סגור

אוסטרליה מקשיחה את הסנקציות נגד לא מחוסנים: לא יוכלו להיכנס לחנויות ולמקומות בילוי

תושבי סידני שלא התחסנו נגד קורונה יסבלו מבידוד חברתי לאחר הסרת ההגבלות שהוטלו על העיר בדצמבר. ראש ממשלת ניו סאות' ויילס: "החיים שלהם יהיו קשים מאוד לתקופה בלתי מוגבלת"


תושבי סידני שלא התחסנו נגד קורונה עלולים להסתכן בנידוי מפעילויות חברתיות שונות גם בעת הסרת ההגבלות שהוטלו על העיר בחודש דצמבר, כך הזהירה ראש ממשלת ניו סאות' ויילס, גלדיס ברג'יקליאן.
על פי מפת הדרכים ליציאה מההגבלות שהוטלו על העיר הגדולה ביותר באוסטרליה, על הלא מחוסנים כבר נתונות מגבלות בהקלות שיוענקו בהדרגה לתושבים המחוסנים בין ה-11 באוקטובר ל-1 בדצמבר.
1 צפייה בגלריה
הפגנה ב מלבורן אוסטרליה נגד ה סגר קורונה
הפגנה ב מלבורן אוסטרליה נגד ה סגר קורונה
הפגנה באוסטרליה נגד הסגר קורונה
(EPA)
ברג'יקליאן אמרה כי מאנשים שיבחרו לא להתחסן תיאסר כניסה לחנויות, מסעדות ומקומות בילוי גם לאחר שהמדינה תסיר את כל ההגבלות ב-1 בדצמבר.
"עסקים רבים הודיעו שלא יכניסו את מי שאינו מחוסן", אמרה ברג'יקליאן. "החיים של הלא מחוסנים יהיו קשים מאוד לתקופת זמן לא מוגבלת".
המערכת הדו-שכבתית, שנועדה לעודד יותר אנשים להתחסן, זכתה לביקורת הן על הענשת קבוצות פגיעות שלא הייתה להן גישה לחיסונים והן על כך שאינן מספקות תמריץ ממשי להססני חיסון.
פאבים, בתי קפה, חדרי כושר ומספרות ייפתחו מחדש לאנשים המחוסנים במלואם ב-11 באוקטובר בניו סאות' ויילס, המחוז בו שוכנת העיר סידני, ובמקביל יינתנו הקלות נוספות ברגע ש-80% מאוכלוסיית המבוגרים במחוז יחוסנו במלואם. הרשויות צופות כי תהליך זה עתיד לקרות עד סוף אוקטובר.
אוסטרליה שואפת לפתיחה מהירה יותר באמצעות שיעורי חיסונים גבוהים יותר, למרות המשך התפשטותה של המגיפה, בעיקר בשתי הערים הגדולות שלה סידני ומלבורן, אשר שתיהן יחד עם בירתה קנברה נמצאות תחת סגרים ומגבלות זה שבועות ארוכים.
ההתפרצות, המונעת על ידי זן הדלתא, פיצלה את מנהיגי המדינה והטריטוריות, כאשר חלקם מנהלים אזורים עם הדבקה נמוכה במדינה, דבר המצביע על כך שהם יתנגדו לתוכנית פדרלית לפתיחת גבולות פנימיים לאחר שהאוכלוסייה הבוגרת תגיע ל-80% חיסון, דבר הצפוי בנובמבר. שיעורם הכולל של המתחסנים באוסטרליה עומד כיום על כ-52%.
שר הבריאות הפדרלי גרג האנט בירך על מפת הדרכים של ניו סאות' ויילס וקרא לאנשים להתחסן בהקדם האפשרי. "הסיבה העזה ביותר להתחסן היא להציל את חייכם", אמר האנט.
מספר מקרי ההדבקות בווירוס הקורונה שנרשמו באוסטרליה מאז תחילת המגיפה עלה על 100,000 היום (ג'), כאשר כ-70% מהחולים זוהו מאז הופעתו של זן הדלתא במדינה באמצע יוני.
היום (ג') דיווחה ניו סאות' ויילס על 863 מקרים חדשים, לעומת 787 יום קודם לכן, ועל שבעה מקרי מוות חדשים. ויקטוריה השכנה דיווחה על 867 מקרים חדשים, העלייה היומית הגדולה ביותר אי פעם, וארבעה מקרי מוות.
מדינת קווינסלנד הצפון מזרחית דיווחה על ארבעה מקרים, כולל מקרה מסתורי בו גורמים רשמיים מנסים להתחקות אחר מקור הדבקה של עובד בענף התעופה שלא נסע בין מדינות או לחו"ל ונדבק לאחרונה בנגיף.
אוסטרליה התקדמה טוב יחסית עד הגל האחרון, אך מבצע חיסונים איטי הותירה אותה חשופה לזן הדלתא המדבק יותר. מקרי המוות עומדים על 1,256 אך שיעור התמותה מהדלתא נמוך מהשנה שעברה עקב שיעור חיסונים גבוה יותר בקרב האוכלוסייה הפגיעה.
בניו סאות' ויילס, מספר האנשים המאושפזים ירד ל-1,155 לעומת 1,266 בשבוע שעבר, כאשר אחוז המחוסנים בחיסון שני מעל גיל 16 נמצא כעת ב-60% במדינה.