$
כלכלה ומדיניות

נשיא קפריסין מקיים שיחות בבריסל בניסיון למנוע קריסה פיננסית

אם עד מחר לא יושג הסכם, בבנק האירופי המרכזי יפסיקו את מימון החירום לבנקים המקומיים - מהלך שעשוי להוביל לקריסות של בנקים ואף לדחוף את המדינה מחוץ לגוש היורו; השיחות הליליות בניקוסיה נקלעו למבוי סתום

סוכנויות הידיעות 14:1824.03.13
נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס, מקיים שיחות בבריסל בתקווה למנוע ברגע האחרון קריסה פיננסית. אולם דובר מטעם הממשלה מודה כי עומדת לפניו "משימה מורכבת ביותר".

קפריסין חייבת למצוא תכנית עד מחר (ב'), על מנת להימנע מקריסת המערכת הבנקאית שלה ויציאה פוטנציאלית מגוש היורו. אולם שיחות שנערכו בניקוסיה עד השעות הקטנות של הלילה להשגת חילוץ מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית נקלעו למבוי סתום.

 

מפגינים בקפריסין מפגינים בקפריסין צילום: אי פי איי

 

אנסטסיאדיס טס לבריסל במטוס פרטי ששלחה הנציבות האירופית, במטרה להמשיך בשיחות לפני פגישה מכרעת של שרי האוצר של גוש היורו, שתתקיים בערב. עם זאת, דובר הממשלה מדגיש כי לפני הנשיא והצוות שלו "עומדת משימה מורכבת ביותר – להציל את הכלכלה הקפריסאית ולמנוע חדלות פירעון לא מבוקרת במידה ולא תתקבל הסכמה על הלוואה".

 

אנסטסיאדיס, צפוי להיפגש עם ראשי האיחוד האירופי, הבנק האירופי המרכזי וקרן המטבע. אם עד מחר עדיין לא יושג הסכם, בבנק האירופי המרכזי מתכוונים להפסיק להעביר מימון חירום לבנקים המקומיים, מהלך שקרוב לוודאי שיוביל לקריסות של בנקים ועשוי אף לדחוף את המדינה מחוץ לגוש היורו.

 

בניסיון להשיג את הכספים, המחוקקים בקפריסין הסכימו להטיל מס חד פעמי על פיקדונות בנק הגבוהים מ-100 אלף יורו. שינוי דרמטי מלפני חמישה ימים, אז דחה הפרלמנט הצעה דומה, בטענה שמדובר ב"שוד בנקים". בכיר בקפריסין מסר כי הוסכם להטיל מס של 20% על פיקדונות מעל 100 אלף יורו בבנק הגדול במדינה, בנק אוף סייפרוס, ומס של 4% על פיקדונות בגובה זהה בבנקים האחרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x