$
כלכלה ומדיניות

"זהו רגע היסטורי. אנחנו עדים לגסיסתו האטית של הפרויקט האירופי"

כך אמר אנתנסיוס אופרנידס, לשעבר נגיד הבנק המרכזי של קפריסין, התבטא אתמול בחריפות נגד הנושים של קפריסין, וטען כי פעולותיהם משולות לסחיטה

סוכנויות הידיעות 15:0820.03.13

אנתנסיוס אופרנידס, לשעבר נגיד הבנק המרכזי של קפריסין, התבטא אתמול בחריפות נגד הנושים של קפריסין, וטען כי פעולותיהם משולות לסחיטה. "זהו רגע היסטורי. אנחנו עדים היום לגסיסתו של הפרויקט האירופי", אמר אופרנידס בראיון לבלומברג.

 

לדבריו, "אנחנו נמצאים במצב שבו כמה ממשלות אירופיות נוקטות פעולות שמאותתות לאזרחים בחברות אחרות באיחוד שהם אינם שווים בפני החוק".

 

נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדס נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדס צילום: איי אף פי

 

הנגיד לשעבר טען כי מה שמתרחש בקפריסין ובאירופה בימים האחרונים בגדר סחיטה. "מדובר בטעות גסה של ממשלות אירופיות שפשוט סוחטות את קפריסין וגורמות לה להחרים את מה ששייך בצדק למפקידים במגזר הבנקאות במדינה. האופן שבו הממשלות החזקות באירופה סוחטות את הממשלה הקפריסאית מעביר מסר ולפיו אף תושב של מדינה קטנה כמו לוקסמבורג לא יכול לחוש ביטחון לגבי החסכונות שלו. גם אסור שאיש במדינה חלשה כמו ספרד יהיה שווה נפש לגבי עתיד חסכונותיו".

 

אופרנידס הצהיר כי החלטות מסוג זה, בדומה להחלטה על התספורת לחוב היווני שהתקבלה באוקטובר 2011, דווקא מועילות לכמה מדינות. "לדוגמה, כפי שראינו ביום שני בכמה מהשווקים הפיננסיים, החלטה כזו יכולה להוריד את עלויות ההלווא של ממשלת גרמניה, כך שהממשלה יכולה עכשיו לקחת הלוואות בריבית שלילית בזכות הסבל שנגרם למדינות אחרות. לא כולם שווים בפני החוק, אם לשפוט על פי האופן שבו מתנהגות ממשלות אירופה בימים אלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x