סגור
financial times

פייננשל טיימס
אירופה תציע להודו שת"פ טכנולוגי וחלופה לנפט הרוסי

נשיאת הנציבות מבקרת בניו דלהי במסגרת מאמצי היבשת להקים מועצת מסחר וטכנולוגיה משותפת ולנתק את הודו מהסחורות הרוסיות. עוד על הפרק: הפעלת לחץ על הממשלה ההודית לציית לסנקציות המערביות או לפחות לא לעקוף אותן

האיחוד האירופי נערך להכרזה על הקמת מועצת מסחר וטכנולוגיה חדשה עם הודו, זאת במסגרת המאמצים להעמיק את הקשרים עמה ולהגיב לכוחה הכלכלי העולה של סין.

הפורום החדש עשוי להיחשף במהלך פגישה שתיערך היום בין נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי במסגרת ביקורה של פון דר ליין בניו דלהי, כך לפי בכיר באיחוד האירופי.
הדיונים של פון דר ליין עם הממשלה ההודית יעסקו, בין השאר, במכירות של ציוד צבאי אירופי להודו ומיזמים משותפים פוטנציאליים, זאת במסגרת המאמצים של האיחוד האירופי להפחית את התלות ארוכת היומין של הודו בטכנולוגיה צבאית רוסית. כמו כן, הדיונים יעסקו בהשקה מחדש בקיץ הקרוב של משא ומתן שמטרתו לגבש הסכם סחר מקיף בין האיחוד האירופי והודו. עם זאת, המלחמה באוקראינה וסירובה של הודו לגנות באופן פומבי את הפלישה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, יאפילו על הדיונים.

3 צפייה בגלריה
נרנדרה מודי ראש ממשלת הודו
נרנדרה מודי ראש ממשלת הודו
ר"מ הודו נרנדרה מודי. קרא להפסקת אש
(צילום: גטי)

הממשלות במערב מקוות למצוא דרכים לנתק את ההודים ממערכת היחסים ההיסטורית שלהם עם הקרמלין, ולשם כך יעלו לסדר היום את האיום הטמון בשותפות "חסרת הגבולות" של פוטין עם נשיא סין שי ג'ינפינג.
המטרה של פון דר ליין היא למצוא דרכים להציע להודו חלופות ל"תלות" שלה ברוסיה בתחומים כמו ציוד צבאי ודשנים, כך לדברי הבכיר באיחוד. "אנחנו רוצים להציע מערכת יחסים רחבה אף יותר עם הודו. לתחושתי, הם מעוניינים לשמוע רעיונות לשיתופי פעולה איתנו", אמר.
מועצת המסחר והטכנולוגיה תתבסס על המודל הקיים שבו שותפות ארה"ב והאיחוד האירופי ואשר הושק בפיטסבורג בשנה שעברה. אולם, הפורמט הטראנס־אטלנטי עוד לא הוכיח את עצמו, זאת בשל הפערים העמוקים הקיימים בין ארה"ב והאיחוד האירופי בנושאים כמו פרטיות דיגיטלית והיקף הרגולציה שיש להחיל על ענקיות טכנולוגיה.
בממשלה ההודית סרבו להגיב על האפשרות של הקמת מועצת מסחר וטכנולוגיה עם האיחוד האירופי. הבכיר באיחוד אמר כי הנושאים הפוטנציאליים שבהם תדון המועצה יכללו טכנולוגיות דור חמישי ודור שישי, רגולציית פרטיות, וכיצד לפקח על פלטפורמות המדיה החברתית. לדבריו, קיימת גם האפשרות להעמיק את שיתוף הפעולה בכל הקשור לפיתוח כישורים דיגיטליים.

3 צפייה בגלריה
נפט גולמי
נפט גולמי
נפט גולמי
(צילום: רויטרס)
הביקור של פון דר ליין בניו דלהי מעורר עניין בעיקר בשל המחלוקות הקיימות בין הצדדים לגבי התגובה לפלישה הרוסית לאוקראינה. בשבוע שעבר ביקר במדינה ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, שסירב להעביר ביקורת פומבית נגד מודי, והתמקד במקום זאת בתחומי שיתוף הפעולה בין המדינות, כולל השאיפה הבריטית להשיג הסכם סחר עם הודו. מודי מצידו חזר במהלך הביקור על קריאתו להפסקת אש מיידית באוקראינה ואמר כי יש צורך בדיפלומטיה ובדיאלוג.
באיחוד האירופי מתכוונים לקדם דרכים עבור הודו להפחית את התלות שלה בסחורות רוסיות מובילות, ובמקביל להזכיר לממשלה כי הם מצפים שהשותפים שלהם יצייתו לסנקציות שהשית האיחוד האירופי או לפחות לא יעקפו אותן.
בהתאם, עניין הרכישות ההודיות של נפט רוסי קרוב לוודאי יעלה בשיחות, זאת בהתחשב בניסיונות של האיחוד האירופי להתנתק מיבוא דלקים מאובנים מרוסיה במאמץ לצמצם את ההכנסות שגורף פוטין מנפט, פחם וגז. בדומה, בבריטניה מתכוונים להאיץ את הליך הנפקת הרישיון המאפשר להודו לרכוש כלי נשק מבריטניה ולהרחיב את תדירות התרגילים הצבאיים המשותפים וחילופי הקצינים.

3 צפייה בגלריה
אינפו פייננשל טיימס 2022 FT
אינפו פייננשל טיימס 2022 FT
פייננשל טיימס 2022 FT