סגור

אופטימיות זהירה: תאילנד פותחת את האי פוקט לתיירים מחוסנים

החל מהיום, תיירים מחוסנים ממדינות הנחשבות בעלות סיכון נמוך ובינוני כמו ארה"ב וספרד יורשו להיכנס לאי מבלי להצטרך בידוד, זאת בתנאי שיעברו בדיקת קורונה לפני הטיסה ועוד שתיים אחרי הנחיתה

תאילנד מקדמת את התוכניות שלה לפתוח מחדש את תעשיית התיירות החיונית לכלכלת המדינה על ידי פתיחת האי פוקט לתיירים מחוסנים, זאת על אף שווריאנט דלתא ממשיך להתפשט באזור, כך לפי סוכנות הידיעות בלומברג.
החל מהיום (ה'), תיירים מחוסנים ממדינות הנחשבות בעלות סיכון נמוך ובינוני כמו ארה"ב וספרד יורשו להיכנס לאי מבלי להצטרך בידוד, זאת בתנאי שיעברו בדיקת קורונה לפני הטיסה ועוד שתיים אחרי הנחיתה. אם התוכנית, המכונה "ארגז החול של פוקט" (Phuket Sandbox), תוכרז כהצלחה היא תאפשר את הפתיחה מחדש של תעשיית התיירות במדינה כולה כבר באוקטובר.
לתאילנד יש סיבות טובות לקוות שהתוכנית תוכיח את עצמה. לפני פרוץ המגפה התיירות ייצגה 20% מהתמ"ג של המדינה, כמעט כפול הממוצע העולמי. בפוקט עצמו התיירות אחראית ליותר מ-90% מהכלכלה והתעסוקה. אולם, בשל סגירת החופים, המסעדות, הברים ומכוני העיסוי, ההכנסה החציונות צפויה להישאר מתחת לקו העוני השנה.
1 צפייה בגלריה
חוף ב אי פוקט תאילנד
חוף ב אי פוקט תאילנד
חוף באי פוקט, תאילנד
(צילום: בלומברג)
"זוהי רק ההתחלה של הפתיחה מחדש של סקטור התיירות של תאילנד והגדרת נורמלי חדש, אמר תאנת' טאנטיפיריאקיג', נשיא מועצת התיירות של פוקט. "נפתח בהדרגה ונלמד מהמצב כדי לנווט את התיירות בחזרה למעמדה כאחד ממנועי הכלכלה המרכזיים של המדינה".
בשלב זה הציפיות עוד נמוכות. 100 אלף תיירים בלבד ביקרו באי לפי ההערכות ברבעון השלישי, זאת בהשוואה ל-2.5 מיליון ברבעון לפני פרוץ הקורונה.
על אף הסרת חובת הבידוד למגיעים לפוקט, מבקרים המגיעים ממדינות כמו סין, סינגפור והונג קונג יחוייבו להיכנס לבידוד אחרי שובם הביתה, מה שהופך את החופשה בפוקט לפחות אטרקטיבית. התיירים גם ידרשו לעמוד במספר תנאים מלבד הצגת תעודת התחסנות ובדיקת קורונה שלילית עד 72 שעות לפני ההמראה. התיירים יצטרכו להשיג ביטוח שיכסה עלויות הקשורות לטיפולי קורונה של 100 אלף דולר, וכן לעבור בדיקות קורונה לאחר הנחיתה, שישה ימים לאחר מכן ובדיקה שלילית ביום ה-12.
"ההגבלות הנוכחיות מחמירות מדי ויש להקל אותן", הגיב מנכ"ל חברה המפעילה שבעה בתי מלון באי. "אם במדינות אחרות יש פחות הגבלות אז אנשים יבחרו לנסוע למקומות הללו ונפסיד את ההזדמנות".
על מנת לתמוך בפתיחה מחדש של פוקט, הממשלה התאילנדית האיצה את מבצע החיסונים. כ-70% מאוכלוסיית האי וכל העובדים בתעשיית האירוח חוסנו, זאת לעומת שיעור ההתחסנות הארצי שעומד על 7%. לפיכך מומחים מזהירים שתאילנד עוד לא מוכנה לפתיחה מחדש. הרשויות דיווחו על 30,608 נדבקים חדשים בשבוע האחרון. בפוקט דיווחו על 17 נדבקים בשבוע החולף, אך באי הזהירו כבר כי אם מספר הנדבקים השבועי יעלה ל-90 יעצרו את תוכניות הפתיחה מחדש.