סגור
שי ג'ינפינג נשיא סין ביקור בארה"ב
שי ג'ינפינג נשיא סין בביקור בארה"ב. אתגרים מבית ובזירה הבינלאומית (צילום: גטי)

מסר לאיראן: למה נשיא סין מבקר בארה"ב דווקא עכשיו, באמצע המלחמה?

שי ג'ינפינג ייפגש בכנס APEC שבסן פרנסיסקו עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. זה יהיה ביקורו הראשון בארה"ב מזה 6 שנים וביידן צפוי לבקש ממנו להפעיל לחץ על איראן שלא להתערב בנעשה במזה"ת. נשיא סין מצדו יבקש הבהרות בעניין המגבלות הטכנולוגיות על סין ובעניין עמדת ארה"ב לגבי טייוואן

נשיא סין שי ג'ינפינג נחת בסן פרנסיסקו, שם ישתתף בכנס APEC ובהמשך היום יקיים את הפגישה המצופה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. זהו ביקורו הראשון של שי בארה"ב מזה שש שנים, והוא יימשך ארבעה ימים. זו תהיה גם פגישתם הפיסית הראשונה של מנהיגי שתי הכלכלות הגדולות בעולם מאז נובמבר השנה שעברה, ובתקופה שחלפה הדרדרו היחסים בין המדינות אף יותר על רקע שערוריית בלון הריגול הסיני וההגבלות האמריקאיות על יצוא לתעשיית הטכנולוגיה.
הנושאים המרכזיים שהאמריקאים מתכוונים להעלות לדיון כוללים את המלחמה בעזה והמלחמה באוקראינה והחשש מהתערבות בבחירות בארה"ב, וביידן קרוב לוודאי שיבקש משי ללחוץ על איראן לא להתערב בנעשה בעזה. "הנשיא ביידן ידגיש בפני שי שזה חא באינטרס של סין שאיראן תפעל בצורה מסלימה שמערערת על היציבות ברחבי המזה"ת", אמר השבוע היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סליבן. במקביל, ההערכה היא כי שי מצידו יתייחס למאמצים האמריקאיים להפחית את התלות בייצור סיני והגבלת הגישה של סין לשבבים מתקדמים. הוא ככל הנראה ידרוש מביידן להבהיר ולהגדיר את הגישה האמריקאית להגבלות הטכנולוגיה. בנוסף, שי ירצה לקבל הבהרות מביידן על המדיניות האמריקאית כלפי טייוואן.
אך על אף ההתרגשות סביב הפגישה, ההערכה היא כי לא צפויות פריצות דרך משמעותיות. שי מגיע לפסגה כשההתאוששות הכלכלית של סין ממשיכה לקרטע מאז הסרת מגבלות הקורונה, שוק הנדל"ן במשבר עמוק ואבטלת הצעירים בשיא. ביידן מצידו עסוק בעיקר במלחמה בעזה ומעוניין להימנע מעימות פומבי נוסף עם סין, זאת במיוחד לנוכח הבחירות שיתקיימו בשנה הבאה.
"בתקופה כזו ששניהם מתמודדים עם אתגרים מבית ואתגרים במדיניות החוץ, יש פחות תמריצים לריב אחד עם השני ויותר תמריצים לייצב את מערכת היחסים", אמר ל-CNN יון סאן ממכון המחקר סטימסון סנטר בוושינגטון. בכל זאת, הפרשנים מזהירים לא לצפות להתפתחויות משמעותיות. "הן סין והן ארה"ב מקווים להימנע מהידרדרות דרסטית בתחרות ובמחלוקות ביניהן, ושני הצדדים מייחסים חשיבות גדולים להימנעות מעימותים צבאיים אחד עם השני, אף לא נראה שהם מוכנים לבצע ויתורים משמעותיים ונמשכים", הוסיף שי יינגהונג מאוניברסיטת רנמין בסין.
ההערכה היא כי שי ינצל את הביקור בארה"ב גם כדי לחזר אחרי אנשי עסקים ולהבטיח להם שהוא מחוייב לרפורמות פרו עסקיות. לפי ה-BBC לשם כך הוא ישתתף בארוחה חגיגית עם אנשי עסקים מובילים לאחר פגישתו עם ביידן. מחירם של הכרטיסים לארוחה הזו מתחיל ב-2,000 דולר לאדם, כשמושב מסביב לשולחנו של שי עולה 40 אלף דולר.