$
תעשייה ופיננסים

סעודיה: צעד נוסף לקראת הנפקת ענקית הנפט ארמקו

המדינה שינתה את ההגדרה של ארמקו - מהלך משפטי שיאפשר למשקיעים להחזיק במניותיה; המשמעות: ההנפקה מתקדמת כמתוכנן, חרף ספקולציות בשוק לדחייה או ביטול מוחלט

שירות כלכליסט 13:2905.01.18

סעודיה שינתה את ההגדרה של ענקית הנפט הממלכתית ארמקו ל"חברת מניות", נכון ל-1 בינואר. המהלך הוא צעד נוסף לקראת הנפקתה של החברה מאוחר יותר השנה.

 

מכירת 5% מהחברה, הצפויה להתקיים במחצית השנייה של 2018, היא גולת הכותרת של החזון Vision 2030 – רפורמה שאפתנית שנועדה לצמצם את תלותה של הכלכלה הסעודית בנפט. את התוכנית מקדם הנסיך מוחמד בי סלמאן.

 

השינוי בהגדרת החברה, שפורסם היום (ו') בצו קבינט בעלון הרשמי של הממשלה, הוא למעשה דרישה רשמית עבור חברות בסעודיה המבצעות הנפקה. כך על פי גורם בכיר בארמקו, שביקש להישאר בעילום שם.

 

"כצעד מקובל בהכנה להנפקה ראשונה לציבור בסעודיה, ארמקו שינתה את מעמדה ל"חברת מניות". מהלך זה מבסס את המסגרת המאפשרת למשקיעים עתידיים להחזיק במניות החברה לצד הממשלה".

 

מתקן של ארמקו מתקן של ארמקו צילום: רויטרס

 

מדובר בצעד חשוב, משום שהוא מלמד שהליך ההנפקה - היכולה להיות הגדולה בהיסטוריה, עד 100 מיליארד דולר - מתקדם כמתוכנן, חרף ספקולציות בשוק לדחייה או ביטול מוחלט.

 

הנסיך בן סלמאן אמר לרויטרס באוקטובר כי התוכניות להנפקה עדיין במקומן.

 

לארמקו הון מניות משולם במלואו של 60 מיליארד ריאל (16 מיליארד דולר), המחולק ל-200 מיליארד מניות רגילות. כך על פי חוקי העזר של החברה שפורסמו בעלון הרשמי של החברה.

 

דירקטוריון ארמקו יכלול 11 חברים ותהיה לו הסמכות לרשום את החברה בשוקים מקומיים וזרים. כך על פי הפרסום. הממשלה תגיש את מועמדותם של 6 נציגים מטעמה לדירקטוריון, אך בעלי מניות שלהם נתח של למעלה מ-0.1% יוכלו להציע אף הם חברי דירקטוריון באסיפה השנתית.

 

לממשלה גם תהיה זכות מינוי או החלפה ליו"ר החברה, תפקיד שאותו ממלא כרגע שר האנרגיה הסעודי, ח'אליד אל-פאלי. כמו כן, הממשלה תמשיך להחזיק במניית הרוב בחברה ובסמכותה להכריע בנושאים כגון רמות תפוקה ויכולות ייצור. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x