סגור

הקורונה חזרה: עיריית מוסקבה מגרילה מכוניות בין הנרשמים לחיסון

רק 12% מאוכלוסיית רוסיה קיבלו חיסון ראשון, והשבוע טיפס מספר הנדבקים החדשים בבירה לרמתו הגבוהה מדצמבר. הרשויות הטילו מגבלות חדשות

הרשויות במוסקבה הורו לעובדים לא חיוניים להישאר השבוע בבית ופתחו מחדש מרכזים לטיפול בקורונה, וזאת לאחר שמספר הנדבקים החדשים טיפס לרמתו הגבוהה ביותר מדצמבר.

מדובר בשינוי גישה, שכן עד כה התהדרו הרשויות ברוסיה בהשתלטות על המגפה. "במהלך השבוע האחרון הידרדר בחדות מצב ההתפשטות של הקורונה", הודה ראש העירייה סרגיי סוביאנין. בהצהרה, שבה פירט את ההגבלות החדשות שחלות על כל העובדים הלא חיוניים בבירת רוסיה, אמר רסוביאנין כי "אי אפשר שלא להגיב לסיטואציה הזו... צריך לבלום את העלייה בהידבקות ולהציל חיי אדם". זאת בניגוד להכרזת הנשיא ולדימיר פוטין מוקדם יותר החודש על כך "שהחיים חוזרים בהדרגה לנורמליות. חצי מהעולם נשאר בבית, אך המצב שלנו טוב בהרבה מהמדינות האחרות".

1 צפייה בגלריה
רכבת תחתית מוסקבה רוסיה קורונה
רכבת תחתית מוסקבה רוסיה קורונה
נוסעם ברכבת התחתית במוסקבה
(צילום: AP)
ברוסיהה דיווחו ביום ראשון על 14,723 נדבקים חדשים בקורונה - המספר הגבוה ביותר מאז פברואר, ובמוסקבה דיווחו על 7,704 נדבקים חדשים. לדברי מומחים, אחת הסיבות לכך היא קצב החיסונים האיטי וביטול מהיר מדי של ההגבלות על הציבור. פוטין הורה כבר ביולי 2020 להסיר את הסגר, וזאת מתוך חשש להשלכות כלכליות ארוכות הטווח.
רוסיה אמנם היתה המדינה הראשונה שאישרה את השימוש בחיסון ספוטניק V, אך הייצור וההפצה האיטיים - בשילוב עם התנגדות גבוהה בקרב הציבור להתחסנות וחוסר האמון במערכת - הובילו לשיעור מתחסנים נמוך יחסית. מאוחר יותר אושרו לשימוש שלושה חיסונים נוספים שפותחו ברוסיה, אך עד כה רק 12% מאכלוסיית המדינה, המונה 144 מיליון בני אדם, קיבלו מנה אחת לפחות, הרבה מתחת לממוצע באירופה. פוטין עצמו התחסן רק במרץ, וגם אז עשה זאת בפרטיות ומבלי לציין את שם החיסון.
בשל המצב, הכריז סוביניאן כי תושבי מוסקבה שיירשמו לקבלת חיסון בארבעת השבועות הקרובים, ייכנסו להגרלה ויוכלו לזכות באחת מ-20 מכוניות שיחולקו בחינם. "על מנת להימנע מהגבלות חדשות ולהשיג שיפור יציב במצב, חיוני שנאיץ משמעותית את קצב מתן החיסונים", הכריז. "עד שלא נגיע לשיעור גבוה של מתחסנים, העיר תהיה בבלגן מתמשך".
ההגבלות החדשות יהיו בתוקף לפחות עד יום ראשון, וכוללות גם סגירת מסעדות וברים בשעה 23:00, סגירת אזורי ההסעדה בקניונים, גני שעשועים ומתקני ספורט בפארקים.