$
עולם

אבי המחבלים על החשוד הנמלט: "מלאך אמיתי"

בבוסטון נמשך המצוד אחר דז'וחר צרנייב, שיחד עם אחיו ביצע את הפיגוע במרתון. הלילה תקפו שוב, במכללת MIT, והאח נהרג. אביהם סיפר מרוסיה: "דז'וחר כל-כך חכם, מחכים שיבוא לחגים". החשוד הנמלט פרסם קישורים לאתרים איסלאמיסטיים

ynet 18:1219.04.13

אביהם של האחים החשודים במסע הטרור בבוסטון שטרם הסתיים, ושכלל בין השאר את הפיגוע במרתון בעיר בתחילת השבוע, אמר אחר הצהריים (יום ו') כי הבן שנותר בחיים ושה-FBI מנהל כעת מצוד אחריו ברחבי בוסטון, הוא "מלאך אמיתי". בראיון לסוכנות הידיעות AP מביתו בעיר מחצ'קלה, בסמוך לצ'צ'ניה שברוסיה, אמר האב אנזור צרנייב כי הבן הנמלט דז'וחר צרנייב הוא צעיר חכם ומצטיין. "דז'וחר הוא סטודנט לרפואה שנה שנייה בארה"ב, והוא ילד כל כך חכם. אנחנו מצפים לו שיבוא לכאן לחגים".

 

בלילה האחרון חשף ה-FBI כי הצליח לזהות את שני המחבלים שהניחו את מטעני החבלה שהתפוצצו ביום שני השבוע בקו הסיום של מרתון ניו-יורק, הרגו שלושה בני אדם ופצעו יותר מ-170, בהם רבים באורח קשה מאוד. השניים הם האחים דז'וחר וטמרלן צרנייב שהגיעו מאזור סמוך לצ'צ'ניה, חבל בעל דומיננטיות מוסלמית ברוסיה. לפי החשד, הלילה הם ירו למוות בשוטר במכללת MIT, ושעות ספורות אחר כך חטפו באיומי נשק רכב מסחרי. הידיעה על כך הובילה את השוטרים לעיירה ווטרטאון שבאזור בוסטון. במצוד שערכו אחריהם כוחות הביטחון נהרג האח הגדול טמרלן, בן 26. אחיו הקטן דז'וחר, בן 19, עדיין לא נמצא ואלפי שוטרים מחפשים אחריו באזור בוסטון. מעריכים כי הוא מסוכן מאוד.

 

שני האחים החזיקו באשרות שהייה חוקיות בארה"ב, זכו למקלט מדיני והתגוררו במדינה כעשור. טמרלן צרנייב, שבתמונה שהציג ה-FBI ממרתון בוסטון נראה חובש כובע מצחיה שחור, נהרג מאש כוחות הביטחון במהלך פשיטת המשטרה על העיירה ווטרטאון, פרבר שליד בוסטון. הוא נורה באירוע ומותו נקבע בבית החולים. אחיו הנמלט דז'וקר הוא הצעיר שבתמונות שפרסם ה-FBI אחרי הפיגוע במרתון בוסטון, נראה חובש כובע מצחיה לבן לפני הפיצוץ באזור קו הסיום.

 

מושל מסצ'וסטס דוואל פטריק ומפקדי המשטרה קיימו הבוקר מסיבת עיתונאים שבה שבו וקראו לתושבי העיר בוסטון והעיירות הסמוכות להסתגר בבתים ולא לפתוח את הדלת לזרים, אלא אם מדובר באיש משטרה. מושל המדינה הורה לעצור את כל התחבורה הציבורית בעיר ובפרבריה. בתי הספר הציבוריים והמכללות הרבות באזור הודיעו כי לא יפתחו את שעריהם היום. משמעות הדבר היא שיותר ממיליון תושבי המטרופולין של בוסטון נצורים בבתיהם.

 

הפיגוע במרתון הפיגוע במרתון צילום: בלומברג

 

משטרת קונטיקט הודיעה הערב כי איתרה מכונית שאחריה חיפשה, ושלפי החשד בתוכה נמצא חשוד במעורבות במתקפת הטרור בבוסטון. לפי הדיווחים, מדובר במכונית הונדה CRV אפורה עם לוחיות רישוי של מדינת מסצ'וסטס. סטודנטים באוניברסיטת דרמות במסצ'וסטס דיווחו כי הקמפוס נסגר ופונה אחרי שהתברר שהחשוד הנמלט דז'וחר רשום באוניברסיטה. במקום לא ידעו להגיד אם הוא למד או גר שם, ונראה כי הוא נסגר מטעמי זהירות. סטודנטית סיפרה לסוכנות הידיעות AP כי שוטרים נכנסו למקום, וכי סטודנטים שמכירים את צרנייב אמרו שהוא גר בדורמיטוריום. "כולם כאן משתגעים", סיפרה.

 

האח הבכור, טמרלן, נולד ברוסיה. הוא הגיע ללמוד הנדסה במכללה הקהילתית "באנקר היל" במסצ'וסטס. הוא כתב בדף הפייסבוק שלו שאין לו חברים וכי הוא "לא מבין את האמריקנים". אחיו הצעיר נולד בקירגיזסטן. לא ידוע עדיין מה המניעים שלהם ואם הם קשורים לסכסוך הדמים המתמשך בין רוסיה לצ'צ'ניה. כבר זמן קצר אחרי הפיגוע הציע נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, סיוע בחקירת הפיגוע בהסתמך על הניסיון שצברה מוסקבה במאבק בטרור הצ'צ'ני.

 

הפיגוע במרתון הפיגוע במרתון צילום: בלומברג

 

דז'וחר צרנייב, החשוד שעדיין חופשי, נחשב מסוכן ביותר. הרשויות חוששות שהוא חמוש ואולי אף מצויד במטעני חבלה. המשטרה כינתה אותו "טרוריסט" והודיעה כי בכוונתו לפגוע ולהרוג. התקשורת העולמית מדווחת כי בעמוד שכנראה שייך לו ברשת חברתית בשפה הרוסית, פרסם דז'וחר קישורים לאתרים איסלאמיסטיים וקרא לעצמאות עבור חבל צ'צ'ניה. אחרי שהוא זוהה היום כאחד המחבלים האחראים למסע

הטרור בבוסטון, פורסמו דברי נאצה נגדו באתר.

 

ישראלים בבוסטון: "רחובות סגורים כמו ביום כיפור"

 

באתר נכתב כי בילדותו למד בבית ספר יסודי במחצ'קלה, בירת מחוז דגסטן ברוסיה הגובל בצ'צ'ניה. עוד נכתב שהוא דובר אנגלית, רוסית וצ'צ'נית. ב"השקפת עולם" כתב "איסלאם" וב"העדפות אישיות" כתב "קריירה וכסף". הוא פרסם לינקים לסרטוני וידאו לוחמים במלחמת האזרחים בסוריה ולאתרי אינטרנט איסלאמיים עם כותרות כמו "Salamworld, my religion is Islam" ו"There is no God buy Allah, let that ring out in our hearts". עוד הופיעו שם קישורים לעמודים הקוראים להשגת עצמאות לחבל צ'צ'ניה, חבל מוסלמי בעיקרו שניסה להתנתק מרוסיה והפסיד בשתי מלחמות בשנות ה-90'.

 

ישראלים רבים המתגוררים בבוסטון ובעיירות הסמוכות לה, שם הם לומדים, מלמדים או עובדים באוניברסיטאות האזור, חוו הלילה את תחושת הסגר בעקבות המצור. הילה הויטש, שחיה עם משפחתה בעיירה ניוטון הגובלת בווטרטאון שבה מתמקד המצוד, סיפרה שב-07:00 בבוקר שעון מקומי היא קיבלה הודעה מוקלטת מהמשטרה, ובה מידע על המצוד ובקשה לא לצאת מהבית ולא לפתוח את הדלת לאיש, אלא אם הוא לובש מדי שוטר. עוד נאמר בהודעה כי התושבים מתבקשים שלא לפתוח את בתי העסק וכי התחבורה הציבורית מושבתת. "הסגר הוטל על אזור שדומה בגודלו לגוש דן", מספרת הילה, שבעלה אודי הוא מרצה באוניברסיטת נורתווסטרן, אך נותר גם הוא בבית.

 

גם יפעת בז'רנו, חוקרת סרטן ב-MIT, מתגוררת בניוטון. היום סיפרה ל-ynet: "קמנו בבוקר עם הודעה שאין בית ספר לילדים והדלקנו טלוויזיה.

 

נכון לעכשיו, אנחנו לא מרגישים כלום". קונסול ישראל בבוסטון, שי בזק, סיפר: "בלילה האחרון, אחרי חצות, כל הבית התעורר כי שמענו כמות אדירה של סירנות מתחת לבית, וכעבור זמן קצר התחלנו לשמוע מסוקים באוויר. היה ברור שמדובר באירוע לא רגיל. לא ישנו בלילה. הסגר מתפרש על פני שמונה ערים באזור בוסטון, והרחובות סגורים כמו ביום כיפור".

 

נדב גן, הלומד בבית הספר למינהל עסקים ב-MIT, המוסד היוקרתי שבו אירעה תקרית הירי הלילה, מתגורר בקמפוס וסיפר: "הורו לנו לא לעשות מסיבה שאנחנו עושים כאן פעם בשבועיים. בשלב מסוים בערב שמענו סירנות של המשטרה, והאזור התמלא בניידות. אני יודע שכמה חבר'ה ננעלו בכיתות הלימוד למשך זמן מה, ואחרי 45 דקות השוטרים עזבו למרדף שהתקיים בווטרטאון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x