סגור

טראמפ לא נעלם, הוא פשוט נערך לבחירות 2024

חמישה חודשים אחרי השבעת ג'ו ביידן לנשיאות ארה"ב, מעמדו של הנשיא לשעבר במפלגה הרפובליקנית רק מתחזק, למרות שאינו אוחז בתפקיד רשמי. בצל חקירות פליליות נגד ארגון טראמפ, רוב הרפובליקנים מאמינים עדיין שהוא הנשיא האמיתי

השקט התקשורתי היחסי עשוי לעורר את האשליה כאילו נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ פרש מהחיים הפוליטיים, אך אין דבר רחוק יותר מהמציאות.
מאז נאלץ לעזוב את הבית הלבן, טראמפ ממשיך להשפיע על המפלגה הרפובליקנית, ובמובנים רבים לנהל אותה, אף שאינו מחזיק בה בתפקיד רשמי. מנהיגיה ונציגים נבחרים עולים לרגל לביתו, ממש כאילו היה נפוליאון בגלות ואחוזת מאר־א־לאגו שלו בפלורידה, האי אלבה.
4 צפייה בגלריה
מלניה טראמפ דונלד טראמפ עוזבים את הבית הלבן סיום כהונתו כנשיא
מלניה טראמפ דונלד טראמפ עוזבים את הבית הלבן סיום כהונתו כנשיא
מלניה ודונלד טראמפ עוזבים את הבית הלבן
(צילום: איי אף פי)
לכאורה, כל התנאים בשלים לבדק בית במפלגה. נשיא מכהן הפסיד באופן יוצא דופן כהונה שנייה, והמפלגה איבדה את השליטה בשני בתי הנבחרים. אך אלו הם אינם ימים רגילים וההפסד של טראמפ אינו הפסד רגיל. לא פחות מ־74 מיליון אמריקאים הצביעו לטראמפ, הנתון הגבוה ביותר בהיסטוריה האמריקאית, שני רק למנצח, ג'ו ביידן, שזכה ב־81 מיליון קולות.
לא רק הנתונים מעודדים, אלא גם הסקרים. לפי סקר של מורנינג קונסולט ופוליטיקו מחודש מאי, 48% מהמצביעים הרשומים היו בוחרים בו כמועמד לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקנית. מלבדו, רק סגנו לשעבר מייק פנס משיג תמיכה דו־ספרתית (13%). מערך עניינים זה מותיר את המפלגה במשבר קיומי שכבר זכה לכינוי מלחמת אזרחים, ובו שני צדדים. האחד מבקש להמשיך הלאה ולהתנער מטראמפ, בעוד השני כורך עמו את גורלו הפוליטי.
את האתגר המהותי הראשון על אופייה של המפלגה צלח טראמפ בניצחון מרהיב. לאחרונה הודחה חברת הקונגרס הרפובליקנית ליז צ'ייני מתפקידה כמספר שלוש בהנהגת המפלגה. מאז המתקפה על הקפיטול ב־6 בינואר, החלה צ'ייני לצאת בגלוי נגד שקריו של טראמפ שלפיהם הבחירות "נגנבו" ממנו והוא למעשה הנשיא הנבחר. היא גם נמנתה עם קומץ רפובליקנים שהצביעו להדחתו באשמת הסתה להתקוממות.
4 צפייה בגלריה
כרזת תמיכה בטראמפ ביאנקי סטדיום בברונקס
כרזת תמיכה בטראמפ ביאנקי סטדיום בברונקס
כרזת תמיכה בטראמפ ביאנקי סטדיום בברונקס
(צילום: אי פי איי)
ההתנגדות של צ'ייני לנרטיב "השקר הגדול" — כך הכריז טראמפ כי יש לכנות מעתה והלאה את בחירות 2020 — הפכה אותה למקרה בוחן על עתיד המפלגה. אחרי הדחתה היא אמרה אל אולם ריק בבית הנבחרים: "אנו עומדים בפני איום שאמריקה מעולם לא ראתה. נשיא לשעבר, שהצית התקפה אלימה על בירה זו במאמץ לגנוב את הבחירות, חידש את מאמציו התוקפניים לשכנע את האמריקאים שהבחירות נגנבו ממנו... מדובר בחובתנו כאמריקאים. לשתוק ולהתעלם מהשקר מעצים את השקרן. אני לא אשתתף בזה". טראמפ כמובן לא שתק. "ליז היא אדם איום וממורמר", כתב בסגנונו הייחודי, "צפיתי בה אתמול והבנתי עד כמה היא גרועה למפלגה הרפובליקנית".
התמיכה בדרכו של טראמפ כה גורפת, עד כי הרפובליקנים מנעו בשבוע שעבר את הקמתה של ועדת חקירה בלתי תלויה לאירועי 6 בינואר, זאת במפגן נאמנות לטראמפ שכינה אותה "מלכודת דמוקרטית". רבים במפלגה גם תומכים בספירה השלישית של הקולות באריזונה.
אבל המאבק טרם הושלם. בחודש שעבר הודיעו 100 רפובליקנים, לשעבר שגרירים, מושלים, חברי קונגרס ומזכירי ממשלה, על יוזמה חדשה. זו החלה להתהוות עוד בימי טראמפ והפכה קולנית יותר ויותר בעקבות הפסדו, ההסתערות על הקפיטל והדחת צ'ייני. "כשברפובליקה הדמוקרטית שלנו מתעוררים כוחות של קונספירציה, פילוג ועריצות, חובתם הפטריוטית של האזרחים לפעול באופן קולקטיבי להגנה על חירות וצדק", כתבו אלה המכונים Never Trump Republicans. "אנו מכריזים אפוא על כוונתנו לעודד התחדשות אמריקאית ולדמיין מחדש מפלגה המוקדשת לאידיאלים של המייסדים, או לזרז יצירת חלופה".
4 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ 2.6.21
דונלד טראמפ 2.6.21
דונלד טראמפ
(רויטרס)
על אירועים אלו רובץ הצל הכבד של ההסתבכויות המשפטיות של טראמפ. בחודש שעבר הודיעה התובעת הכללית של ניו יורק כי החקירה נגד ארגון טראמפ הפכה פלילית וכי משרדה מצטרף לחקירה שקיימה פרקליטות מחוז מנהטן. במקביל דווח כי פרקליטות מחוז מנהטן כינסה חבר מושבעים כדי להחליט האם להגיש כתב אישום נגד טראמפ, עסקיו או מנהלים אחרים בארגון.
לא ברור מה הפך את החקירה לפלילית, אך זו מתנהלת כבר שנתיים ובוחנת טענות שלפיהן טראמפ וארגונו ניפחו שווי נכסים בעת הבקשה להלוואות כדי לשפר את התנאים, ואז הפחיתו את שוויים בהצהרות מס. לפי הערכות, החקירה בוחנת האם פעילות זו כללה זיוף רשומות עסקיות, הונאות ביטוח או הונאות מס פליליות אחרות. במקביל נפתחה חקירה פלילית בחשד לאיומים מצד טראמפ למזכיר המדינה בג'ורג'יה, בדרישה לשנות את תוצאות הבחירות, אחרי שתועד מורה לו "למצוא את הקולות" הנדרשים כדי להפוך את תוצאות הבחירות.
טראמפ, המתורגל בחקירות פליליות, פטר את ההתפתחויות המשפטיות בטענה ל"המשך ציד המכשפות הגדול בתולדות אמריקה", והוסיף, "מעניין שבדיוק היום יצא סקר המצביע על כך שאני מוביל בהרבה עבור ראשות המפלגה הרפובליקנית והבחירות הכלליות בשנת 2024".
בינתיים, נראה שהמצב בכל זאת גובה מחיר. אתמול נחשף כי טראמפ העמיד שוב למכירה את מלונו בוושינגטון, יעד פופולרי בקרב לוביסטים ופקידי ממשל זרים בתקופת נשיאותו. מאז הובס, סובל המלון מצניחה בהכנסות, ולא בהכרח בגלל הקורונה.