$
חברה וסביבה

צרפת תאסור על מכירת כלים חד פעמיים - אלא אם הם מתכלים

החוק זכה לתמיכת הארגונים הסביבתיים; עם זאת הארגון המייצג את יצרניות הכלים טוען כי אין הוכחות לפיהן החומרים המתכלים הם בהכרח ידידותיים יותר לסביבה

שירות כלכליסט 12:5818.09.16
צרפת אישרה חוק שאוסר על מכירת צלחות, כוסות וסכו"ם חד פעמיים, אלא אם הם מיוצרים מחומרים מתכלים. החוק ייכנס לתוקף במדינה ב-2020 והוא חלק מיוזמה ממשלתית בתחום ההגנה על הסביבה, שנועדה להפוך את צרפת לתורמת יעילה יותר במלחמה נגד שינויי האקלים.

 

החוק אמנם זכה לתמיכה של ארגונים סביבתיים, אך מנגד יש שטוענים שהוא מפר את חוקי האיחוד האירופי בכל הקשור לתנועה חופשית של סחורות. הארגון, Pack2Go Europe המייצג את יצרניות האריזות האירופיות, מסר כי ייאבק בחוק החדש והוא מקווה שלא יתפשט לשאר היבשת.

 

"אנחנו קוראים לנציבות האירופית לעשות את הדבר הנכון ולנקוט בפעולה המשפטית נגד צרפת, שמפרה את החוק האירופי", אמר מזכ"ל הארגון איימן בייטס לסוכנות החדשות AP. "אם הם לא ייעשו זאת, אנחנו כן".

 

עוד הוסיף בייטס כי אינו מודע לכך שיש הוכחות שהחומרים המתכלים הם בהכרח ידידותיים יותר לסביבה, והוא חושש שהאיסור יחמיר את המצב שכן אנשים לא יבינו שלא הכל מתפרק חזרה לטבע. "הצרכנים עלולים להבין את האיסור כאומר שזה בסדר להשאיר אריזות זרוקות לאחר השימוש, מכיוון שהן יתפרקו בחזרה בטבע. זה שטויות ועלול להפוך את המצב לחמור יותר".

 

 

מפגין בוועידת האקלים שנערכה בפריז בסוף השנה שעברה. חלק ממגמה מפגין בוועידת האקלים שנערכה בפריז בסוף השנה שעברה. חלק ממגמה צילום: איי אף פי

 

המהלך מצטרף למגמה הולכת וגדלה ברחבי העולם נגד השימוש בפלסטיק. בסן פרנסיסקו לדוגמה אסרו ב-2007 שימוש בשקיות קניות מניילון, וב-2014 אסרו על שימוש בבקבוקי שתייה מפלסטיק בשטחים ציבוריים. בבריטניה הלקוחות צריכים לשלם 5 פני עבור שקיות פלסטיק, ואילו בישראל אושר השנה חוק דומה, אשר ייכנס לתוקף בתחילת 2017, לפיו עבור כל שקית ניליון יגבו 10 אגורות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x