$
בחירות בארה"ב 2016

מתנגד להפלות, ימני קיצוני ונוצרי אדוק: הכירו את הסגן של טראמפ

מחר תיפתח בקליבלנד הוועידה הרפובליקנית ודונלד טראמפ יוכרז למועמדה לנשיאות. סגן הנשיא המיועד, מושל אינדיאנה מייק פנס, נחשב לאחד מהסנאטורים הימנים והשמרנים בארה"ב וחולק דעות דומות לשל טראמפ בענייני נשים ומיעוטים

ניצן לונברג 21:1017.07.16

הוועידה הרפובליקנית תיפתח מחר בקליבלנד, אוהיו, ולאחריה יוכל דונלד טראמפ להסיר את שאריות אי־הוודאות האופפות את מועמדותו לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה.

 רבים מאנשי המפתח במפלגה הרפובליקנית הודיעו כי לא יגיעו לוועידה, זאת כדי להמנע מהפגנת תמיכה פומבית בטראמפ. כך, למשל, אף נציג ממשפחת בוש לא עתיד להגיע היום, זאת לנוכח ההאשמות הבלתי פוסקות שהטיח טראמפ בג'ורג' בוש הבן על אחריותו במלחמת עיראק.

 

ג'ורג' בוש. לא יגיע לוועידה, על רקע הטענות של טראמפ נגדו ג'ורג' בוש. לא יגיע לוועידה, על רקע הטענות של טראמפ נגדו צילום: בלומברג

 

 

שני המועמדים הקודמים מטעם המפלגה, מיט רומני וג'ון מקיין, אף הם הודיעו כי לא ישתתפו באירוע לאור דעותיו השנויות במחלוקת של טראמפ. השמות הללו הם רק חלק קטן מרשימה ארוכה של בכירים במפלגה שרמזו, חלקם בבוטות, כי ידירו רגליהם מהוועידה. מעבר לחילוקי הדעות האישיים עם המועמד השנוי במחלוקת, הכסאות הריקים בוועידה יסמלו מעל לכל את הקרע ההולך ומתרחב במפלגה הרפובליקנית.

 

אל מול הכסאות הללו, יציג טראמפ את המועמד לתפקיד סגן נשיא — מושל אינידאנה מייק פנס, מהסנאטורים הימנים והקיצוניים ביותר במפלגה. במהלך המירוץ שלו לראשות המפלגה הצליח טראמפ להמאיס את עצמו על נשים, להט"ב ומיעוטים. מינויו של פנס צפוי רק להחמיר את המצב.

 

פנס מגדיר את עצמו כ"קתולי אוונגליסטי", ובגדול כ"נוצרי, שמרן ורפובליקני. בסדר הזה". הוא ידוע כמי שהצביע באופן עקבי בעד חקיקה שמרנית לגבי הפלות והגירה ומתנגד להענקת זכויות ללהט"ב והכרה בנישואים גאים.

 

בין השאר הוא פעל להפסקת המימון של תוכנית פדראלית להורות מתוכננת, תמך בחקיקה שהגדירה את השפה האנגלית כשפה הרשמית של ארה"ב וחתם על אחד מהחוקים הנוקשים ביותר שהוגשו השנה נגד הפלות.

 

לפני שמונה למושל אינדיאנה, פנס (57) בילה 12 שנים בקונגרס, שם ביסס את דמותו השמרנית. הוא הודיע שאינו מאמין בהתחממות הגלובלית, תמך במלחמה בעיראק וקרא להעביר את המימון הממשלתי למלחמה באיידס לתוכניות המרה להומוסקסואלים.

 

ב־2007 פעל פנס להפלת הצעת חוק נגד אפלייה על רקע זהות מינית במקום העבודה וטען כי החוק מכריז מלחמה "על החופש והדת במקום העבודה". כיאה לימני שמרן, מזוהה פנס עם תנועת מסיבת התה, שהצמיחה בין השאר את מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין.

 

במעמד הצגתו, הילל טראמפ את תפקודו כמושל ואת פועלו להורדת שיעורי האבטלה במדינתו אינדיאנה. תומכים אחרים של פנס תיארו כיצד תרם ליצירת עודף תקציבי, שדרוג שירותי הרפואה ושיפור תוכניות ההכשרה לעובדים. "העקרונות הרפובליקנים עובדים בכל פעם שמיישמים אותם", הכריז פנס במעמד החגיגי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x