$
כלכלה ומדיניות

מנכ"ל אמריקן אקספרס לשעבר: חברות לא צריכות לשלם מס

הארווי גלוב עוד אמר כי שהתנהלותה של אפל בענייני מיסים הינה ללא כל דופי וכי מדיניות של אפס מיסוי על חברות תוביל לפעילות כלכלית "יוצאת מן הכלל"

סוכנויות הידיעות 14:3022.05.13

בעוד מנכ"ל אפל טים קוק מעיד בפני הקונגרס לגבי אסטרטגיית המיסים של החברה, הצהיר המנכ"ל לשעבר של אמריקן אקספרס הארווי גולוב, כי "שיעור מס החברות צריך להיות אפס ועל עסקים להיות פטורים לחלוטין מתשלומי מס". הדברים נאמרו בראיון לבלומברג.

גולוב, המכהן כיום כיו"ר הפרימה לייעוץ עסקי מילר באקפייר (Miller Buckfire) אמר כי אין ספק שהתנהלותה של אפל בענייני מיסים הינה ללא כל דופי וכי מדיניות של אפס מיסוי על חברות תוביל לפעילות כלכלית "יוצאת מן הכלל".

 

הארווי גולוב. "שיעור מס החברות צריך להיות אפס" הארווי גולוב. "שיעור מס החברות צריך להיות אפס" צילום: בלומברג

 

אפל מואשמת על-ידי הסנאט כי התחמקה מתשלום מיסים במיליארדי דולרים, על אף פעילותה הענפה במדינות זרות. חברות מאוגדות בארה"ב נאלצות לשלם מס חברות של 35% על רווחים מפעילות מעבר לים.

 

לפני כחודש, החברה הודיעה כי היא מתכוונת להוציא כמאה מיליארד דולר בשנתיים הקרובות על חלוקת דיבידנדים לבעלי המניות ורכישת מניות החברה בחזרה בתהליך Buy-back. זאת במטרה לעצור את ירידת המניה, שנפלה ב-45% בין ספטמבר לאפריל, עד שפל של 390 דולר למניה. במקום להשתמש בעתודות המזומן הרבות שלה עבור חלוקת הדיבינדים - ברשות אפל עומד היום סכום עתק של 102 מיליארד דולר נזיל - אפל בחרה ללוות את הכסף. זאת כדי שלא תאלץ לשלם מיסים: כ-40 מיליארד דולר מכל המזומן ברשות אפל נמצא בחשבונות זרים, ואפל תאלץ לשלם את מס החברות עליהם במידה ותעביר אותם לחשבונות המקומיים שלה. 

 

אפל אינה לבד. הסניף המקומי של גוגל בישראל חומק מתשלומי מס סבירים באמצעות תכנון אגרסיבי, העובר דרך אירלנד, הולנד וברמודה. הסניף מייצר הכנסות של כחצי מיליארד דולר בשנה, אך אינו משלם מס על פעילות הפרסום. בריטניה  הכריזה מלחמה על גוגל ועל חברות בינלאומיות נוספות הפועלות בה ומשלמות שיעורי מס מופחתים. צרפת פתחה בחקירה נגד גוגל ואילצה את החברה לשלם קנס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x