סגור

הרפובליקנים מנעו ועדת חקירה למהומות הקפיטול: "ניסיון לפגוע בנו"

הדמוקרטים קידמו מהלך להקמת ועדה דו-מפלגתית שתבחן את השתלשלות האירועים בהתפרעויות ב-6 בינואר, אך לא הצליחו להשיג את הרוב הנדרש בסנאט. הנשיא לשעבר טראמפ, שעדיין מחזיק בעמדת השפעה במפלגה, כינה את הוועדה "מלכודת דמוקרטית", והסנאטורים התייצבו מאחוריו

הסנאטורים הרפובליקנים בארצות הברית הצביעו נגד הקמת ועדת חקירה לאירועי 6 בינואר - המהומות בקפיטול בשלהי כהונת טראמפ - והפילו את היוזמה ברוב של 54 מול 35 כשהרוב הנדרש הוא 60. שישה סנאטורים רפובליקנים אמנם הצביעו עם הדמוקרטים בעד הוועדה - אך 11 סנאטורים נעדרו מההצבעה.


נציגי המפלגה הרפובליקנית טענו שהקמת הוועדה בסופו של דבר תפעל לרעתם מבחינה פוליטית - והנשיא לשעבר דונלד טראמפ, שתומכיו היו אלה שפשטו על בית הנבחרים - כבר כינה את המהלך "מלכודת דמוקרטית".
ההצבעה בסנאט רק הדגישה את חוסר האמון השורר בין שתי המפלגות מאז המהומות - ובעיקר מאז שדברי טראמפ השתרשו בקרב כמה מנבחרי המפלגה הרפובליקנית שמאמינים כי תוצאות הבחירות זויפו לטובת ביידן.

2 צפייה בגלריה
מהומות וושינגטון תומכי טראמפ ליד גבעת הקפיטול מפגינים עימותים  קונגרס
מהומות וושינגטון תומכי טראמפ ליד גבעת הקפיטול מפגינים עימותים  קונגרס
המהומות בקפיטול
(צילום: אם סי טי)

מנהיג הרפובליקנים מיץ' מקונל, שתמך תחילה בוועדה ואף אמר בעבר שטראמפ אחראי להצתת המהומות, שינה את דעתו בימים האחרונים ואמר כי למרות חילוקי הדעות במפלגה, הוועדה בעיניו היא תהיה חד-צדדית. גם הסנאטור מטקסס, ג'ון קורנין, ששינה את עמדתו והתנגד לוועדה, אמר שהוא מאמין שמטרתה היא לפגוע במפלגתו. "אני לא חושב שזאת הדרך היחידה לבדוק את מה שקרה", אמר.
מנגד, הסנאטורית ליסה מורקובסקי מאלסקה אמרה שהיא חייבת ללמוד עוד על מאורעות אותו היום. "האמת היא חשובה, אבל יש לנו אחריות. אי אפשר להעמיד פנים שלא קרה שום דבר רע", אמרה. מורקובסקי ציינה כי היא מודאגת מכך שחבריה לא רוצים לגרום לזעזוע במפלגה והחליטו להתנגד לוועדה.
"עבריינים השתלטו על הקפיטול ואנחנו לא יכולים לגרום לרפובליקנים לתמוך בהחלטה היסטורית בעקבות האירוע הזה?", שאל הסנאטור הדמוקרטי הבכיר דיק דרבין מאילינוי. נשיא ארצות הברית ג'ון ביידן, שנשאל אתמול על האפשרות שהוועדה לא תקום, השיב כי הוא אפילו לא יכול לדמיין שמישהו יתנגד להקמתה.
2 צפייה בגלריה
מהומות וושינגטון תומכי טראמפ ליד גבעת הקפיטול מפגינים עימותים  קונגרס
מהומות וושינגטון תומכי טראמפ ליד גבעת הקפיטול מפגינים עימותים  קונגרס
המהומות בקפיטול ב-6 בינואר
(צילום: אם סי טי)


אך לא רק הדמוקרטים התאכזבו מתוצאות ההצבעה. גם אנשי כוחות הביטחון שהוזעקו לגבעת הקפיטול וקיוו שהשתלשלות האירועים תיבדק לעומק הביעו את מורת רוחם כלפי הרפובליקנים. "אני לא מבינה למה שמישהו יתנגד לבדיקה מעמיקה של המהומות כדי למנוע אירוע דומה בעתיד", אמרה השוטרת סנדרה גרזה, שותפתו של השוטר בריאן סיקניק שמת אחרי ההתפרעויות. "הסנאטורים שהתנגדו זכו להיות כאן היום בזכות מי שהוזעק לאירוע. אני המומה".
השוטר מייקל פנון, שהותקף בעצמו על-ידי הפורעים במהומות, נועד עם סנאטורים רפובליקנים כדי לשכנע אותם להצביע בעד הוועדה. לאחר ההצבעה הוא ציין כי הוא משוכנע שהוועדה היא מה שהאומה האמריקאית צריכה כדי להתגבר על הטראומה.
גלדיס סיקניק, אמו של השוטר המת, כבר פנתה אל הסנאטורים המתנגדים ביום רביעי האחרון, והזמינה אותם לפקוד את קברו של בנה בבית הקברות הלאומי בארלינגטון כדי "לחשוב על ההחלטות הכואבות" שלהם, כלשונה.