$
תעשייה ופיננסים

מנכ"ל ג'יי.פי מורגן: המשבר הבא יגיע

במכתבו השנתי למשקיעים כותב ג'יימי דיימון כי המשבר הבא יגרום לשוק תנודתי יותר. עם זאת, לא הכול קודר ויש גם נקודת אור בדבריו

שירות כלכליסט 21:1709.04.15

על פי מנכ"ל ג'יי פי  מורגן, ג'יימי דיימון, עוד לא ראינו כלום בכל הנוגע לנזקים של משבר כלכלי. במכתבו השנתי למשקיעים, אמר מנכ"ל הבנק כי "משבר נוסף אכן יגיע" והוא יגרום לשוק תנודתי עוד יותר משום שכעת הרגולטורים קשוחים בהרבה ממה שהיו במשבר הקודם.

 

דיימון טען כי הרפורמה הרגולטורית המחמירה בענף הפיננסי, שהוסיפה דרישות נוקשות יותר לגבי הון ונזילות, תגביל את יכולתם של הבנקים לתפקד כסופגי הזעזועים של השווקים הפיננסיים. הבנקים עלולים להקשות על קבלת אשראי, לדוגמא, וייתכן שלא כל כך מהר יסכימו לקבל על עצמם חיתומי הנפקות תמורת קבלת זכויות על מניות, מה שבסופו של דבר, ייצור מחסור בניירות ערך.

 

יום שחור בוול סטריט. לדברי דיימון המשבר הבא יגיע יום שחור בוול סטריט. לדברי דיימון המשבר הבא יגיע צילום: בלומברג

 

גורמים אלו "מעלים את הסיכויים שמשבר נוסף יגרום לשווקים תנודתיים הרבה יותר ולירידות חדות בשווקיים גם בתנאי שוק נזילים. הפעילות לאחרונה בשווקי האג"ח הממשלתי ושווקי המט"ח היא תמרור עצור".

 

דיימון הצביע על תזוזה של 40 נקודות בסיס באג"ח ממשלתיות ב-15 באוקטובר כדוגמא לתמרור עצור. תזוזה זו  על אף שהייתה "חסרת תקדים" ו"אירוע האמור להתרחש בכל 3 מיליארד שנה בערך" - עדיין יכולה להיספג בקלות בשוק בנזק קטן יחסית, אמר דיימון. "אולם אירוע זה התרחש בסביבה יחסית חיובית. אם יקרה הדבר בתוך שוק רווי מתיחות, הרי שהתוצאות עלולות להיות גרועות בהרבה", כתב דימון.

 

יש נקודת אור

 

עם זאת, יש גם קרן אור בתחזיתו הקודרת - דיימון סבור, כי המשבר הבא לא יתחולל סביב הבנקים. הוא אומר כי על אף שלא יוכלו לשמש בבולמי הזעזועים בשל הרגולציה הנוקשה, הרי שבסך הכול הם יהיו חזקים ובטוחים יותר מבעבר. "באופן בסיסי, כל עוד הכלכלה לא מתמוטטת, שווקים פיננסיים נוטים להתאושש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x