$
בלדד השוחי

איך לעשן באופן חסכוני יותר?

איך להחזיק סיגריה שגלגלתי בעצמי כדי שהיא תישרף הכי לאט שאפשר? במאונך או במאוזן? בבסטר

בלדד השוחי 10:1028.08.14

בבסטר היקר,

 

כל כך קל לבדוק את השאלה הזאת בניסוי פשוט, אצלך בבית, שאני כמעט מתפלא שטרחת לשאול אותי ולא ערכת אותו בעצמך. אבל הנה, ערכתי את הניסוי בשבילך. שלא תצטרך חס וחלילה להתאמץ. סיגריות תוצרת בית אינן אחידות מספיק, אז רכשתי במיטב כספי חפיסת סיגריות רגילה, נטלתי כמה מזלגות כבדים שיחזיקו את הסיגריות הבוערות בזוויות שונות - ושמתי נפשי בכפי.

 

התוצאות היו מובהקות: סיגריות שהוחזקו עם הקצה הבוער כלפי מטה התכלו בזמן ממוצע של שבע דקות וכמה שניות; סיגריות שהוחזקו עם הקצה הבוער כלפי מעלה החזיקו בממוצע כמאה שניות יותר; והמנצחות הגדולות היו הסיגריות ששכבו במאוזן, שהחזיקו בממוצע כמעט עשר דקות.

 

סיגריה. איך כדאי להחזיק? סיגריה. איך כדאי להחזיק? צילום: shutterstock

 

לא מצאתי מחקרים רציניים שמסבירים את הנושא, אבל זה די הגיוני. הקצה הבוער מחמם את האוויר, ואוויר חם מתרחב, צף ועולה על גבי האוויר הצפוף והקר יותר. ככה כדורים פורחים פורחים. ולכן מהקצה הבוער של הסיגריה נמשך כלפי מעלה זרם מתמיד של אוויר מלוהט. כשאתה מחזיק את הסיגריה עם הקצה הבוער כלפי מטה, האוויר המלוהט זורם ישר לתוכה כשהוא מייבש, מחמם ושורף את מה שנקלע לדרכו. אפשר אפילו לראות שהנייר מקבל צבע חום פריך הרבה לפני שהוא נשרף.

 

אם מקצה הסיגריה בוקע זרם של אוויר חם, אז מאיפשהו צריך להיכנס אליה אוויר קר. אם האוויר החם זורם כלפי מעלה, אז האוויר הקר יגיע מלמטה, ואם אתה מחזיק את הסיגריה עם ה"דובדבן" למעלה, הזרם הקר הזה יעבור דרכה. זה לא אוויר חם, אז ברוב המסלול שלו הוא רק ייבש קצת את הטבק, אבל הוא עדיין אוויר. יש בו שפע של חמצן. וכשהוא יגיע לחלק הפנימי של הקצה הבוער הוא ילבה אותו, בדיוק כמו נפנוף על גחלי המנגל.

 

הפתרון הוא להחזיק את הסיגריה במאוזן, כדי לא לעודד זרמי אוויר מיותרים בחלק הפנימי שלה. וזו כנראה הסיבה שמעשנים מנוסים סותמים לפעמים את קצה הסיגריה באגודלם - כדי למנוע זרימת אוויר דרכה. אתה מוזמן לערוך ניסוי מסודר. בנוסף, אם אתה מחזיק את הסיגריה לפרק זמן ארוך, אני ממליץ לך להניח אותה במאפרה, ולהגן היטב על המאפרה מפני הרוח. זרמי האוויר באמת קריטיים פה - נסה לנשוף מעדנות על הקצה הבוער ותראה בעצמך - אז אם אתה מנופף בידיך כשאתה מחזיק את הסיגריה כבר לא ממש משנה איך אתה מחזיק אותה. יאללה, תעביר.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x