שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המזרח התיכון

מבצע נועז בהוראת אובמה: כוחות קומנדו אמריקניים חיסלו בכיר בדאעש בסוריה

אבו סיאף, בכיר בדאעש שהיה מעורב בעסקי הנפט והגז של הארגון, חוסל בפעולה של כוחות מיוחדים של צבא ארצות הברית במזרח סוריה. הבית הלבן הודיע שהפעולה בוצעה בהוראה אישית של הנשיא אובמה. אשתו של אבו סיאף נתפסה והועברה לידי הצבא האמריקני בעיראק

יצחק בן חורין ורועי קייס, ynet 17:0916.05.15
מבצע בעורף דאעש בסוריה: כוחות מיוחדים של הצבא האמריקני חיסלו בכיר בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בשם אבו סיאף באל-עמר שבמזרח סוריה. כך הודיע אחר הצהריים (שבת) שר ההגנה האמריקני אשטון (אש) קרטר. הבית הלבן מסר שהחיסול בוצע בהוראה ישירה של הנשיא ברק אובמה. אשתו של בכיר דאעש שחוסל, אום סיאף ממוצא עיראקי, נתפסה והועברה לידי הצבא האמריקני בעיראק.

 

אבו סיאף היה מעורב בפעולות דאעש וניהל את עסקי הנפט והגז של הארגון. הוא שהה בביתו באזור שדה הנפט אל-עמר שבדיר א-זור. באותו מחוז תקפה בשעתו ישראל את הכור הגרעיני הסורי לפי פרסומים זרים.

רשת CNN דיווחה שהכוחות המיוחדים הוטסו במסוק לפעולה בלילה שבין שישי לשבת. אבו סיאף, לפי הדיווחים, ניסה להדוף את הכוחות ובחילופי האש נורה למוות. הכוחות האמריקניים שבו בשלום. לפי ההודעה האמריקנית, עוד עשרה לוחמי דאעש נהרגו בפעולה, שבוצעה במתחם בנוי. לפי דיווחים אחרים בסוריה, עשרות לוחמי דאעש נהרגו במהלך היום.

 

אנשי דאעש אנשי דאעש

 

במהלך המבצע שוחררה צעירה יזידית שהוחזקה בבית אבו סיאף כשפחה ובכוונת האמריקנים להחזירה לביתה בהקדם. בהודעה של דוברת המועצה לביטחון לאומי ברנדין מאהן נאמר כי אבו סיאף היה אחראי לעסקי הנפט של דאעש, שהם מקור רווחים עיקרי שמאפשר לדאעש לבצע את הפעולות הרצחניות שלו. אשתו שנעצרה, "מילאה תפקיד חשוב בפעילויות הטרור של דאעש והייתה שותפה לפשע של הפיכת הצעירה היזידית לשפחה".

 

הנשיא אובמה אישר כאמור את המבצע שעליו המליצו בכירי המועצה לביטחון לאומי מיד כשהגיע מידע מודיעיני מספק. האמריקנים מדגישים כי המבצע נערך בהסכמת השלטונות העיראקיים וכחלק מהמערכה נגד דאעש המבוצעת על-פי החוק המקומי והבינלאומי. "ארצות הברית תמשיך לפעול יחד עם השותפים העיראקים שלנו במאמץ לפגוע ובסופו של דבר לחסל את דאעש", אמרה הדוברת האמריקנית.

 

לפי הודעת הבית הלבן, האמריקנים לא הודיעו מראש לסורים על הפעולה וגם לא תיאמו איתם דבר. זו הייתה פעולה נדירה של כוחות אמריקניים בשטח סוריה. בפעם הקודמת נעשה ניסיון של כוחות מיוחדים לחלץ בני ערובה אמריקנים ואחרים מבסיס של דאעש במזרח סוריה, מבצע שנכשל ובעקבותיו הוצאו להורג העיתונאים האמריקנים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף.

 

המדיניות של הנשיא אובמה היא בדרך כלל לא לערב כוחות אמריקניים בלחימה קרקעית בסוריה, אבל ארצות הברית מובילה את התקיפות האוויריות נגד דאעש בעיראק ובסוריה.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x