סגור
משבר אקלים

הקיץ החם ביותר בחיים שלכם הוא הקיץ הקר ביותר של שארית חייכם

בקנדה נרשמו יותר מ-45 מעלות ובפורטלנד 44.4. מומחה: "ניתוח של מודלי מחשב רבים מצביע על כך שעד סוף המאה, טמפרטורות קיצון כאלו יהיו הנורמה. ההשפעה האנושית הגדילה את הסבירות של שיאים חדשים פי כמה אלפים"

לפני 15 שנה טסתי לארה"ב לטיול של פעם בחיים. נחתתי בניו יורק, קניתי מיני-ואן מדגם דודג' גרנד קראוון, הוצאתי את שתי שורות המושבים האחוריות, שמתי שם מזרן מתנפח, שק שינה, צידנית, גזייה ושאר דברים נחוצים והתחלתי לנסוע. דרומה לפלורידה ולקייז, מערבה עד לוס אנג'לס, צפונה לוונקובר, מזרחה עד ניו אינגלנד וניו ברונסוויק, כשאני מזגזג בין ארה"ב לקנדה, ובחזרה לניו יורק. במשך קרוב לארבעה חודשים ביקרתי במרבית מדינות ארה"ב, טיילתי כמעט בכל הפארקים הלאומיים המשמעותיים, פגשתי ודיברתי עם אנשים מדהימים. ישנתי בעיקר על המזרן באוטו. בחניוני לילה של נהגי משאיות, בחניות של וול מארט, סתם בחנייה ברחוב.


פרט ללילה קפוא בטראק סטופ בדרך לפילדלפיה ולילה חם ומהביל בחניון בניו אורלינס, שהיה באותה עת מקום מגוריהם של ניצולים מהוריקן קתרינה. זו היתה חוויה נעימה מאוד, עם לילות קרירים או חמימים רק במעט, בהתאם לזמן ולמקום. ישנתי אז כמה מהשינות הטובות של חיי.
3 צפייה בגלריה
קליפורניה בחום 4.7.21
קליפורניה בחום 4.7.21
חום כבד אתמול בחגיגות 4 ביולי בקליפורניה
(AFP)
אבל היום, ב-2021, טיול שכזה הוא בלתי אפשרי לחלוטין. בימים אלו, שוטף את מערב ארה"ב ומערב קנדה גל חום קיצוני, היסטורי בממדיו. בקנדה, שם מעולם לא עלו המעלות מעל ל-45 מעלות, נמדדו בשבוע שעבר, ביישוב לייטון בבריטיש קולומביה, טמפרטורות הזויות של 49.6 מעלות. מספר מקרי המוות הפתאומיים, כנראה כתוצאה מהחום, נכון לסוף השבוע, עמד על 486 בבריטיש קולומביה לבדה, גידול של 195% לעומת הממוצע.
בארה"ב המצב לא הרבה יותר טוב. בסיאטל נמדד ביום ראשון שעבר שיא של 40 מעלות, שנשבר יום למחרת עם 41.7 מעלות. בפורטלנד נרשמו ביום ראשון 44.4 מעלות.
"מלים לא יכולות לתאר את האירוע ההיסטורי הזה", אמרו בשירות המטאורולוגי של בריטיש קולומביה. בארגון המטאורולוגי העולמי (WMO) הוסיפו: "כל כך הרבה שיאים נשברו, שקשה לעקוב אחריהם".
עברתי דרך כל המקומות האלו בטיול הרכב שלי בארה"ב, בערך באותה תקופה, וישנתי שם לילות נעימים מאוד ברכב, לעתים אפילו קצת קרירים מדי. כיום, שינה בחוץ היא בלתי נתפסת, כי הלילות מביאים רק מזור קל מהחום הקשה של היום. יש ראיות, ציינו בניו יורק טיימס, שלילות הקיץ מתחממים בקצב מהיר פי 2 מהימים. שינוי אקלים ואפקט "אי החום" האורבני, שבמסגרתו מבנים שסופגים חום במהלך היום משחררים אותו בלילה, תורמים לכך.
3 צפייה בגלריה
סייאטל וושניגטון 109 מעלות צלזיוס
סייאטל וושניגטון 109 מעלות צלזיוס
סיאטל וושינגטון עם 109 מעלות פרנהיים
(רויטרס)
המשמעות של הלילות החמים
הלילות החמים משחקים תפקיד חשוב בתמותה המוגברת כתוצאה מגל החום: כשהאוויר חם ולח מדי, הגוף לא יכול לקרר את עצמו ביעילות באמצעות הזעה, מה שיכול להביא למכת חום. "זה חשוב שלאנשים תהיה הזדמנות להוריד את טמפרטורת הליבה שלהם", אמר לניו יורק טיימס פרופ' כריסטי אבי מהמחלקה לחום גלובלי באוניברסיטת וושינגטון. כשאין לילות קרירים יחסית שמספקים רגיעה, ובעבור אנשים שלא יכולים למזג את ביתם, המשמעות היא עומס מצטבר על מערכות הגוף שבסופו של דבר מוביל לקריסה.
"החום משפיע על בני אדם, בעלי חיים וצמחייה, איכות האוויר, מגביר את סיכון לשריפות יער ולמפולות בוץ בשל נמיסת קרחונים בהרים, גורם נזקים לתשתיות וציוד שלו נבנו לטמפרטורות גבוהות שכאלו, ויוצר בעיות כלכליות וחברתיות אחרות", אמרו ב-WMO.
3 צפייה בגלריה
אישה בסייאטל וושינגטון ב חום
אישה בסייאטל וושינגטון ב חום
אישה מאלסקה שמבקרת בסיאטל ומנסה להתמודד בחום הקשה
(רויטרס)
השפעות אירועים אלו, שכנראה לא יהיו מבודדים בשנים ובעשורים הקרובים, מחייבים לתת את הדעת לשינויים ארוכי טווח שיש לבצע במרקם החיים. אלו כוללים לא רק מהלכים מתבקשים כמו הצללה של רחובות באמצעות נטילה מוגברת של עצים וקידום מיזוג בתים ומבנים, למשל באמצעות מתן סבסוד לרכישת מזגן למעוטי יכולת. אלא גם מחשבה מחדש על קונספט כמו עבודה מחוץ לבית. עסקים רבים בסיאטל, בעיקר כאלו שפועלים בסביבות לא ממוזגות, כמו מכוני שטיפת רכב או גינון, הפסיקו את פעילותם ושחררו את העובדים לביתם.
אמזון נאלצה לסגור מחסן באחד מפרברי סיאטל אחרי שהטמפרטורה בו הגיעה ל-32 מעלות. וכך גם מסעדה ששוכנת בבניין ישן ולא ממוזג. באורגון, בינתיים, חקלאי התמוטט בשדה ומת כתוצאה מהחום.
אם גלי החום האלו יהפכו לנורמה, עסקים רבים, בפרט כאלו שלא יכולים לפעול מתוך מבנים ממוזגים, ייאלצו לבצע שינויים נרחבים באופן פעילותם. אלו יכולים להיות הסטת זמני הפעילות לשעות הבוקר המוקדמות, הערב והלילה או אפילו השבתה מוחלטת בימי חמסין (בדומה, למשל, לעסקים רבים שלא פועלים כשיורדות כמויות גדולות של שלג), או הסתמכות גדולה יותר על אוטומציה ורובוטים כתחליף לעובדים אנושיים.

האם ילדיי או נכדיי יוכלו יום אחד לצאת לטיול דומה לשלי? (אלא אם נפעל ומהר) - כנראה שלא. כי משבר האקלים מבטיחים גם שגל החום האדיר הזה הוא לא אנומליה. "גלי חום הופכים ליותר תכופים וחזקים ככל שריכוז גזי חממה מוביל לעלייה בטמפרטורה העולמית", אמר ראש חטיבת ניטור ומדיניות אקלים ב-WMO, עומָר באדור. "אנחנו גם מבחינים בכך שהם מתחילים מוקדם יותר ומסתיימים מאוחר יותר, וגובים מחיר גדול יותר".
ד"ר ניקוס כריסטידיס, מהשירות המטאורולוגי של בריטניה הוסיף: "בלי שינוי אקלים שנגרם על ידי בני אדם, זה היה כמעט בלתי אפשרי להגיע לטמפרטורות שוברות שיאים כאלו ביוני במערב ארה"ב, כי הסיכוי להתרחשות טבעית הוא פעם בעשרות אלפי שנים. במצב האקלים הנוכחי, יוני חם במיוחד הוא שכיח וסביר שיתרחש פעמיים בשלושה עשורים. ואולם, ניתוח של מודלי מחשב רבים מצביע על כך שעד סוף המאה, טמפרטורות קיצון כאלו יהיו הנורמה. ההשפעה האנושית הגדילה את הסבירות של שיאים חדשים פי כמה אלפים".
ואלו החדשות רעות באמת. זה אולי הקיץ החם ביותר שהיה בחיינו, אבל זה כנראה הקיץ הקר ביותר של שארית חיינו.