סגור

חברת אנרגיה טורקית סגרה רבע מאספקת החשמל של לבנון

קרפאוורשיפ הודיעה כי ממשלת לבנון חייבת לה מעל 100 מיליון דולר ומכחישה האשמות בשחיתות במדינה; מדובר בעוד מכה כואבת לתושבים, הנאנקים תחת משבר כלכלי ופוליטי מתמשך

חברת האנרגיה שאחראית לאספקת כרבע מהחשמל בלבנון סגרה את הגנרטורים שלה במדינה.

החברה הטורקית קרפאוורשיפ (Karpowership) הודיעה כי ממשלת לבנון חייבת לה מעל 100 מיליון דולר כבר 18 חודשים. זאת במקביל לכך שהחברה מואשמת בשחיתות, אותה היא מכחישה ומתמודדת עם מאבק משפטי מתמשך.

1 צפייה בגלריה
מהומות הפגנות ביירות לבנון
מהומות הפגנות ביירות לבנון
הפגנה בלבנון. משבר מתמשך
(צילום: EPA)

לבנון נמצאת בעיצומו של משבר כלכלי ופוליטי, והתושבים סובלים מהפסקות חשמל תכופות. רבים החלו להסתמך על גנרטורים פרטיים.
כבר תשעה חודשים שאין במדינה ממשלה מוסכמת, זאת לאחר שהממשלה הקודמת התפטרה בשל הפיצוץ הקטלני בנמל ביירות, בו נהרגו 207 בני אדם. חסן דיאב, המשמש כראש הממשלה הזמני, התפטר באוגוסט לאחר הפיצוץ, אך ראש הממשלה הנבחר סעד חרירי מתקשה להקים ממשלה, ודיאב נותר בינתיים בתפקיד.
קרפאוורשיפ מסרה: "אנחנו מצטערים מעומק הלב על הסגירה ועשינו ככל יכולתנו כדי להימנע מכך. במשך 18 חודשים היינו גמישים ביותר מול הממשלה, והמשכנו לספק חשמל בלי תוכנית תשלומים כי המדינה עומדת בפני זמנים קשים ביותר. אולם שום חברה לא יכולה לפעול בסביבה כזו עם סיכונים ישירים מסוג זה".
החברה מספקת כ-370 מגה-ואט אנרגיה. הקיבולת הכוללת של לבנון עומדת על 2,200 מגה-ואט, אך הביקוש גבוה בהרבה ועמד בשיאו ב-2020 על 3,500 מגה-ואט.
מוקדם יותר החודש החרימו הרשויות בלבנון את שתי הדוברות של החברה בשל חשד לשחיתות. קרפאוורשיפ אמנם מכחישה את ההאשמות, אך הרשויות עלולות להטיל עליה קנס של 25 מיליון דולר לאחר סיום החקירה.