סגור
עצי זית בגליל של האמן ראובן רובין פנאי
"עצי זית בגליל" של האמן ראובן רובין (צילום רפרודוקציה: אברהם חי)

אוסף האומנות של קבוצת הפניקס מוצג ברוקפלר

התערוכה מתקיימת בבית המכירות כריסטי'ס בניו יורק; זאת במקביל לתערוכת הענק "ארץ אהבתי" מאוסף החברה המוצגת במוזיאון רמת גן

מבחר מאוסף האמנות הישראלית של קבוצת הפניקס מוצג השבוע בניו יורק. התערוכה "100 שנות אמנות ישראלית", ובה 70 עבודות מאוסף קבוצת הפניקס, מוצגת עד 1 במרץ בבית המכירות כריסטי'ס בכיכר רוקפלר. זאת במקביל לתערוכת הענק "ארץ אהבתי" מאוסף הפניקס המוצגת במוזיאון רמת גן. זו הפעם הראשונה שעשרות רבות של עבודות אמנות ישראלית מהאוסף בציור, פיסול, רישום, צילום ווידיאו מוצגות בחו״ל.
האוסף נוצר וטופח ביוזמתו של יוסף חכמי, בעלי החברה הקודמים ומנהלה עד 2002, והוא מהחשובים, הגדולים והמעמיקים שבאוספי האמנות בישראל, והוא משתווה באיכותו לאוספי המוזיאונים הטובים בישראל.
התערוכה בכריסטי׳ס ניו יורק נערכת לרגל חגיגות 75 שנה לקבוצת הפניקס, ומוצגות בה עבודות המכסות את ההיסטוריה של האמנות הישראלית ב־100 השנים האחרונות. בתערוכה כמה מהיצירות המודרניות והעכשוויות האיקוניות ביותר שבאוסף, שהן גם נכסי צאן ברזל של האמנות הישראלית, בהן "עצי זית בגליל" של ראובן רובין משנות ה־20, "אתנחתא ליד הכן" של אביגדור אריכא מ־1990 ו"Camel/Time" של דוד ריב מ־1989, לצד עבודות של מרדכי ארדון, נורית דוד, יהודית סספורטס, דוד עדיקא, רפי לביא ועשרות נוספים.
במאי הקרוב יועמדו למכירה בכריסטי׳ס גם שתיים מהחשובות ביותר ביצירות האוסף הפניקס, שמוצגות בתערוכה: "עצי זית בגליל" של רובין (המוערכת ב־200-150 אלף דולר), ו"מבט אל הכותל המערבי" של מרדכי ארדון משנות ה־70 (המוערכת 180-120 אלף דולר). הרווחים ממכירתן יועברו על ידי קבוצת הפניקס לתמיכה באמנים ישראלים צעירים.