$
חברה וסביבה

משבר ברוסיה

"שכירי חרב של דאעש מגויסים במסגד הגדול במוסקבה"

צניחת הרובל וחוק מהגרים חדש שיחייב אותם לעבור מבחני שפה בעלות של שכר חודשי שולחים את מהגרי העבודה לחפש פרנסה בשדות הקרב של עיראק וסוריה

מיכאל פרל 20:2921.12.14

שחיקת הרובל בשילוב חוקי הגירה נוקשים דוחפים מהגרי עבודה שהגיעו לרוסיה ממדינות מוסלמיות במרכז אסיה - ובראשן אוזבקיסטן, טג'יקיסטן וקירגיזסטן - היישר לחיק ארגון הטרור הקיצוני דאעש הפועל בסוריה ובעיראק.

 

"המהגרים עוזבים את רוסיה", אמר ראש הפדרציה של מהגרי העבודה ברוסיה, מוחמד אמין, בראיון לסוכנות הידיעות אינטרפקס בשבוע שעבר. "לאחר תחילת השנה החדשה, כ־25% ממהגרי העבודה יעזבו אותה לטובת מדינות אחרות".

 

רוסיה הנה המדינה השנייה אחרי ארה"ב מבחינת כמות מהגרים המתגוררים בה, עם יותר מ־11 מיליון מהגרים חוקיים ו־4 מיליון בלתי חוקיים ששהו בה ב־2013 — כך על פי נתוני האו"ם.

 

עם זאת, בשנה האחרונה מספר זה הולך וקטן. משרד ההגירה הרוסי פרסם כי מספר המהגרים שנכנסו למדינה מתחילת 2014 התכווץ במיליון איש לעומת נתוני השנה שעברה. במקביל, מהגרי עבודה עוזבים את רוסיה, ובייאושם לא פוסלים התחברות לגורמי טרור.

 

הסיבה העיקרית לעזיבתם של מהגרי העבודה היא המצב הכלכלי הקשה ברוסיה. הרובל איבד כ־30% מערכו מאז פרוץ המשבר בקרים באביב האחרון, ועבור המהגרים הללו, שהרוויחו מהפרשי השער בין המטבע של מדינתם לבין הרובל, מדובר בנקודת מפנה. כמו כן, ברקע הסנקציות המערביות והמשבר הכלכלי, בחלק מהמקרים המהגרים כלל לא מקבלים משכורת משום שחברה שבה עבדו פשטה רגל. מרביתם לא מעוניינים לשוב לארצם, משום שמערכות המיסוי המקומיות עלולה לשים ידיהן על החסכונות שאותם צברו בעמל רב.

 

גם חוק חדש שצפוי להיכנס לתוקף ב־1 בינואר קובע סדרים חדשים בשוק מהגרי העבודה הרוסי. לפי החוק, מהגרים יחויבו לבצע מבחן בקיאות בשפה, בהיסטוריה ובמערכת החוק הרוסית. עלותו של המבחן תהיה כ־30 אלף רובל (500 דולר), משכורת חודשית ממוצעת של עובד זר.

שלטונות רוסיה מודעים לתופעה של צעירים מוסלמים שנוסעים להתגייס לשורות דאעש. ואולם, מה שהיה עד כה טפטוף הפך למבול של ממש בחודשים האחרונים. בתחילת דצמבר פרסם אתר ה־BBC ברוסית כי בשורות המדינה האסלאמית נלחמים עתה כ־300 לוחמים טג'יקים שרובם גויסו במהלך שהותם ברוסיה. על פי ההערכות של שירותי הביטחון הרוסיים, מספרם אף גבוה בהרבה.

 

"שכירי החרב מגויסים במוסקבה ב'מפקדה' — המסגד הגדול ברחוב מיר במוסקבה. ישנם סוכנים שמשלמים להם כדי לגייס צעירים שיישלחו להילחם בסוריה", כך לפי אכראם אמונוב, ראש המשרד לביטחון לאומי של טג'יקיסטן.

 

תפילת עיד אל־אדחא במסגד הגדול של מוסקבה תפילת עיד אל־אדחא במסגד הגדול של מוסקבה צילום: אי פי איי

 

מהגר העבודה הממוצע ברוסיה הנו גבר מוסלמי צעיר בגיל 30, פרופיל דומה לזה של לוחם דאעש טיפוסי. "אחי נסע לפני כמה שנים כדי להרוויח כסף. הוא דיבר רוסית מצוינת והיה מלומד", אמר סוקין ממאדוב, תושב דושנבה, בירת טג'יקיסטן. "אך הוא תמיד הרגיש אי־נוחות מהיחס הלא צודק של מעבידיו. כדי להירגע, הוא התחיל לפקוד את המסגד".

 

"לא מן הנמנע שהם ייסעו לאזורי הלחימה", אמר נשיא איגוד מהגרי העבודה מטג'יקיסטן ברוסיה, קארומט שאריפוב, בראיון לעיתון הרוסי MK בשבוע שעבר. "הם ייקחו נשק לידיים כדי להרוויח כסף לשלוח למשפחות. אם הם יישארו בחיים".  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x