סגור
תיירים ב ונציה איטליה
תיירים על גשר ריאלטו בוונציה (צילום: Stefano Mazzola/Getty)

ונציה: קבוצות תיירים יוגבלו ל-25 איש וייאסר שימוש ברמקולים

עיר התעלות האיטלקית המנסה להימנע מכניסה לרשימה של אונסק"ו של אתרי מורשת עולמיים בסכנה, החליטה להגביל את גודלן של קבוצות התיירים, וכך להפחית את הלחץ של עשרות אלפי מבקרים מדי יום, להגן על המרכז ההיסטורי של העיר ולהקל על חיי התושבים

ונציה תגביל את גודלן של קבוצות התיירים כדי להפחית לחץ של אלפי המבקרים הגודשים את הכיכרות, הגשרים ושבילי ההליכה הצרים שלה מדי יום. החל מיוני, קבוצות המבקרות בעיר התעלות האיטלקית יוגבלו ל-25 איש, כמחצית מתכולתו של אוטובוס תיירים ממוצע, כך לדברי העירייה. השימוש ברמקולים ייאסר בעיר ובאיים סמוכים, הוסיפו גורמים רשמיים.
אליזבתה פסה, אחראית האבטחה בוונציה, אמרה כי המדיניות החדשה נועדה לשפר את התנועה של קבוצות דרך המרכז ההיסטורי והאיים הפופולריים, מוראנו, בוראנו וטורצ'לו. לדבריה, ההחלטה נועדה "להגן על התושבים, ולנהל טוב יותר את זרימת המבקרים בעיר".
במשך שנים ביקשו הרשויות בוונציה להקל על הלחץ של תיירות ההמונים ועל מספר המבקרים העצום הנוהר לאתרים, כמו למשל גשר ריאלטו וכיכר סאן-מרקו. בשנת 2022 נותרו ללון במרכז ההיסטורי של ונציה כ-3.2 מיליון איש, אך כ-30 מיליון איש מבקרים במקום בכל שנה, רובם מגיעים ליום אחד.
ונציה נמצאת ברשימת המורשת העולמית של אונסק"ו, ומאז 1987 הוגדרה כ"יצירת מופת ארכיטקטונית יוצאת דופן". אך מאז הזהירה אונסק"ו מהשפעת התיירות על עיר הלגונה השברירית, ושקלה פעמיים להציב את ונציה ברשימת אתרי המורשת בסכנה. כדי להימנע מכניסה לרשימת האתרים בסכנה, ניסתה העיר לצמצם את השפעת התיירות. ראשית היא הגבילה את הגעתן של ספינות שיט גדולות דרך תעלת ג'ודקה, וספינות קרוז שהורידו בעבר אלפי מבקרים ביום, נותבו לנמל תעשייתי.
בספטמבר הודיעה ונציה על חיוב לטיול יום שייבחן ל-30 יום, החל מהאביב. בניסיון לצמצם את מספר התיירים, יחויבו מבקרי יום בדמי כניסה למרכז ההיסטורי של העיר ב-5 יורו. תושבים, סטודנטים וילדים מתחת לגיל 14 יהיו פטורים מתשלום, וכך גם תיירים הנותרים ללון בעיר.
בשנים האחרונות ערכו תושבי ונציה כמה הפגנות נגד תעשיית התיירות, שלטענתם שחקה את איכות חייהם, פגעה בסביבה והבריחה תושבים. האוכלוסייה הנוכחית של קצת יותר מ-49 אלף תושבים, מתגמדת בימים מסוימים לעומת מספר התיירים. בשנת 2019 חלה צניחה במספר המבקרים בוונציה בשל השיטפונות החמורים שפקדו אותה. ירידה נוספת חלה בזמן מגיפת הקורונה, אך בקיץ האחרון חזר מספר המבקרים הגבוה – ממוצע של 40 אלף מטיילים זורמים לעיר בימי השיא.