סגור
ונציה גשר ריאלטו גונדולה איטליה
ונציה גשר ריאלטו. בדרך להיות אתר מורשת בסכנה (צילום: בלומברג)

ונציה אישרה את הפיילוט: מבקרים יומיים ישלמו דמי כניסה של 5 יורו

בעיר התעלות מבקשים לצמצם את מספר התיירים, שעמד על 3.2 מיליון ב-2022, וישיקו פיילוט במהלך השנה הבאה. "המטרה - להשיג איזון חדש בין הזכויות של האנשים שגרים, לומדים ועובדים בוונציה, לבין האנשים המבקרים בעיר"

ונציה משיקה פיילוט שמטרתו להקטין את מספר התיירים המגיעים לעיר. בגרדיאן דיווחו כי באפריל 2024 יגבו הרשויות דמי כניסה של 5 יורו מתיירים המגיעים לביקור יומי במרכז ההיסטורי של העיר.
ההצעה אושרה אתמול (ג') במועצת המנהלים של העירייה, שבועות ספורים לאחר שבאונסק"ו המליצו להוסיף את ונציה לרשימה אתרי המורשת הנמצאים בסכנה. אחת הסיבות לכך היא המוני התיירים שמסיירים בתעלות הצפופות של העיר. התוכנית עוד צריכה לזכות באישור המועצה הכללית, שתצביע בעניין ב-12 בפסטמבר.
"חיוני לנטר את זרמי התיירים בתקופות מסוימות", מסר ראש העיר לואיג'י ברונארו. "הכוונה היא לא לסגור את העיר. ונציה תמיד תהיה פתוחה לכולם".
התשלום לא יחול על תושבים, אנשים הנכנסים לעיר למטרות עבודה, סטודנטים וילדים מתחת לגיל 14. כמו כן, תיירים הלנים בעיר לא יצטרכו לשלם את דמי הכניסה. "המטרה היא להניא תיירים המגיעים לביקור יומי בלבד בתקופות מסוימות בשנה, זאת בהתאם לפגיעות ולייחודיות של העיר", נמסר בהצהרה שפרסמה הרשות המקומית. עם זאת, עדיין לא פורסמו הפרטים המלאים של התוכנית, בהם מספר הכרטיסים שיהיו זמינים בכל יום.
מועצת המנהלים אישרה פיילוט ל-30 יום, שיהיה בתוקף ככל הנראה בחופשות ובסופי שבוע באביב ובקיץ 2024.
סימונה ונטוריני, חבר המועצה האחראי על התיירות, ציין כי המערכת החדשה תהיה "פורצת דרך ברמה עולמית". לדבריו, המטרה היא לא להרוויח כסף, שכן המחיר של 5 יורו בקושי יכסה את העלויות, אלא להשיג "איזון חדש בין הזכויות של האנשים שגרים, לומדים ועובדים בוונציה, לבין האנשים המבקרים בעיר".
המהלך הנוכחי מצטרף להחלטה מלפני שנתיים אז אסרו בעיר על ספינות שייט גדולות שהביאו אלפי תיירים בכל יום לעגון בשטחה. אולם, האיסור הזה לא הספיק כדי להפחית את מספר התיירים. לפי נתונים רשמיים, בשנה שעברה ביקרו בוונציה 3.2 מיליון תיירים ששהו בה לפחות ללילה אחד.