$
שווקי חו"ל

בסעודיה מאשרים רשמית: ארמקו תונפק במחצית השנייה של 2018

לפי יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמאן, ההנפקה של חברת הנפט הגדולה בעולם תתבצע לפי שווי של לפחות 2 טריליון דולר, ובמסגרתה יונפקו כ-5% ממניות החברה - כך שסכום הגיוס יעמוד על כ-100 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 15:0805.10.17

מנכ"ל ארמקו (Aramco), חברת הנפט הגדולה בעולם, אישר היום (ה') כי הנפקת החברה צפויה בשנה הבאה: "אנו עובדים על רישומה של ארמקו למסחר בשנת 2018", אמר אמין נאסר בביקור במוסקבה.

 

 

שר האנרגיה הסעודי חליד אל פאלי, המכהן במסגר תפקידו כיו"ר ארמקו, אמר כי ההנפקה הראשונית (IPO) תצא לפועל במחצית השנייה של השנה הבאה. על פי יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן, ההנפקה תתבצע לפי שווי של לפחות 2 טריליון דולר לארמקו, ובמסגרתה יונפקו כ-5% ממניות החברה - כך שסכום הגיוס יעמוד על כ-100 מיליארד דולר.

 

ארמקו תונפק בבורסה של סעודיה במקביל לבורסה בינ"ל אחת לפחות - לונדון, הונג קונג והבורסות בניו יורק הן המועמדות הבכירות לרישום. הנפקת הענק אמורה לשרת את תוכניתה של סעודיה לרפורמה המכוונת לשינוי פני כלכלת סעודיה עד 2030, שתשים קץ לתלותה בנפט. במסגרת זו מיועד הכסף שיגוייס להשקעות בתעשיות מחוץ לסקטור הנפט.

מתקן של חברת ארמקו מתקן של חברת ארמקו צילום: רויטרס

 

 

מנכ"ל ארמקו, החבר במשלחת הסעודית לרוסיה, אמר מוקדם יותר היום כי החברה לא בקשר עם חברות רוסיות לגבי השתתפות בהנפקה המתוכננת, שצפויה להיות ההנפקה הציבורית הראשונה (IPO) הגדולה ביותר בהיסטוריה. לפי מנכ"ל ארמקו אמין נאסר, הדיונים במסגרת ביקורו של המלך סלמאן ברוסיה נוגעים רק לשיתופי פעולה בתחום האנרגיה. "לא דנו עם החברות הרוסיות על השתתפות בהנפקה", אמר והדגיש כי התפקיד של רוסיה בהנפקה כלל לא עומד לדיון.

 

סעודיה ורוסיה נחשבות לשתי יצואניות הנפט הגדולות בעולם. הן כבר שיתפו פעולה בהחלטה להפחית את ייצור הנפט של מדינות אופ"ק וכן מדינות שאינן חברות בקרטל כמו רוסיה במטרה לעלות את המחירים. שר האנרגיה הרוסי אלכסנדר נובאק ציין כי החברות הסעודיות מנהלות מגעים עם הרוסים על השתתפות בפרויקט הארקטי לגז נוזלי טבעי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x