סגור
סנדרה דיי או'קונור האישה הראשונה שכיהנה כשופטת בבית המשפט העליון בארה"ב הלכה לעולמה בגיל 93
סנדרה דיי או'קונור. פורצת דרך (צילום: AP Photo/Harry Cabluck, File)

"מגינה נחושה על שלטון החוק": הלכה לעולמה האישה הראשונה שכיהנה כשופטת עליון בארה"ב

סנדרה דיי או'קונור שגדלה באריזונה ובצעירותה עבדה בגידול בקר, מתה בגיל 93 עקב סיבוכים הקשורים לדמנציה מתקדמת. היא מונתה לתפקיד ב-1981 על ידי הנשיא לשעבר רונלד רייגן ופרשה מבית המשפט בשנת 2006

השופטת בדימוס סנדרה דיי או'קונור (Sandra Day O’Connor), שהייתה האשה הראשונה שכיהנה כשופטת בית המשפט העליון של ארצות הברית, הלכה לעולמה, כך הודיע בית המשפט ביום שישי בבוקר. לפי ההודעה, או'קונור בת ה-93 מתה עקב "סיבוכים הקשורים לדמנציה מתקדמת"
או'קונור היוותה השראה לדורות של עורכות דין – כולל חמש הנשים שכיהנו אחריה בבית המשפט העליון – וזכתה להערצה בשל התקדים שיצרה עבור נשים בשדה שנשלט על ידי גברים. במשך הזמן היא נודעה כבעלת עמדות שמרניות מתונות, ולעתים היוותה את לשון המאזניים בהכרעות בית המשפט בנושאים חברתיים בוערים.
היא הלכה לעולמה לאחר שחזתה בבית המשפט הופך את פסק הדין בנוגע להפלות שעזרה לנסח ב-1992, ופועל נגד עיקרון נוסף שבו תמכה: אפליה מתקנת. נשיא בית המשפט ג'ון רוברטס תיאר את או'קונור כ"פטריוטית" וכ"מגנה עצמאית ונחושה על שלטון החוק, ותומכת רהוטה בחינוך לאזרחות". ב-2018 או'קונור חשפה שאובחנה כסובלת משלבים התחלתיים של דמנציה, כנראה כחלק ממחלת אלצהיימר.
"בעוד הפרק האחרון בחיי עם דמנציה יהיה מאתגר, שום דבר לא יפחית מהכרת התודה והערכתי העמוקה לחסדים הרבים שחוויתי בחיי", היא כתבה אז. כאשר מינה את או'קונור לתפקידה ב-1981, כינה אותה הנשיא דאז רונלד רייגן "אדם לכל עת, האוצרת את האיכויות הייחודיות של טמפרמנט, הוגנות, יכולת אינטלקטואלית, ומסירות לטובת הציבור, אשר אפיינו את 101 השופטים שקדמו לה."
או'קונור, שגדלה בחוות לייזי בי באריזונה, הייתה ידועה בעצמאותה וחוסר התלות שלה, תכונות שאותן רכשה כאשה צעירה שעסקה בגידול בקר, נהיגה בטרקטור, ושימוש ברובים. "היא הראתה שוב ושוב שהיא קאוגירל אמיתית", אמרה עליה השופטת המנוחה רות ביידר גינסבורג ב-2015. או'קונור פרשה מבית המשפט ב-2006 כדי לטפל בבעלה שסבל ממחלת אלצהיימר. היא סיימה את אוניברסיטת סטנפורד, משם פנתה ללימודי משפט בבית הספר למשפטים של האוניברסיטה, שם פגשה את מי שיהיה בעלה לעתיד, ג'ון או'קונור.