$
כלכלה ומדיניות

בצרפת לא רוצים את אמזון, עובדיה הפגינו ברחבי העולם

לפי דיווחים בכלי התקשורת בצרפת, מאות בני אדם הפגינו שלשום במונבר שליד העיר נאנט, נגד תוכניתה של ענקית המסחר להקים מרכז לוגיסטי ו"ההשפעה המזיקה" של אמזון המקוון על הכלכלה המקומית

שירות כלכליסט 08:3230.11.20

מאות בני אדם הפגינו שלשום במונבר שליד העיר נאנט בצרפת נגד תוכניתה של אמזון להקים מרכז לוגיסטי ו"ההשפעה המזיקה" של ענקית המסחר המקוון על הכלכלה המקומית. כך דיווחו כלי תקשורת בצרפת. לפי נתוני המשטרה, במקום הפגינו 1,500 איש בעוד שמארגני ההפגנה התגאו ב"התגייסות יוצאת דופן" ודיווחו על 2,000 מפגינים.

 

 

 

רבים מהמפגינים צעדו עם בני משפחתם וחלקם הגיעו על אופניהם לכניסה המגודרת של האתר העתידי של אמזון. המפגינים נשאו כרזות שעליהן נכתב בין היתר "בזוס מבקש עוד ועוד פזוס", "לעצור את העולם של אמזון", "לא כאן ולא בשום מקום אחר".

 

מפגינים בנאנט שבצרפת, שלשום מפגינים בנאנט שבצרפת, שלשום צילום: רויטרס

 

 

לפי ראש העיר של מונבר, ז'אן ז'אק מיראייה, שמבקש להגן על הפרויקט, אמזון מעוניינת לרכוש שטח של 14 דונם שעליו מתוכנן לקום מבנה בשטח של 50 אלף מ"ר, שיתחבר למבנים קיימים בשטח 180 אלף מ"ר. "הכוונה היא להקים 'פלטפורמת מעבר' בעלת נוכחות אזורית. הפרויקט שאמור לצאת לפועל ב־2022־2023 יעסיק בין 1,500 ל־2,000 איש", ציין.

 

בעיר אמיין, כ־160 ק"מ מצפון לפריז, נעצרו בסוף השבוע שני פעילי הארגון הבינלאומי למען הסביבה אקסטינקשן רבליון (XR) לאחר שהדביקו מדבקות על לוקרים של אמזון, ערב הבלאק פריידיי. מדובר בלוקרים שנועדו לאחסון הזמנות מהחברה, שאליהם הוצמדו מדבקות עם הכיתובים "מסוכן לכם ולכדור הארץ", "עיצרו את אמזון" ועוד. הארגון טוען שאמזון מנצלת את משבר הקורונה ואת סגירת העסקים הקטנים להגדלת רווחיה. "אמזון מובילה למשבר סוציאלי, אקולוגי וכלכלי עצום", נמסר מ־XR.

 

במקביל למחאה בצרפת, עובדי אמזון ברחבי העולם הפגינו באופן מתואם בסוף השבוע בקריאה להעלאת משכורות, הפסקת פגיעה באיגודי העובדים, שמירה על הסביבה והחזרת עובדים שהתלוננו על מצב הבטיחות במקום עבודתם. ההפגנות התקיימו ב־15 מדינות, בהן גרמניה, בריטניה, ספרד, ארה"ב ובנגלדש.

x