$
עולם

בוסטון: 3 הרוגים ועשרות פצועים בפיצוצים במרתון

שני פיצוצים עזים אירעו ליד קו הסיום במירוץ שנערך במרכז העיר, כנראה כתוצאה מהפעלת מטעני חבלה. לפי דיווחים, אחד ההרוגים הוא ילד בן 8, ויותר מ-140 איש פונו לבתי החולים. ה-FBI: מדובר במתקפת טרור

ynet 08:0816.04.13

חשד לטרור במרתון: שני פיצוצים עזים אירעו אמש (יום ב') סמוך לקו הסיום של מרתון בוסטון וגבו את חייהם של שלושה בני אדם לפחות. לפי הדיווחים, אחד מהם הוא ילד בן 8 שהמתין לאביו שיסיים את המירוץ. גם אמו ואחותו נפצעו בפיצוצים. בסך הכול, לפחות 144 בני אדם טופלו בבתי החולים, וכלי התקשורת האמריקניים מסרו ש-17 מהם פצועים אנושות ועוד 25 במצב קשה. שמונה מהפצועים הם ילדים, שהצעיר בהם בן 3.

 

לפי החשד, הפיצוצים נגרמו מהפעלת מטעני חבלה ובבולשת הפדרלית (FBI) אישרו כי הם רואים בכך מתקפת טרור. זמן קצר לאחר הפיצוצים הראשונים, שהתרחשו כשלוש שעות לאחר שהרצים הראשונים סיימו את הריצה, אירע פיצוץ שלישי במרחק כמה קילומטרים, אולם איש לא נפגע. לפי מפקד משטרת בוסטון, לא נראה שיש קשר בין שני האירועים.

 

מארגני מרתון בוסטון מסרו כי מטעני חבלה הם סיבת הפיצוץ הכפול, וגם שני גורמים משטרתיים בכירים בארצות הברית מסרו כי מדובר במטעני חבלה שהתפוצצו. כעבור שעה, משטרת בוסטון הודיעה כי עוד פיצוץ התרחש בעיר, במתחם הספרייה הנשיאותית על שם ג'ון פ. קנדי ומוזיאון בוסטון במרחק

 

הפיגוע בבוסטון הפיגוע בבוסטון צילום: בלומברג

 

אם אכן מדובר בפיגוע, מדובר במתקפת הטרור הראשונה בשטח ארה"ב מאז 11 בספטמבר 2001. רשת CNN ציטטה גורם רשמי שמסר כי הרשויות איתרו עוד שני מטענים שלא התפוצצו, אחד מהם ליד בית מלון מקומי. "זה נראה כמו הפיגועים שאנחנו רואים בטלוויזיה בבגדד או בישראל", העידה ד"ר אליסון קון, ראש חדר המיון של בית חולים בבוסטון.

 

הפיצוצים אירעו אתמול סמוך ל-15:00 שעון החוף המזרחי (22:00 שעון ישראל). "היה פיצוץ. המשטרה, הכבאים ושירותי ההצלה כבר היו במקום", אמרה דוברת של משטרת בוסטון. מייק מיטשל, תושב ונקובר שבקנדה שרץ במרתון, אמר כי הוא הסתכל לאחור לאחר קו הגמר, וראה "פיצוץ אדיר". לדבריו, העשן היתמר לגובה כ-15 מטר באוויר, ואנשים החלו לרוץ לאחר מכן, "כולם מתים מפחד".

 

פטמה טאניס הייתה במרחק מטרים ספורים מהפיצוץ. היא סיפרה לרשת BBC הבריטית: "ראיתי משהו שנראה כמו כדור אש ועשן שעולה באוויר ואחר כך הפיצוץ השני נשמע היטב". לדבריה, "אנשים נכנסו לפאניקה. רבים מהם בכו. הם חיכו לרצים שהיו אמורים להגיע לקו הסיום ביחד עם בני משפחותיהם. כשאנשים רבים התחילו לברוח מהזירה הבנתי שמדובר במשהו חמור. הם בכו והיו להם חתכים על הפנים שלהם".

 

דייב בנסון, בן 41, היה אחד מהמוני הצופים במרתון שעמדו לא רחוק מאזור הפיצוץ. "חשבתי שזו הייתה חגיגה עם זיקוקים לכבוד סיום האירוע. אז ראיתי ענן עשן ענק ואנשים נופלים". אנדראה ג'ורג', בת 39, שגם הייתה באזור הפיצוץ, העידה: "שמענו רעש ושמענו זכוכית מתנפצת. חבר שלי היה ממש שם ואני לא יכולה ליצור איתו קשר. פשוט התחלתי לרוץ. כולם רצו לכיוונים שונים. זה היה הדבר המפחיד ביותר שראיתי מעולם".

 

בעקבות הפיצוצים, הכריז מנהל התעופה הפדרלי על אזור אסור לטיסה מעל הזירות בבוסטון. האזור מוגבל לטיסה עד גובה כ-900 מטר, והוא ברדיוס של כ-5.5 קילומטרים מסביב לאזור קו הסיום של המרתון. נשיא ארצות הברית ברק אובמה קיבל דיווח על הפיצוצים ובכירים בבית הלבן עקבו אחר המתרחש מחדר המצב. בהתאם, הוגברה האבטחה באזור הבית הלבן, ומטיילים הורחקו מהמתחם. כמו כן, רשת CNN דיווחה כי גם כוחות הביטחון בניו יורק הגבירו את אמצעי האבטחה באתרים מרכזיים בעיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x