סגור
בננות צ'יקיטה
בננות של צ'יקיטה (צילום: גטי אימג'ס)

גם המוסר עקום: ספקית בננות מובילה מימנה מיליציית טרור בקולומביה

חבר מושבעים בפלורידה מצא שצ'יקיטה ברנדס אשמה במימון מיליציית ה-AUC, תוך שהוא דוחה את טענתה כי נאלצה לעשות זאת תחת איומים; היא תיאלץ לשלם מעל 38 מיליון דולר למשפחות של שמונה קורבנות

חבר מושבעים בפלורידה מצא שלשום (ב') שחברת צ'יקיטה ברנדס אינטרנשיונל (Chiquita Brands International) אשמה במימון המיליציה הקולומביאנית AUC. חבר המושבעים במשפט האזרחי, שנדון בבית המשפט הפדרלי, מצא ש"צ'יקיטה סיפקה ביודעין סיוע משמעותי ל-AUC, ברמה שהספיקה ליצור נזק עתידי של ממש".
צ'יקיטה היא ספקת בננות, אחת הגדולות בעולם, והמטה שלה יושב בפלורידה. היא תיאלץ לשלם 38.3 מיליון דולר למשפחות של שמונה קורבנות שנרצחו על ידי ה-AUC, שהיתה מיליציית ימין קיצוני שהוכרזה כארגון טרור ע"י ארה"ב. היא התפרקה ב-2006, על פי מידע של אוניברסיטת סטנפורד.
בתביעה שהוגשה בפלורידה ב-2008, טענו התובעים שתשלומים שהעבירה צ'יקיטה ל-AUC הגבירו את אלימות המיליציה בקולומביה, ושיש להחזיק את החברה אחראית לרציחות שביצעה. צ'יקיטה מסרה ל-CNN שבכוונתה לעתור נגד הפסיקה. מנהל בחברה שלא זוהה מסר למשרד המשפטים שהתשלומים בוצעו תחת איומים. אך חבר המושבעים פסק כי צ'יקטה כשלה לנהוג כפי שהיה עושה זאת "איש עסקים סביר תחת הנסיבות".
"המצב בקולומביה היה טרגי עבור רבים, כולל אלה שהושפעו מהאלימות ששררה שם, ומחשבותינו נותרות איתם ועם בני משפחותיהם. עם זאת, הדבר אינו משנה את אמונתנו שאין בסיס משפטי לטענות האלה", לשון הודעת החברה, "למרות שאנו מאוכזבים מההחלטה, אנחנו בטוחים שעמדתנו המשפטית תנצח בסופו של דבר".
חברת עורכי הדין Searcy Law, שייצגה את קורבנות ה-AUC ומשפחותיהם, היללה את הפסיקה, "ששולחת מסר חזק: תאגידים יוחזקו אחראים כאשר החלטותיהם העסקיות מתעדפות רווח על פני חיי אדם".
ב-2007 הודתה צ'יקיטה בהעברת 100 תשלומים ל-AUC בסך כולל של 1.7 מיליון דולר, למרות שהארגון הוכרז בארגון טרור. צ'יקיטה רשמה את התשלומים האלה כתשלום על "שירותי ביטחון" למרות שמעולם לא קיבלה שירות כלשהו מסוג זה, כך על פי משרד המשפטים האמריקאי. החברה הסכימה אז לשלם קנס של 25 מיליון דולר על פעולותיה.