סגור
נשיא סין שי ג'ינפינג עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן 16.11.23
הפגישה אתמול בין נשיא סין שי ג'ינפינג עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן (צילום: Brendan SMIALOWSKI / AFP)

פגישת ביידן-שי הסתיימה באופטימיות: "חזרנו לתקשורת ישירה, פתוחה וברורה"

הפגישה בין מנהיגי שתי המעצמות נמשכה ארבע שעות, ובמהלכה הוסכם על המשך השיחות - בין היתר כדי לפתור את המחלוקות על יצוא שבבי AI מארה"ב לסין; לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, ביידן ביקש משי להפעיל לחץ על איראן לא להסלים את המלחמה בעזה

פגישתם של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ונשיא סין שי ג'ינפינג הסתיימה בטון חיובי ובהסכמה לדיון בין המדינות על ההתפתחויות בטכנולוגיית הבינה המלאכותית, כך לפי דיווח בפייננשל טיימס.
"נרשמה התקדמות ממשית" צייץ ביידן לאחר הפגישה. לדבריו, זו הייתה אחת השיחות "המועילות שניהלנו". בוול סטריט ג'ונרל דיווחו כי ביידן ביקש משי להפעיל לחץ על איראן לא להסלים את המלחמה בעזה, כך לפי בכיר בממשל האמריקאי.
הפגישה בין המנהיגים של שתי הכלכלות הגדולות בעולם התקיימה אמש בסן פרנסיסקו בשולי כנס APEC. זו הייתה הפגישה הראשונה ביניהם מזה שנה והיא נמשכה כארבע שעות. בסיומה אמר ביידן לעיתונאים כי השיחות התנהלו בצורה "טובה".
בפתיחת הפגישה אמר ביידן כי הם מחויבים להבטיח שתחרות לא תהפוך לעימות, ושי הוסיף כי על אף מספר בעיות "רציניות" הם יוכלו להתגבר על הפערים. "כדור הארץ גדל מספיק כדי ששתי המדינות יוכלו להצליח", אמר.
בסוכנות הידיעות הסינית שינחואה דיווחו כי המנהיגים הסכימו להתחיל ולדון בענייני AI בין המדינות ולהגדיל את מספר הטיסות המסחריות ביניהן. עם זאת, לפי הדיווח, במהלך הפגישה הביעו הנציגים הסינים את התנגדותם להגבלות היצוא שהטילה ארה"ב על מנת לצמצם את הגישה של סין לטכנולוגיה מתקדמת.
"דיכוי הטכנווגיה הסינית מקבילה לבלימת הפיתוח הסיני המתקדם ולשלילת הזכות של העם הסיני לפיתוח", אמר שי, שהביע תקווה שארה"ב תנקוט בפעולות לספק יחס הוגן לחברות הסיניות. עוד הוסיף כי אין לסין תוכניות "לעקף או להחליף את ארה"ב, וארה"ב לא צריכה לנסות לעקוף או לבלום את סין".
כמו כן, ביידן הדגיש בפניו של שי את החשיבות של שמירה על "שלום ויציבות" בטייוואן, זאת לנוכח החשש הגובר לפלישה סינית לאי.
במסיבת העיתונאים שהתקיימה לאחר הפגישה אמר ביידן כי הם הגיעו לשורה של הסכמות, ביניהן התחייבות מצידה של סין לפתוח מחדש את ערוצי התקשורת הצבאיים, שנסגרו בעקבות ביקורה של ננסי פלוסי, שכיהנה כיו"ר בית הנבחרים, בטייוואן באוגוסט השנה שעברה.
"חזרנו לתקשורת ישירה, פתוחה וברורה", אמר ביידן שציין כי מדובר ב"התקדמות משמעותית" ביחסים בין סין וארה"ב. לפי הדיווחים, המנהיגים הסכימו גם על הקמה צוותים משותפים שיפעלו נגד מגפת ההתמכרות לפנטניל. לפי ביידן, אף שישנן מחלוקות בין המדינות, שי היה "ישיר" איתו.