$
תעשייה ופיננסים

ארה"ב: אושר מיזוג בין ענקיות הסיגריות ריינולדס ולורילארד

יצרנית הסיגריות השנייה בגודלה ריינולדס זכתה באישור הרשות להגבלים האמריקאית לרכישת יריבתה תמורת 27.4 מיליארד ד'. זאת בתנאי שהחברות ימכרו 4 ממותגי הסיגריות שלהן

שירות כלכליסט 12:4527.05.15

ענקית הסיגריות האמריקאית ריינולדס (Raynolds) זכתה באישור הרשות להגבלים עסקיים הארה"ב לרכישת יריבתה לורילארד (Lorillard) בעסקה היכולה להביא למיזוגן של יצרניות הסיגריות השנייה והשלישית בגודלן בארה"ב.

ועדת המסחר הפדראלית הודיעה כי תאפשר את הרכישה בתנאי שהחברות ימכרו ארבעה ממותגי הסיגריות שלהן – Winston, Kool, Salem, ו-Maverick. את המותגים ירכוש איפיריאל טובאקו (Imperial Tobacco).

 

ריינולדס, יצרנית מותגי קאמל ו-Pal Mall, הודיעה ביולי 2014 כי תרכוש את לורילארד המייצרת את מותגי Newport, תמורת 27.4 מיליארד דולר.

 

סיגריות לורילארד סיגריות לורילארד צילום: בלומברג

 

יצרנית הסיגריות הראשונה בגודלה היא אלטיריה (Alteria Group) בעלת המותג מרלבורו. היא מחזיקה בנתח שוק של 47% בארה"ב, אחריה ריינולדס עם 26% ואילו לורילארד עם נתח שוק של 14%.

 

ההצבעה של הוועדה הסתיימה ברוב של 3-2. חברי הוועדה הרפובליקני ג'ושוע רייט והדמוקרטית ג'ולי בריל התנגדו משום שלטענתם, הרכישה תאפשר ליצרניות אחרות להעלות מחירים ושאימפיריאל חלשה וקטנה מידי עבור תחרותיות אמיתית.

 

"אין זה מפתיע שריינולדס תסרב להעניק חבילת מכירה משמעותית לנכסיה, כזו שתפצה על אובדן התחרותיות בשוק בשל המיזוג", אמרה בריל.

 

העסקה העמידה את רשויות ההגבלים מול אתגר – הן אמונות על מניעת עלייה במחירים בשל מיזוגים, אולם המדיניות הציבורית האמריקאית מיועדת לגרום להעלאת מחירים על סיגריות כדי לצמצם את תופעת העישון. במהלך 20 השנה האחרונות בחנה הרשות שני מיזוגים בלבד בתחום הסיגריות – ב-2004 אישרה את מיזוגה של ריינולדס עם בראון אנד ויליאמסון ללא תנאים. ב-1994 תבעה הוועדה את בריטיש אמריקן טובקו בניסיון למנוע ממנה לרכוש את אמריקן טובקו. המיזוג לבסוף אושר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x