוסקבה ונועד עם פוטין בקרמלין

ראש הממשלה טס בשבת למוסקבה ונפגש עם נשיא רוסיה, במסגרת ניסיונו לתווך פתרון לסיום המלחמה באוקראינה: "נועדו 3 שעות, דנו גם בשיחות הגרעין עם איראן". אלקין הצטרף ותרגם. גורם ישראלי: "הנסיעה - בברכת הבית הלבן". בהמשך שוחח עם נשיא אוקראינה זלנסקי, וטס לגרמניה - כחלק מהגישור מול המערב

טיסה סודית ומפגש דרמטי עם המנהיג שהפך למוקצה במערב: ראש הממשלה נפתלי בנט טס הבוקר (שבת) בסודיות למוסקבה, ונועד הערב בקרמלין עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במשך שלוש שעות שלמות, במסגרת ניסיונו לתווך פתרון דיפלומטי לסיום המלחמה באוקראינה. לאחר המפגש עם פוטין, כך מסרה לשכת בנט, הוא שוחח בטלפון עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי. מיד לאחר מכן טס בנט לגרמניה, במסגרת מה שנראה כניסיון גישור בין פוטין למערב. בברלין ייפגש בנט עם הקנצלר אולף שולץ, שרק השבוע ערך גם הוא ביקור בזק בישראל.
בנט הוא המנהיג המערבי הראשון שנפגש עם פוטין מאז תחילת הפלישה הרוסית לפני עשרה ימים, אם כי כמה מהם כן שוחחו עמו בטלפון. הדיווח על המפגש התפרסם תחילה על ידי סוכנות הידיעות רויטרס, שציטטה דובר מטעם הקרמלין. כחצי שעה לאחר מכן פרסמה לשכתו של בנט הודעה רשמית שבה אישרה את הדיווח. בפגישה השתתף גם שר הבינוי והשיכון זאב אלקין, שסייע בתרגום מול פוטין, כפי שכבר עשה בעבר בפגישותיהם של ראשי ממשלת ישראל עם פוטין. אלקין, נזכיר, הוא יליד חרקוב שבאוקראינה, ובני משפחתו נמצאים כעת בלב הלחימה.


בלשכת רה"מ ציינו כי בנט, ששומר שבת, טס בשעות הבוקר למוסקבה, בעקבות שיחת הטלפון שקיים עם פוטין ביום רביעי האחרון. ל-ynet נודע כי המפגש תואם מול הבית הלבן, וגם נשיא אוקראינה זלנסקי עודכן עליה מראש. גורם ישראלי מסר כי נסיעת בנט למוסקבה נעשתה בברכת הממשל האמריקאי. בתום המפגש, סמוך לשעה 20:00, מסר גורם מדיני כי "ראש הממשלה מתואם עם ארה"ב, גרמניה וצרפת, תוך שיח שוטף עם אוקראינה. הפגישה התקיימה לאחר שורה ארוכה של שיחות שקיים רה"מ עם מנהיגים בשבוע האחרון".
עוד מסר הגורם המדיני כי בנט שוחח עם פוטין גם על מצבם של הישראלים והקהילות היהודיות כתוצאה ממה שתיאר כ"קונפליקט". בפגישה נידונה גם ההתקדמות בשיחות הגרעין בווינה, על רקע ההערכות שהסכם מול איראן אפשרי כבר בימים הקרובים. "ראש הממשלה הביע את עמדת ישראל, שמתנגדת לחזרה להסכם הגרעין", מסר הגורם. מוקדם יותר היום קישרה רוסיה, לראשונה, בין הסנקציות הכבדות שהטיל עליה המערב לבין שיחות הגרעין בווינה. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב טען כי הסנקציות הללו יוצרות עבור ארצו "בעיה", והצהיר כי יש להבטיח בהסכם מול איראן שהסחר בין מוסקבה לטהרן לא ייפגע מהסנקציות החדשות שהטיל המערב על רוסיה.

3 צפייה בגלריה
פוטין, בנט וזלנסקי
פוטין, בנט וזלנסקי
פוטין ובנט
(עמוס בן גרשום/לע"מ, AFP, רויטרס)

מטוס ראש הממשלה המריא מנתב"ג בשעה 08:00, והטיסה נמשכה חמש וחצי שעות. היא בוצעה במטוס מנהלים פרטי ששימש בעבר את ראש הממשלה וגורמים אחרים במערכת הביטחון. שליח ynet ו"ידיעות אחרונות לקייב, הפרשן לענייני ביטחון רון בן ישי, אמר הערב במשדר של אולפן ynet כי ישנן שתי סיבות שמאפשרות את הביקור של בנט בקרמלין, בהן היחסים הטובים של ירושלים עם וושינגטון ומוסקבה, והשנייה היא העובדה שלישראל אין במשבר אינטרס ברור, בניגוד למשל לנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, שאף הוא הציע עצמו כמתווך בין קייב למוסקבה. "ארדואן מוכר לאוקראינה מל"טים, וישראל נשארה על הגדר - מה שהופך אותה לאורח רצוי בקרמלין", אמר בן ישי.
המפגש הדרמטי מגיע על רקע הצעתו של בנט לפוטין בשיחותיהם האחרונות לתווך במשבר, כשברקע העובדה שישראל נמנעת מהצטרפות לסנקציות הקשות שהטיל המערב על רוסיה בגלל הפלישה שלה לאוקראינה. מנגד, היא פועלת גם לשמר קשרים טובים עם הממשלה בקייב - אליה גם שלחה השבוע ציוד הומניטרי רב. לפני הטיסה הסודית שלו למוסקבה שוחח בנט עם פוטין פעמיים מאז תחילת הפלישה הרוסית, באופן פומבי לכל הפחות.
אותה שיחת טלפון ביום רביעי בין בנט לפוטין נערכה כשעתיים לאחר שבנט שוחח גם עם נשיא אוקראינה זלנסקי. בהודעה שפרסם הקרמלין לאחר השיחה נאמר כי היא נעשתה ביוזמת ישראל. לפי ההודעה אמר פוטין לבנט כי המפתח לסיום המשבר הוא שמירת האינטרסים הביטחוניים של רוסיה, בהם פירוזה של אורקראינה מנשק והפיכתה לניטרלית בעימות שבין מוסקבה למערב. במקביל לאותה שיחת טלפון הצביעה ישראל בעד גינוי רוסיה בעצרת הכללית של האו"ם, אך בנט עצמו טרם גינה במילותיו שלו את רוסיה.

הפסקת האש שהופרה, האיום של פוטין

ביום חמישי האחרון התייחס בנט למשבר, וקרא למנהיגי העולם לפעול במהירות למציאת פתרון דיפלומטי לסיומו. הוא ציין את החורבן וההרג הרבים בקרבות כעת - מבלי להזכיר מפורשות את רוסיה שמפציצה לטענת אוקראינה אזורים מאוכלסים - והוסיף: "זה לא מאוחר מדי. באחריות השחקנים הגדולים בעולם לפעול מהר כדי להוציא את שני הצדדים משדה הקרב לשולחן המשא ומתן". בנט הוסיף כי "הדברים נראים רע כרגע בשטח, אבל חשוב להבין שאם מנהיגי העולם לא יפעלו במהירות - זה יכול להיות הרבה יותר גרוע".

3 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 3.3.22 וולודימיר זלנסקי נשיא אוקראינה
מוסף שבועי 3.3.22 וולודימיר זלנסקי נשיא אוקראינה
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי
(EPA)

בשטח, בינתיים, הקרבות הקשים באוקראינה נמשכים. הבוקר אמנם הודיעו רוסיה ואוקראינה על הפסקת אש זמנית וחלקית באזור העיר האסטרטגית מריופול שבדרום-מזרח אוקראינה, וכן סמוך לעיר וולנובאחה הסמוכה. הפסקת האש הזו הייתה אמורה לאפשר מסדרון הומניטרי כדי לפנות אזרחים מהערים הללו, שנצורות כעת בידי הכוחות הרוסיים ומדווחות על הרוגים רבים ומחסור חמור במזון ושתייה, אך תוך זמן קצר האשימה הממשלה בקייב כי רוסיה הפרה את הפסקת האש. בקייב טענו כי ייתכן שרוסיה ניצלה אותה כדי להתקדם לעבר מריופול, והרשויות בעיר הזו הודיעו על הפסקת מבצע הפינוי. מנגד, ברוסיה האשימו כי "לאומנים אוקראינים" הם אלו שהפרו את הפסקת האש.
במקביל, הכוחות הרוסיים ממשיכים במאמציהם לכתר את הערים הגדולות במדינה, קייב וחרקוב. הערב הודיעה אוקראינה שהכוחות הרוסיים השתלטו על בית חולים פסיכיאטרי בעיירה בורודיאנקה במחוז קייב, בשעה ש-670 איש נמצאים בבית החולים. הנשיא וולודימיר זלנסקי אמר היום שהכוחות האוקראיניים עדיין שולטים בערי מפתח במרכז ודרום-מזרח המדינה. "אנחנו גורמים לכובשים להפסדים שהם לא ראו בסיוטים הכי גרועים שלהם", אמר זלנסקי.

3 צפייה בגלריה
אש פורצת בתחנת הכוח הגרעינית זפוריז'יה באוקראינה
אש פורצת בתחנת הכוח הגרעינית זפוריז'יה באוקראינה
אש פורצת בתחנת הכוח הגרעינית זפוריז'יה באוקראינה
(AFP)

פוטין איים הערב על הממשלה בקייב, ואמר לאוקראינים: "אם תמשיכו בדרככם, רק אתם תהיו אשמים באיבוד מעמדכם כמדינה". פוטין התייחס גם לקריאה האוקראינית לברית נאט"ו לאכוף אזור אסור לטיסה בשמי אוקראינה - קריאה שנדחתה על ידי הברית הצפון-אטלנטית מחשש שבכך תיכנס לעימות צבאי גלוי מול רוסיה. פוטין איים כעת שזה בדיוק מה שיקרה: "אנחנו שומעים קריאות להכריז על אזור אסור לטיסה מעל אוקראינה. בלתי אפשרי לעשות את זה מטריטוריה אוקראינית - ניתן לעשות את זה רק מטריטוריה של מדינות אחרות. אבל כל צעד בכיוון הזה ייראה על ידינו כהשתתפות בעימות צבאי מצד אותה מדינה שתיצור את האיום הזה עבור חיילינו".
הלילה התייחס גם הנשיא האוקראיני זלנסקי לסירוב של נאט"ו להכריז על אזור אסור לטיסה בשמי ארצו, ותקף את מנהיגיה בחריפות. "כל האנשים שימותו מיום זה ואילך, ישלמו בחייהם גם בגללכם. בגלל החולשה שלכם, בגלל חוסר האחדות שלכם", אמר. הוא הוסיף כי אם המערב מתנגד לאסור על טיסות בשטח אוקראינה - עליו לפחות לספק לקייב מטוסי קרב. "הברית הצבאית נתנה היום אור ירוק להפצצת ערי וכפרי אוקראינה", האשים.