$
בשולי החדשות

האזינו למלכת אנגליה בפליטת פה מביכה: "הסינים שביקרו אצלנו היו גסי רוח"

אליזבת אמרה את הדברים למפקדת המשטרה שהייתה אחראית על ביקור נשיא סין בממלכה בשנה שעברה, אך דבריה הוקלטו מבלי ששמה לב

שירות כלכליסט 14:3911.05.16

מאד לא מנומס: מלכת אנגליה הוקלטה בלי שתשים לב כשהיא אומרת שהבכירים הסינים שליוו בשנה שעברה את ביקורו הראשון של הנשיא שי ג'ינפינג בממלכה, היו "גסי רוח" בעיקר כלפי השגרירה הבריטית. המלכה אמרה את הדברים אתמול (ג') במסיבת הגן המסורתית בארמון בקינגהאם.

 

לשמיעת ההקלטה לחץ כאן

 

הצלם הרשמי שלה הקליט שיחה שלה על ביקורו של הנשיא הסיני קצינת המשטרה לוסי ד'אורסי, שהייתה אחראית על אבטחת הביקור.

 

המלכה אמרה בתגובה על כך שנפל בחלקה התפקיד הזה, "אוי, מזל רע". בהמשך היא הסבירה לאורחים: "הם היו מאד גסי רוח לשגרירה". היא התייחסה לברברה וודוורד, האישה הראשונה שמונתה לתפקיד השגרירה הבריטית בסין. ד'אורסי אף סיפרה למלכה כי בשלב מסוים הסינים יצאו מפגישה עם השגרירה בטענה שהביקור הסתיים. "זה היה מאד גס רוח ולא דיפלומטי, לדעתי", אמר הקצינה. 

המלכה משוחחת עם קצינת המשטרה המלכה משוחחת עם קצינת המשטרה צילום: איי פי

 

פרסום דבריה של המלכה לא יעוזר מן הסתם לקדם את "תור הזהב" של היחסים הדיפלומטים בין בריטניה לסין, שהביקור ההסיטורי של הנשיא הסיני היה אמור להשיק. היחסים הפכו מתוחים לאחרונה בעיקר בגלל האגרסיביות של סין בים סין הדרומי.

 

דבריה של המלכה קרוב לוודאי שלא יתקבלו בברכה בבייג'ינג, אך הם הרבה פחות בעייתים מהדברים שאמר בנה, הנסיך צ'רלס לאחר שהשתתף בטקס העברת השליטה על הונג קונג ב-1997. צ'רלס תיאר את מנהיגי המפלגה הקומוניסטית כ"קבוצה של פסלי שעווה מזדקנים ודוחים" ולעג למופע הצבאי שהציגו הסינים בטקס.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x