סגור

פוטין לא הכריז ניצחון: "יצאנו למתקפת מנע". זלנסקי: "ניצחנו אז, ננצח עכשיו"

11 אלף חיילים, מאות טנקים ו-77 מטוסים במצעד הניצחון על הנאצים במוסקבה: 75 יום אחרי פתיחת המערכה באוקראינה, פוטין בחר בנאומו שלא להכריז עליה כמלחמה. הוא התייחס באופן נדיר לאבידות של רוסיה בשדה הקרב: "טרגדיה לכולנו"; החלק האווירי של המצעד בוטל ברגע האחרון; נשיא אוקראינה: "אנחנו נלחמים על החירות של ילדינו, ולכן ננצח"

במוסקבה התקיים היום מצעד הניצחון הרוסי השנתי על גרמניה הנאצית. השאלה המרכזית לפני תחילתו הייתה אם במהלכו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין יכריז רשמית על מלחמה באוקראינה, 75 יום אחרי שהודיע על "מבצע צבאי מיוחד". אבל בנאומו לא הכריז פוטין על מלחמה וודאי שלא על ניצחון. הוא גם לא התייחס למערכה הכושלת בקייב, שהובילה לנסיגה רוסית ולהתמקדות בלחימה בדונבאס. במקביל, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר לעמו: "ניצחנו אז, וננצח עכשיו. בקרוב יהיו שני ימי ניצחון באוקראינה".


מצעד הניצחון על הנאצים בכיכר האדומה נערך מדי שנה לציון הישגי הסובייטים במלחמת העולם השנייה. בשנים האחרונות הפך המצעד למפגן כוח פטריוטי שבאמצעותו מנסה פוטין ללכד את הרוסים ולבצר את הנהגתו. הנשיא הרוסי הגיע לכיכר האדומה עם תחילת המצעד, וכמה דקות לאחר מכן החל בנאומו שבו השווה כבר בתחילתו בין הנאצים לאוקראינים, חודשיים וחצי אחרי הכרזתו כי מטרת המבצע היא "דה-נאציפיקציה לאוקראינה".


"זה אותו דבר עכשיו", אמר פוטין כשהוא משווה בין המלחמה באירופה מול הנאצים שהסתיימה לפני 77 שנה, לבין המערכה באוקראינה. "אתם נלחמים עבור אנשינו בדונבאס, עבור ביטחון המולדת שלנו". לטענתו, המערב תכנן בסוף השנה שעברה מתקפה על דונבאס וחצי האי קרים, והקריאות לנשק גרעיני בקייב יצרו "איום לא מתקבל על הדעת, ממש על הגבול שלנו". פוטין הפנה אצבע מאשימה לארה"ב ול"משרתיה הצייתנים", ואמר כי "הסכנה גברה מדי יום".
בנאום, מול יותר מ-10,000 חיילים, טען פוטין כי המערב תכנן מתקפה על חצי האי קרים, ולמוסקבה "לא נותרה ברירה אחרת". לדבריו, "חברות נאט"ו לא רצו להקשיב לנו. היו להן תוכניות אחרות, וראינו אותן. הם תכננו פלישה לאדמות ההיסטוריות שלנו, כולל קרים". פוטין אמר כי הקריאות לנשק גרעיני לקייב יצרו "איום לא מתקבל על הדעת, ממש על הגבול שלנו". הוא הפנה אצבע מאשימה לארה"ב ול"משרתיה הצייתנים", ואמר כי "הסכנה גברה מדי יום".

7 צפייה בגלריה
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במצעד צבאי מאי 2022
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במצעד צבאי מאי 2022
פוטין במצעד
(רויטרס)


7 צפייה בגלריה
סרגיי שויגו שר ההגנה של רוסיה במצעד צבאי מאי 2022
סרגיי שויגו שר ההגנה של רוסיה במצעד צבאי מאי 2022
שר ההגנה סרגיי שויגו
(AFP)

אחר כך התייחס פוטין לצבא הרוסי "ולאנשי המיליציה של דונבאס", ואמר כי הם נלחמים על ארצם כדי להגן על רוסיה. לאחר דקת דומייה, אמר פוטין כי אבידות הצבא הרוסי הם "טרגדיה לכולנו, ובעיקר למשפחות", ואיחל החלמה מהירה לפצועים. "יש לעשות הכול כדי להימנע מהזוועות של מלחמת עולם", אמר פוטין.
"כתף אל כתף, חיילים וקצינים ניצבים כאן מאזורים שונים של המולדת הענקית שלנו, כולל אלו שהגיעו ישירות מדונבאס, מאזורי הלחימה", הוסיף הנשיא הרוסי. "אנחנו זוכרים איך האויב ניסה להשתמש נגדנו בכנופיות של טרוריסטים מהעולם. הם ניסו לזרוע איבה בינלאומית ודתית כדי לשבור אותנו, כדי להחליש אותנו, אבל הם כשלו".
בסיום דבריו קרא פוטין: "תהילה לכוחות הצבא שלנו. לרוסיה! לניצחון!". הכוחות ענו בשאגה, ומיד לאחר מכן נשמע ההמנון הרוסי והחל ירי הצדעה מתותחים. בנאומו זפוטין לא הכריז רשמית על מלחמה, לא על גיוס כללי ודבריו היו גם חפים מאיומים בשימוש בנשק גרעיני. מנגד, גם לא נראו סימנים בנאום לכך שהוא מתכוון לסיים את המלחמה בקרוב.

7 צפייה בגלריה
טנקים ב מצעד צבאי ב רוסיה
טנקים ב מצעד צבאי ב רוסיה
טנקים במצעד צבאי במוסקבה
(צילום: AFP)

לאחר נאומו החלה הצעדה בכיכר האדומה, שבה משתתפים לפי משרד ההגנה הרוסי כ-11 אלף חיילים, בהם כאלה שחזרו משדה הקרב באוקראינה.
החלק האווירי של מצעד יום הניצחון הרוסי בוטל ברגע האחרון במוסקבה ובלפחות שתי ערים גדולות אחרות שבהן נערכו מצעדים לציון 77 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית. בסוכנות הידיעות הרוסית "טאס" צוטט דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב, שאמר לעיתונאים היום (שני) כי המטס בכיכר האדומה בוטל "עקב מזג האוויר". לפי התחזית, הצפי להיום היה גשמים קלים ורוח בעוצמה בינונית.
ב"ניוזוויק" דווח כי שעה בלבד לפני כן הוחלט על ביטול המטס ביקטרינבורג, העיר הרביעית בגודלה ברוסיה, מבלי שניתן הסבר לכך. גם המטס שהיה אמור להתקיים בנוביסיבירסק בוטל, לפי הטענה "עקב מזג האוויר בשדות התעופה שמהם אמורים להמריא המטוסים". ממצעד יום הניצחון נעדר הרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב, שלאחרונה נטען בדיווחים שונים כי נפצע בלחימה. שר ההגנה סרגיי שויגו, שלמשך תקופה ארוכה במהלך המלחמה לא נראה בציבור, דווקא נכח בו.
77 כלי טיס היו אמורים להשתתף במטס במוסקבה, ביניהם שמונה מטוסי מיג-29 שבטיסתם מעל הכיכר היו אמורים ליצור את האות Z - שהפכה לסמל התמיכה בפלישה הרוסית לאוקראינה. בשמיים היה אמור לטוס גם "מטוס יום הדין", מטוס איליושין Il-80 שאותו מציגים הרוסים רק לעתים נדירות. מדובר בכלי טיס שנבנה כמעין בסיס צבאי נייד עבור מנהיגי רוסיה ואמור לשמש אותם במקרה של מלחמה גרעינית. הפעם האחרונה שבה הוא השתתף במטס הייתה בשנת 2010. בסופו של דבר גם הוא, כמו יתר המטוסים, נותר על הקרקע.
ככלל, החגיגות השנה היו קטנות יחסית ביחס לשנים הקודמות, ומומחים הסבירו זאת באבידות הקשות - בחיילים ובציוד צבאי - שהרוסים ספגו באוקראינה. לפי משרד ההגנה הרוסי, השנה חצו את הכיכר האדומה 129 כלי רכב צבאיים, לעומת 191 אשתקד. גם מספר החיילים שנכח במצעד היה קטן יותר ביחס לשנה שעברה.
7 צפייה בגלריה
מצעד צבאי ב רוסיה
מצעד צבאי ב רוסיה
אלפי חיילים צועדים ברחובות
(צילום: AFP)
במערב הועלו בימים האחרונים השערות שבניסיון להציג עצמה כמנצחת ולהשפיל את אוקראינה ואת מדינות נאט"ו עשויה רוסיה להצעיד בכיכר האדומה גם מאות שבויים שאותם תפסה במהלך המלחמה. בבריטניה מתכוונים לעקוב ולראות אם גם שלושת האזרחים הבריטים שנלחמו לצד האוקראינים ונפלו בשבי הרוסי יוצעדו במקרה שכזה.
לפני כחודש העלו גורמים במערב סברה לפיה פוטין מתכנן להכריז במהלך המצעד על ניצחון במערכה, אבל לנוכח המצב בשדה הקרב הדבר כנראה ירד מהפרק.

7 צפייה בגלריה
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נואם במצעד הצבאי במוסקבה במאי 2022
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נואם במצעד הצבאי במוסקבה במאי 2022
פוטין נואם במצעד הצבאי
(רויטרס)


לקראת המצעד גבר גל הביקורים באוקראינה של בכירים במערב. אתמול אחר הצהריים הגיעה למדינה במפתיע ג'יל ביידן, הגברת הראשונה של ארה"ב. היא נפגשה בעיירת הגבול אוז'הורוד במערב אוקראינה עם אולנה זלנסקה – רעייתו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, שזו הייתה הופעתה הפומבית הראשונה מתחילת המלחמה ב-24 בפברואר.
במקביל, לעיר אירפין שבפרברי קייב – עיר שספגה נזק רב בראשית המלחמה, בעת שהרוסים ניסו לכבוש את בירת אוקראינה - הגיע ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו.
"אין להם מה לחגוג", אמרה לפני המצעד לינדה תומאס-גרינפלד, שגרירת ארה"ב באו"ם. "הם לא הצליחו לנצח את האוקראינים. הם לא הצליחו לפלג את העולם או לפלג את נאט"ו. הם רק הצליחו לבודד את עצמם בעולם ולהפוך למדינה מנודה".
7 צפייה בגלריה
טילי יארק במצעד צבאי במוסקבה מאי 2022
טילי יארק במצעד צבאי במוסקבה מאי 2022
טילי יארק במצעד
(רויטרס)


גם המחאה הכלל-עולמית נגד רוסיה נמשכת. צופים שהתכוונו לראות היום בטלוויזיה הרוסית את נאום פוטין הופתעו לראות סיסמאות אנטי-מלחמתיות בגנות הנשיא. התיאור של כל התוכניות השתנה לזה: "על הידיים שלכם הדם של אלפי אוקראינים ומאות מילדיהם שנרצחו. הטלוויזיה והרשויות משקרים. הגידו לא למלחמה".
במקביל, שגריר רוסיה לפולין סרגיי אנדרייב הותקף בצבע אדום על ידי מפגינים פרו-רוסיים, בעת שניסה להניח זר פרחים על קברים של חיילים רוסים. באחד הסרטונים שתועדו את התקרית נשמעו המוחים צועקים "פאשיסטים", בעת תקיפתו של השגריר.