סגור

ההשפעה הכלכלית של כריסטיאנו רונלדו כבר מורגשת במנצ'סטר

הכוכב הפורטוגלי ערך את הבכורה המחודשת שלו במנצ'סטר יונייטד וחגג עם צמד ושיא הכנסות ממכירת חולצות. הבעלים, משפחת גלייזר, יכולים לחגוג לאחר שהמחאות נגדם פסקו

לפני חמישה חודשים אוהדי מנצ'סטר יונייטד פרצו לאולד טראפורד ומנעו מהקבוצה לקיים את משחק הליגה שלה מול ליברפול. האירוע החריג התרחש לאחר פארסת הסופרליג שמנצ'סטר יונייטד היתה מעורבת בה אבל היה בהתפרצות הזעם הזו הרבה יותר ממחאה על המיזם שכשל במהירות. אוהדי מנצ'סטר יונייטד הביעו זעם על ניהול הקבוצה על ידי משפחת גלייזר, שרכשה את הקבוצה בעסקה ממונפת לפני יותר מ-15 שנה. הם הביעו כעס על משפחת גלייזר, שהוציאה יותר כסף על מימון ההלוואה שלקחה כדי לרכוש את הקבוצה מאשר השקיעה בה.

אד וודוורד, הבנקאי שסייע במימון ההלוואה והפך למנכ"ל הקבוצה, הפך לאחד מהאנשים השנואים ביותר בכדורגל האירופי. מחאות נגד הגלייזרים ונגד וודוורד נשמעו כמעט כל משחק מאז שאלכס פרגוסון עזב ב-2013 ומנצ'סטר יונייטד לא הצליחה לשחזר את הימים הגדולים של סוף העשור הקודם. ואולם במשחק נגד ניוקאסל ביום שבת - אברם גלייזר היה ביציע באולד טראפורד בפעם הראשונה מאז אפריל 2019. גם וודוורד ישב ביציע בפעם הראשונה אחרי הרבה זמן (מאז פארסת הסופרליג). לפי הנוכחים, לא נשמעו קללות לעבר המנכ"ל ולא מחאות נגד הבעלים.
אז מה קרה? כריסטיאנו רונלדו קרה.

2 צפייה בגלריה
כריסטיאנו רונלדו רונאלדו בבכורה המחודשת ב מנ'צסטר יונייטד 2021
כריסטיאנו רונלדו רונאלדו בבכורה המחודשת ב מנ'צסטר יונייטד 2021
רונלדו חוגג בבכורה נגד ניקאסל
(גטי)
חזרתו של הפורטוגלי למנצ'סטר יונייטד לוותה באקסטזה של אוהדי הקבוצה. גם עובדי המועדון "לא מחקו את החיוך מהפרצוף מאז שדחה את החוזה של מנצ'סטר סיטי ובחר ביונייטד", לפי דיווח באת'לטיק. מהצילומים והסרטונים באולד טראפורד, נראה שכל אוהד שני רכש חולצה של רונלדו, והצמד שלו הוביל את הקבוצה למקום הראשון בליגה.
אפילו מטוס שנשא את הכיתוב "Believe Kathryn Mayorga" מעל אולד טראפורד לא כיבה את ההתלהבות. קת'רין מאיורגה היא האישה האמריקאית שמאשימה את רונלדו בכך שאנס אותה ב-2009. מי שמימן את המטוס היתה עמותה פמיניסטית בשם Level Up. המשטרה בארה"ב פתחה בחקירה ב-2018 לאחר הדלפת התכתבות בין רונלדו לעורך דינו, אך ב-2019 נסגר התיק. רונלדו הכחיש את המקרה למרות שידוע שסכום מטעמו שולם למאיורגה.
על המגרש, רונלדו הציג את יכולותיו הקלאסיות. חדות היסטורית ברחבה, כוח פריצה מרשים ורעב אדיר לכיבוש וניצחון. מנצ'סטר יונייטד התחילה את העונה היטב גם ללא רונלדו, אבל עם רונלדו היא נמצאת בשורה אחת עם הפייבוריטיות לזכייה באליפות.
מחוץ למגרש, האימפקט של רונלדו עשוי להיות עוד יותר גדול. לפי נתונים מאדידס, תוך 24 שעות נמכרו יותר מחצי מיליון חולצות מנצ'סטר יונייטד של מספר 7. מדובר בהכנסות של מעל 45 מיליון ליש"ט לאדידס - שמעניקה חסות ליונייטד תמורת 75 מיליון ליש"ט בשנה. בניגוד למדווח, ההכנסות ממכירות החולצות לא מכסות את העלות של רונלדו - כ-90% מהן הולכות לאדידס.
לפי הנתונים, נכון ללפני יומיים, ההכנסות ממכירת חולצות עם השם של רונלדו עמדו על 187 מיליון ליש"ט - שיא חדש בהכנסות ממכירות חולצות של שחקן חדש. השיא הקודם נקבע לפני מספר שבועות כאשר ליאו מסי חתם בפריז סן ז'רמן (הכנסות של כ-104 מיליון ליש"ט).

2 צפייה בגלריה
כריסטיאנו רונאלדו בבכורה המחודשת ב מנ'צסטר יונייטד 2021
כריסטיאנו רונאלדו בבכורה המחודשת ב מנ'צסטר יונייטד 2021
חוגג אחרי כיבוש שער
(רויטרס)

לפי הדיווחים, ההכנסות של יונייטד מהמכירות הללו יעמדו - ללא חישוב החסות מאדידס - על כ-13 מיליון ליש"ט. ההכנסות של פריז מהמכירות של חולצות מסי יעמדו על כ-7.5 מיליון ליש"ט. הסכומים הללו לא יעזרו למשפחת גלייזר לכסות את החובות שהובילו לאובדן ההגמוניה של הקבוצה בפרמיירליג, ומן הסתם, ההשפעה הפיננסית של רונלדו תהיה תלויה בהישגים שלו ושל מנצ'סטר יונייטד על המגרש. עם זאת, המומחים מצפים לעלייה בהכנסות המסחריות של המועדון, במקביל לירידה בהכנסות מחסויות ליובנטוס, הקבוצה אותה עזב.
אגב, בחזית של ברצלונה - הקבוצה צפויה לאבד את החסות מ-Rakuten היפנית (55 מיליון יורו בעונה), ולא ברור מה הסטטוס של המעמד של בארסה בתוך נייקי (הקבוצה ללא הסכם עם נייקי מאז 2016 אך ממשיכה לשחק במדי החברה האמריקאית ולקבל על כך כסף בחוזה "רץ").
ההשפעה של רונלדו בחולצת אדידס של מנצ'סטר יונייטד מורגשת עד ישראל. "חלון ההעברות האחרון באירופה, שהיה חריג ומשוגע בכל קנה מידה, הביא שיאים חדשים בכל הנוגע למכירת חולצות ומדי קבוצות", אומר תומר כהן, סמנכ"ל השיווק אדידס ישראל. "באופן גלובלי, פוטנציאל השוק של אוהדי מנצ׳סטר יונייטד הוא כמיליארד איש. מדובר ללא ספק באחת הקבוצות הפופולריות בעולם, ואם מסתכלים בפריזמה המקומית, עבור הישראלים, שבאופן כללי מאוד אוהבים את הליגה האנגלית, מנצ'סטר יונייטד היא מהקבוצות הפופולאריות ביותר לצד יובנטוס וריאל מדריד מהליגות המקבילות. ניתן לראות את זה במכירות החולצות בישראל בכל שנה".