$
בחירות בארה"ב 2016

"איזנקוט אמר שמנענו איראן גרעינית". עימות הסגנים

סגניהם של קלינטון וטראמפ - טים קיין הדמוקרטי ומייק פנס הרפובליקני - בילו 90 דקות בוויכוח על ה"בוסים". קיין טען כי "המחשבה על טראמפ כמפקד הצבא מפחידה עד מוות", ופנס התעקש כי "קלינטון העליבה יותר אמריקנים מטראמפ". השניים התווכחו גם על ישראל - פנס: "היא מתנגדת להסכם עם איראן"; קיין: "הרמטכ"ל הישראלי אמר שזה עצר את הגרעין"

ynet 07:5205.10.16

"המחשבה על טראמפ כמפקד הצבא מפחידה למוות"; "הילרי העליבה יותר אמריקנים מאשר טראמפ". שבוע לאחר העימות ההיסטורי בין המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית, הילרי קלינטון, לבין המועמד הרפובליקני, דונלד טראמפ, תפסו הלילה (יום ד') סגניהם את הבמה המרכזית לעימות יחיד בין השניים. טים קיין, סגנה של קלינטון וסנאטור ממדינת וירג'יניה, ומייק פנס, סגנו של טראמפ ומושל אינדיאנה, התכנסו באוניברסיטת לונגווד שבפארמוויל, וירג'יניה לעימות בן 90 דקות, ללא פרסומות או הפסקות, בהנחיית מגישת החדשות מרשת CBS איליין קיחאנו. 

 

 

בין הנושאים הרבים שבהם נגעו הסגנים במהלך העימות, הם הזכירו גם את הסכם הגרעין שנחתם עם איראן ומשמעותו על ביטחון ישראל.

 

פנס: "אתה חוזר ואומר שהעובדה שהילרי קלינטון התחילה את ההסכם עם איראן בעצם מנעה מאיראן לפתח נשק גרעיני".

קיין: "זה מה שהרמטכ"ל הישראלי אומר".

פנס: "זה לא מה שישראל חושבת".

קיין: "תפנה לגדי איזנקוט, אתה יכול לבדוק את זה".

פנס: "איך תדע בוודאות? אני יודע שהחרמת את הנאום של (בנימין) נתניהו בקונגרס".

קיין: "אני נפגשתי עם נתניהו במשרד שלו".

 

העימות כולו למעשה סבב סביב המועמדים לנשיאות, טראמפ וקלינטון, והמועמדים לתפקידי מספר 2 לא בזבזו רגע אחד וכבר בדקה הראשונה לדיון התחילו לתקוף את המתמודדים. המתיחות בין המועמדים הייתה כל כך אינטנסיבית שהם התפרצו אחד לדברי השני ללא הרף. המועמדים הפריעו אחד לשני כל כך הרבה פעמים שמנחת העימות קיחאנו נאלצה להתערב. "הצופים בבית לא יכולים להבין אף אחד מכם אם אתם קוטעים כל הזמן זה את זה", אמרה.

 

מייק פנס מייק פנס צילום: איי אף פי

 

סגנה של קלינטון: "טראמפ לא מבחין דין דיקטטורה למנהיגות"

 

"הרעיון של דונלד טראמפ בתור המפקד העליון של הצבא מפחיד אותי עד מוות", אמר סגנה של קלינטון בתחילת הדיון. "לפני 65 שנה, אישה אמיצה מאוד עשתה היסטוריה כשמחתה על ההפרדה בבתי ספר. היום אני עובד בשביל מישהי כזו - הילרי קלינטון. יש לה תשוקה, היא ממוקדת בלשרת אחרים, וזה בניגוד חד לדונלד טראמפ, שבנה את הקריירה שלו על גבם של אחרים".

 

קיין האשים את טראמפ ואת סגנו שטענו שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הוא מנהיג טוב יותר מאשר עמיתו האמריקני ברק אובמה. "המושל פנס אמר את הטענה המוזרה הזו, שפוטין מנהיג טוב יותר מהנשיא אובמה. ולדימיר פוטין הפיל את הכלכלה שלו לרצפה והוא רודף אחר חברי הקהילה הלהט"בית. אם אינך מבחין בין דיקטטורה לבין מנהיגות אז אתה צריך לחזור לשיעור אזרחות של כיתה ה'. זה פוגע בי", תקף קיין את יריבו לעימות. פנס הרפובליקני השיב לו: "זה פוגע בי".

 

"כשקלינטון הייתה מזכירת המדינה, אוסמה בן לאדן היה בחיים. רוסיה הרחיבה את מאגר הנשק שלה", המשיך קיין במתקפתו. "תחת הנהגתה של קלינטון, היא החייתה את המרדף אחר בן לאדן. היא עבדה על הסכם עם הרוסים לצמצם את מאגר הנשק הכימי שלהם. היא ניהלה משא ומתן קשוח עם מדינות ברחבי העולם לחסל את תוכנית הנשק הגרעיני האיראני בלי לירות ירייה אחת. בלי לירות ירייה אחת, ומקום 175 אלף חיילים אמריקנים שמוצבים מעבר לים, יש לנו כעת 15 אלף".

 

פנס השיב לו: "דאעש השתלט על עיראק. הם (קלינטון ואנשיה) נכשלו במשא ומתן (עם איראן)". קיין: "זה לא מדויק". "אני רוצה לתקן", אמר קיין. "הנשיא (ג'ורג') בוש הבן אמר שנעזוב את עיראק בסוף 2011. עיראק לא רצתה שכוחותינו יישארו. אם מדינה שבה משרתים כוחותינו לא רוצה שהם יישארו, אנחנו לא הולכים להישאר בה". פנס השיב לו: "זה היה כישלון של מזכירת המדינה".

 

בעימות הראשון בין המועמדים לנשיאות תקפה קלינטון את טראמפ על דברים שאמר בעבר על נשים ("חזירות, מלוכלכות וכלבות"), בהן מיס יוניברס אלישיה מצ'אדו. לאחר העימות תקף טראמפ את מצ'אדו, שהביעה תמיכה בקלינטון, ואמר: "היא מיס יוניברס הגרועה אי פעם, היא השמינה מאוד".

 

"טראמפ אוהב רודנים: את ולדימיר פוטין, קים ג'ונג און וסדאם חוסיין"

 

קיין אמר בעימות הסגנים ש"דונלד טראמפ לא יכול להתחיל מלחמה בטוויטר עם מיס יוניברס מבלי לירות לעצמו ברגל. אין לו תוכנית. הוא אמר 'יש לי תוכנית סודית' ואז אמר 'אני יודע יותר מכל הגנרלים לגבי דאעש' ולבסוף אמר 'אני הולך לפטר את כל הגנרלים'. אין לו תוכנית. הוא מדבר על הצבא בצורה מלוכלכת: ג'ון מקיין אינו גיבור, צריך לפטר את הגנרלים, אני יודע יותר טוב מהם'. הוא רוצה לשים סוף לבריתות. אומר שברית נאט"ו מיושנת. הוא אוהב רודנים. יש לו הר ראשמור פרטי של ולדימיר פוטין, קים ג'ונג און וסדאם חוסיין. הוא מאמין, דונלד טראמפ מאמין שהעולם יהיה בטוח יותר אם ליותר מדינות יהיה נשק גרעיני. הוא אמר שסעודיה צריכה להשיג נשק כזה, יפן צריכה להשיג נשק כזה, שצפון קוריאה תשיג נשק כזה".

 

הילרי קלינטון ודונלד טראמפ בעימות הטלוויזיוני הילרי קלינטון ודונלד טראמפ בעימות הטלוויזיוני צילום: אי פי איי

 

פנס לעג לקיין על דבריו ואמר לו בתגובה: "עבדת על הדברים האלה הרבה זמן משום שיש בדברים הללו הרבה שורות יצירתיות".

 

קיין גם התייחס לסוגיה שהמועמד הרפובליקני המשיך והתעקש כי הנשיא המכהן, ברק אובמה, לא נולד בארה"ב אלא בקניה. "טראמפ המשיך את השקר הנורא שהנשיא אובמה לא נולד בארה"ב", אמר הסנאטור הדמוקרטי מווירג'יניה.

 

סגנו של טראמפ: "החלשנו את מקום אמריקה בעולם"

 

"דונלד טראמפ תמיד שם רק את עצמו ראשון", הכריז קיין, והזכיר שעם פתיחת הקמפיין שלו בשנה שעברה קרא המועמד הרפובליקני לנשיאות ל"מכסיקנים אנסים ופושעים". פנס מצדו השיב ש"קיין וקלינטון יודעים די הרבה על קמפיין המונע מעלבונות" ואז האשים את קלינטון, מזכירת המדינה לשעבר, בשיבוש מדיניות החוץ של ארה"ב, ובכך שחלקים אזורים גדולים במזרח התיכון "פשוט יצאו מכלל שליטה".

 

"החלשנו את מקומה של אמריקה בעולם", הוסיף פנס. "הקמפיין של הילרי קלינטון וטים קיין היה מפולת שלגים של העלבות. יש סיבה לכך שאנשים מפקפקים באמון של קלינטון. היא קיבלה תרומות לעמותה שלה ממדינות זרות ומממשלות זרות בזמן שהיא הייתה מזכירת המדינה".

 

קיין הכעיס במיוחד את יריבו פנס כאשר התייחס לדבריו שאמר הנשיא הרפובליקני לשעבר דונלד רייגן כי "אדם משוגע לגמרי עם נשק גרעיני יכול להביא לקטסטרופה. ואני חושבת שזה עמיתו למרוץ של המושל פנס". אך המועמד הרפובליקני לסגן הנשיא ירה מיד בחזרה: "זה היה נמוך אפילו בשבילך ובשביל הילרי קלינטון - וזה מאוד, מאוד נמוך".

 

"למה הוא לא מפרסם את החזרי המס שלו?"

 

אחת הסוגיות הבוערות בדיון, באופן לא מפתיע, היא סוגיית תשלומי המס של טראמפ שתפסה בימים האחרונים כותרות, לאחר שדווח כי ייתכן כי הוא הצליח להתחמק מתשלום מסים במשך 18 שנה. "טראמפ הוא איש עסקים, הוא בנה עסק, הוא עמד בפני זמנים קשים לפני 20 שנה", אמר פנס שנקטע בידי קיין שהצהיר: "טראמפ התחיל את הקמפיין בהבטחה לשחרר את החזרי המס שלו והוא שבר את הבטחתו".

 

"המושל פנס היה צריך להגיש את החזרי המס שלו לדונלד טראמפ כדי להראות שהוא ראוי להיות סגן נשיא", הוסיף קיין. "דונלד טראמפ צריך לפרסם את דו"חות המס שלו כדי להראות שהוא ראוי להיות נשיא".

 

אופס: הרפובליקנים דיווחו כי פנס ניצח עוד לפני העימות

 

בשל הדומיננטיות הרבה של שני המועמדים לנשיאות, העימות הלילה פחות דרמטי מהעימות הסוער בין קלינטון לטראמפ בשבוע שעבר – אך עדיין בעל חשיבות מכרעת במרוץ. עימות זה מגיע בשלב קריטי במיוחד בקמפיין, כאשר טראמפ מנסה להתאושש משבוע קשה במיוחד לאחר תבוסתו בעימות והפרסומים על כך שייתכן כי התחמק מתשלומי מסים במשך 18 שנה. בסקרים האחרונים נראה שקלינטון מתחזקת ומגדילה עוד יותר את הפער, לרבות במדינות כמו פנסילבניה שטראמפ חייב לנצח בהן כדי להגיע לבית הלבן.

 

יותר משעה לפני תחילת האירוע כבר דווח באתר הרשמי של המפלגה הרפובליקנית כי פנס ניצח בעימות, שכאמור, כלל עוד לא התחיל. "יש קונצנזוס - הוא היה המנצח הברור של העימות" נכתב באתר. "מייק פנס עשה את המרב בהזדמנות הזו כדי לדון בבחירתה של קלינטון לסגן - טים קיין". האתר גם הכריז על מנצח נוסף בעימות שכלל לא צפוי, לשם שינוי, להוציא הגה מהפה - המועמד דונלד טראמפ.

 

בהמשך "נותחו" באתר המפלגה הרפובליקנית רגעיו הגדולים של פנס בעימות, במיוחד כאשר "דיבר" על הכלכלה ו"הדגיש" את הסקנדלים שסובבים סביב קלינטון. העמוד המדובר באתר המפלגה הוסר לאחר זמן קצר.

 

CNN: פנס ניצח בעימות הסגנים

 

מסקר שערכה רשת הטלוויזיה האמריקנית CNN עלה כי פנס הרפובליקני ניצח את קיין בעימות הסגנים. על פי הסקר, 48 אחוזים מהנשאלים סברו שפנס ניצח, לעומת 42 אחוזים שטענו שדווקא המועמד הדמוקרטי קיין ניצח בעימות.

 

לאחר העימות צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו: "מייק פנס ניצח בגדול. כולנו צריכים להיות גאים במייק!". קלינטון צייצה בטוויטר שלה: "נראה שפנס שכח דברים רבים שטראמפ אמר במהלך הקמפיין שלו".

 

מדובר בעימות שהוא שונה מעט במהותו, שכן שאיפתם של קיין ופנס היא לא בהכרח לשכנע את הבוחרים להצביע עבורם, אלא עבור המועמד שלהם. במרוץ "נורמטיבי" של מועמדים לסגן הנשיא, מצופה שהסגנים יערכו דיון מקיף בנוגע לעברם ולהחלטותיהם של השניים, אבל כאשר יש שני מועמדים כל כך בולטים לנשיאות, הסגנים הפעם נדחקים מעט הצדה. מסיבה זו התמקדו השניים כמעט לגמרי ב"בוסים" מאשר בעצמם.

 

הסנאטור מווירג'יניה מול מושל אינדיאנה

 

עבור אמריקנים רבים, העימות הלילה החה ההזדמנות הראשונה לשמוע ישירות מהסגנים מאז הוועידות של המפלגות בקיץ האחרון. שני הסגנים נחשבים נוצרים אדוקים, וכן חזקים מאוד במפלגתם. כאמור, הדומיננטיות הרבה של שני המתמודדים לנשיאות השאירה את הסגנים מעט מחוץ לאור הזרקורים במרוץ, אף שאחד מהם הוא שיחליף את הנשיא או הנשיאה אם ייאלצו לפנות את כיסאם או אפילו לעבור הרדמה מלאה לזמן קצר במסגרת הליך רפואי.

 

סגנה של קלינטון, טים קיין, בן 58, נשוי ואב לשלושה ילדים. בסוף חודש יולי הוכרז רשמית על ידי הילרי קלינטון כי קיין יהיה השותף שלה למרוץ. במקצועו הוא עורך דין ושימש כמושל וירג'יניה בשנים 2010-2006. מאז 2013 הוא משמש כסנאטור של מדינת וירג'יניה בסנאט האמריקני.

 

קיין ידוע כקתולי אדוק. למרות דתו, ודעות שהשמיע נגד הפלות, הוא הצביע באופן קבוע בעד זכויות נשים להפיל. אחד המכשולים שצפויים לו הוא רצונה של שותפתו קלינטון לבטל את האיסור שקיים כעת על מימון פדרלי להפלות. קיין גם הביע בעבר התנגדות לנישואים חד-מיניים, אך שינה את דעתו: "כמה מאיתנו באמת מסכימים במאה אחוז עם דעות הכנסייה?", אמר קיין באוגוסט האחרון.

 

סגנו של טראמפ, מייק, פנס, בן 57, גדל באינדיאנה וגם הוא בעל תואר במשפטים. הוא נשוי ואב לשלושה ילדים. פנס כיהן שש פעמים בקונגרס בשנים 2012-2000 והיה אחד מהתומכים המשמעותיים של תנועת "מסיבת התה". בשנת 2012 הוא נבחר למושל מדינת אינדיאנה. שבועיים לפני ההכרזה של קלינטון על קיין, טראמפ הודיע כי פנס יהיה סגנו.

 

פנס הוא מתנגד מובהק להפלות ולנישואים חד-מיניים. על עצמו אמר בעבר כי הוא קודם כל נוצרי, אחרי זה קונסרבטיבי ורק אחרי זה רפובליקני. הוא הרפובליקני הראשון מאינדיאנה שמתמודד על תפקיד סגנות הנשיא מאז דן קוויל שהיה סגנו של ג'ורג' בוש האב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x