$
בשולי החדשות

אילו מקצועות ייאבדו את יוקרתם בשנים הקרובות?

מעצב אופנה, סוכן נסיעות וכימאי משתייכים לקבוצת המקצועות בהם מספר העובדים צפוי להתכווץ בעקבות המודרניזציה. אבל הם לא היחידים

סוכנויות הידיעות 21:5224.11.10

המודרניזציה הפכה כמה מקצועות מפתיעים למדי לזן הולך ונכחד שיוקרתם הולכת ונעלמת. האתר moneywatch זיהה באמצעות נתונים סטטיסטים ומספר המקצועות לשנת 2010-11 של לשכת העבודה האמריקאית (BLS), את שבעת המקצועות המפתיעים ביותר שמספר העובדים בהם צפוי להתכווץ בשנים הבאות.

 

1. מעצב אופנה – קראו לזה פרויקט מסלול בריחה, אך עד 2018 רק 200 מעצבים נוספים ימצאו עבודה בתחום שהעסיק ב-2008 22,700 אנשים. מדובר בכ-2% ממספר האנשים שהגישו מועמדות להתקבל לתוכנית הריאליטי פרויקט מסלול ב-2009. "העולם לא זקוק למעצב נוסף", מסכמת קרול-האנה וויטפילד שהעפילה לגמר התוכנית בארה"ב.

 

מעצב האופנה ז'אן פול גוטייה מעצב האופנה ז'אן פול גוטייה צילום: אי פי אי

 

2. חתם ביטוח – תאשימו את התוכנות. תוכנות חדשות מאפשרות לחתמים לקחת על עצמם פי 3 יותר עבודה מבעבר, ובכך החריבו את הצורך בהעסקת יותר אנשים. ההערכה היא שמספר האנשים המועסקים בתחום ירד ב-4% שהם 4,300 משרות עד 2018. "החתם רק מכניס נתונים, והתוכנה פולטת אישורים", מסביר הכלכלן הנרי קספר. הצמיחה בתעשיית הביטוח אינה מרשימה במיוחד גם כן, ומערערת אף יותר על עתיד הקריירה של החתמים.

 

3. סוכן נסיעות – אתרי אינטרנט כמו Travelocity, פגעו במידה ניכרת בתפקיד סוכני הנסיעות, שכן הצרכנים מעדיפים יותר ויותר להזמין חופשות בעצמם. ההערכה היא שב-2018 יועסקו 1,200 סוכנים פחות מאשר ב-2008, ובמקביל מספר סוכנויות הנסיעות המסורתיות הצטמצם בחצי - משיא של 44 אלף סוכנויות ב-2007 ל-20 אלף כיום.

 

איך נתכנן את החופשה הבאה? איך נתכנן את החופשה הבאה? צילום: shutterstock

 

4. שדרן – קונסולידציה חיסלה לא מעט עבודות, והטכנולוגיה חוטפת משימות נוספות כגון עריכה, שבעבר השדרנים ביצעו בעצמם. בנוסף לכך השימוש הגובר בסינדיקציה והצמיחה של תחנות רדיו לווייניות, הופכות את התמונה לעגומה אף יותר. עד 2018, מקצוע השדרים צפוי לאבד 2,400 משרות ברדיו ובטלוויזיה.

 

5. כימאי – כמחצית מכלל הכימאים מועסקים בחברות ייצור - פלסטיקה, מדבירים וצבע. וזו מתגלה כבעיה עבורם, מכיוון שחברות ייצור ממשיכות להעביר למיקור חוץ את המחקר והפיתוח ואת הניסויים לחברות קטנות ומתמחות, ובך מקצצות הזדמנויות עבודה עבור כימאי הבית. המקצוע איבד 42 אלף משרות בין 2008-2009, כך על פי כתב העת של חדשות הכימיה וההנדסה.

 

כימאי. זן הולך ונעלם כימאי. זן הולך ונעלם צילום: shutterstock

 

6. כלכלן - הממשלה האמריקאית היא המעסיקה הגדולה ביותר של כלכלנים בארצות הברית. למעלה ממחצית (53%) מכלל הכלכלנים במדינה עובדים עבור סקטורי ממשלה שהולכים ופוחתים, כך שהממשל לא ממהר כיום להעסיק הרבה כלכלנים. כלכלה היא אמנם תואר מבוקש באוניברסיטאות, אך רוב המסיימים הטריים לא ימצאו עבודה מסורתית בתחום, במקום הם ימצאו עצמם בנישות בסקטורי העסקים, הפיננסים, הביטוח והחינוך. עבור אלה ששואפים בכל זאת לעבוד בעבודה כלכלית קונבנציונאלית מומלץ להחזיק גם בתוכנית חלופית, או פשוט בשאיפות לדוקטורט, מכיוון שהם ככל הנראה יזדקקו להם. על פי ההערכות עד 2018, יועסקו רק עוד 900 כלכלנים נוספים.

 

7. מנהל מפעל – מיכון ומיקור חוץ יפחיתו את מספר מנהלי הייצור עד 2018. על פי הערכות, התעסוקה תיפול ב-11,900 משרות מסכום כולל של 156,100 עובדים ב-2008. בזכות מכונות מהירות יותר ופריון עבודה גבוה יותר, מפעל אחד כיום מגיע לתפוקה של שניים, ודוחף החוצה את המנהלים. עלייה בייבוא של מוצרי ייצור מוסיפה לנזק, כש-50% מתעשיית הטקסטיל יוצאת מחוץ למדינה, כך שמחצית ממנהלי המפעל בסקטור הזה בסכנה לאבד את מקום העבודה שלהם. התחזית עגומה למדי גם עבור מנהלי בתעשיות המחשבים, האלקטרוניקה וחלקי המכוניות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x