סגור

זה שיר פרידה: אלבום חדש ליעל קראוס

באלבום חדש ויפה נפרדת קראוס מאביה ושרה שיר ללחן מהעיזבון של שמוליק קראוס, הדוד שלה

רגע לפני הקורונה צילמה הזמרת והמוזיקאית יעל קראוס קליפ לשיר “היה איתך” שבו היא מגלמת אשה שמסתגרת בביתה. “עכשיו אני ברגע הזה שבו אני יוצאת מהבית”, אומרת קראוס. “מוציאה אלבום, חוזרת לחיים, מתעוררת ומתאפסת. בתקופת הקורונה לא עשיתי כלום, ישבתי ובהיתי שנה שלמה, לא כתבתי ולא יצרתי. בן הזוג שהיה לי אז חשב שאני בדיכאון, אבל לא הרגשתי כך, הרגשתי שאני בפריזר”.
כך השבוע יצא אלבום הסולו השני שלה “אחד חורף” (נענע דיסק), אלבום דרים־פופ אישי שמגיע עשור אחרי אלבומה הראשון “בוטיק”. הוא הוקלט בביתו של המוזיקאי שי רוט (מלהקת “תעני אסתר”) שהפיק מוזיקלית והלחין את רוב השירים, והיה מוכן ליציאה לפני כמעט שנתיים. “הוא נוצר ונעצר. לצערי, אני לא יכולה להאשים את הקורונה, כנראה שזה בגללי. יש לי נטייה לפרפקציוניזם, וכל הזמן מצאתי עוד סיבות לדייק ולחזור לאולפן. גם היה לי חשוב שהוא ייצא בחורף וזה קורה ממש בסוף החורף. המוטיבציה עכשיו היא שהשותף שלי שי אמר סטופ, שהוא לא מוכן שנמשיך לעבוד עליו, והגיע הרצון להשתחרר”.
קראוס (43) חברה בהרכב המוזיקה האלטרנטיבית פאניק אנסמבל ומופיעה עם שלומי שבן ואסף אמדורסקי במופע המחווה ל”החלונות הגבוהים”, אלבום המופת של השלישייה – ג’וזי כץ, אריק איינשטיין ושמוליק קראוס, הדוד שלה. לפני כמעט ארבע שנים חזרה אחרי שהות של חמש שנים בארה”ב, וזו הפעם ראשונה שהיא מקליטה אלבום סולו בעברית.
“כשטסתי, הצלחתי באותו חודש לאבד את בן הזוג שלי, אהבת חיי, וגם את אבא שלי, יגאל קראוס, שנפטר. כל תחילת המסע שלי היתה מאוד עצובה ולא הבנתי את עוצמת האבל, נראה לי שהאלבום הזה מבטא את מה שהייתי צריכה לעשות, לחזור לפה להתאבל”.
אז זה אלבום פרידה?
“חד־משמעית. גם הסאונד שלו הוא פרידה ממשהו שהייתי עושה פעם. הוא מאוד התכנסותי, למילים יש הרבה מקום כי אני שרה לאט ובסולם נמוך, כדי להרחיק אותי מכל המקומות שאני רגילה אליהם. בחוויה האישית שלי אני נפרדת מהרבה דברים ונכנסת פנימה ופחות מתפזרת בחוץ”.
באלבום היא שרה את “לאן אלך” של אהובה עוזרי. היא הוקסמה ממנו כשראתה את עוזרי מבצעת אותו באחת מהופעותיה האחרונות. את הקצב הסוחף החליפה בעיבוד נוגה: “רציתי ללכת רק עם הכאב והבדידות שבטקסט”.
1 צפייה בגלריה
הזמרת יעל קראוס פנאי
הזמרת יעל קראוס פנאי
יעל קראוס. "חצי מהאלבום שרתי במיטה בשכיבה"
(צילום: ארלה הצמצם הבוער)
ועל השיר “קול דודי” חתומים שמוליק קראוס (לחן) ויעקב רוטבליט (מילים). “בדיוק השתחררו ארבעה לחנים של שמוליק ואשתו התקשרה והציעה לי אחד מהם. פניתי ליענקל’ה שיכתוב לזה טקסט. כשחזרתי ארצה והתחילו ההופעות של ‘החלונות’, זו היתה מתנה של לשייף את העברית והמוזיקה ולחזור אחורה, כי בילדות שרתי הרבה את השירים מכל האלבומים של דוד שלי. אני גם מושפעת מהשירה של ג’וזי, שהיא הזמרת שאני הכי אוהבת ששרה בעברית. ויש כאן גם השלמה, כי כשהתחלתי ושרתי בגיל 20 באלבום של אסף, ביקשתי שיכתוב את שם המשפחה שלי קראוז עם ז’ כי לא תמיד רציתי שיחברו אותי לעניין הזה”.
לאלבום היא בחרה את השם “אחד חורף” ולא “חורף אחד”. “אהבתי מאוד את הסאונד של זה, קצת מבורדק, כמו מחשבות בראש לפני שהן נאמרות. בחלק מהשירים גם שומעים גשם כי זה הוקלט בבית בלי עמדת הקלטה ששומרת על אקוסטיקה סטרילית. זה אלבום שהוקלט בפרדס חנה והיו חיות וקולות ברקע. חצי מהאלבום שרתי במיטה בשכיבה ונשארנו עם הסקיצות. זאת האמת של האלבום הזה”.