סגור

האם כרטיס צהוב יוביל לסוף הקריירה של שחקן ארסנל?

בשבוע שעבר "האת'לטיק" חשף כי התקבלו הימורים בשווי 420 אלף דולר על כך ששחקן ארסנל יקבל כרטיס צהוב במשחק הפרמיירליג. ייתכנו שיהיו לכך השלכות משמעותיות

בשבוע שעבר חשף "האת'לטיק" כי חברת הימורים קיבלה הימור או הימורים בשווי 420 אלף דולר על כך ששחקן ארסנל יקבל כרטיס צהוב במשחק פרמיירליג.
באינטרנט זיהו מיד את המשחק (נגד לידס) ואת השחקן (גרניט ג'אקה), ולמרות שאין אישורים רשמיים על כך, יש דיווחים שההתאחדות האנגלית התחילה לחקור את העניין. לא ברור אם אדם אחד שם את ההימור הגדול או מספר רב של מהמרים. יש לכך משמעויות.
מה שברור זה שרשויות החוק קיבלו דיווח ממפעילי ההימורים על התנהלות חריגה של מהמר/ים בהקשר של כרטיס צהוב לשחקן ארסנל ספציפי.
ישנן מספר חברות שזו עבודתן, למצוא תבניות הימורים חריגות ולהזהיר מפניהן מאחר שייתכן שמדובר במניפולציה או הטיית משחק. אם מספר רב של מהמרים שמים כסף על תוצאה מאוד ספציפית או אפילו אירוע מאוד ספציפי, כמו כרטיס צהוב, אז הרשויות מתחילות לחקור את האירוע בחשד להטייה.
ההימורים היו אמורים להניב זכויות ב-1 מיליון דולר אבל בגלל ההימור/ים החשודים, מפעילי ההימורים ביטלו את ההימור.
במקביל, המפעילים חייבים לדווח ל-IBIA (קיצור של International Betting Integrity Association) על האירוע. גופים שאינם חברים ב-IBIA לא חייבים לדווח. יש לא מעט מפעילי הימורים שאינם חברים בארגון. לפי הדיווח באת'לטיק, מפעיל שאינו חבר דיווח על אירוע הצהוב במשחק של ארסנל נגד לידס ועשה זאת בהתנדבות.
1 צפייה בגלריה
גרניט ג'אקה שחקן כדורגל ארסנל granit xhaka
גרניט ג'אקה שחקן כדורגל ארסנל granit xhaka
גרניט ג'אקה שחקן כדורגל ארסנל
(צילום: גטי)
התהיה הגדולה היא האם היו אירועים כאלה שלא התגלו.
ידוע שבעבר היו מקרים של שחקנים שעשו משהו על המגרש מאחר שהימרו על כך. מאט לה טיסייה, כוכב סאות'המפטון בשנות השמונים והתשעים, גילה באוטוביוגרפיה שלו ב-2009 שהוא "ניסה להרוויח כמה גרושים" על ידי כך שהימר על הוצאת חוץ ב-70 שניות הראשונות במשחק של סאות'המפטון. לה טיסייה פתח את המשחק עם מסירה ארוכה ומאוד לא מדויקת שהיתה אמורה לצאת החוצה. בסוף שחקן בקבוצתו מנע מהכדור לצאת החוצה. לה טיסייה הוזמן לחקירה אחרי שגילה מה עשה - אבל סגרו את התיק מחוסר עניין לציבור. כמו כן, די ברור שלה טיסייה עשה משהו בשביל עצמו ולא היו מעורבים בזה אנשים אחרים שהשקיעו מכספם על אותו הימור.
מאז יש חוקים הרבה יותר נוקשים לגבי הימורים של שחקנים. ב-2018 המגן של לינקולן סיטי, בראדלי ווד, הורחק ל-6 שנים בגלל שהימר על כך שיקבל צהוב במשחק גביע. גם במקרה של ווד, לא ברור אם אחרים ידעו על ההימור.
ב-2019, קיריין טריפייר, כיום מגן ניוקאסל, הורחק לעשרה משחקים ונקנס ב-70 אלף ליש"ט בגלל שאמר לחבר לשים כסף על כך שיעבור לאתלטיקו מדריד. גם במקרה שלו, רק חברים ידעו מכך.
החשש הגדול הוא ששחקן ארסנל מעורב בהימורים לא חוקיים ומסייע לארגוני פשע להרוויח כסף מהימורים על כדורגל. הטיית משחקים היא הסרטן של הספורט המקצועני - כי אם אנשים יאבדו אמון שהמשחק הוגן, הם לא יגיעו למשחק, לא יצפו במשחק ולא יצרכו אותו. ככה כל הבסיס של תעשיית הספורט יקרוס, יחד עם תעשיית ההימורים - לכן האינטרס שלהם להודיע על חשש למניפולציות.
כן, הטיית משחקים מתרחשת לא מעט, בעיקר במשחקים בליגות הנמוכות אבל סרטן זו מחלה שמתפשטת לכל הגוף. מה שמתחיל בכרטיס צהוב בקטנה בדקה ה-86' של משחק פרמיירליג, יכול להפוך במהרה לפרשת מכירת משחקים. אנחנו רואים איך מכירות משחקים בליגות הנמוכות הגיעו- דרך נשאים של המחלה (שחקנים שכבר מכרו משחק אחד פתוחים הרבה יותר למכירת משחק נוסף) - לגביעים ואפילו לליגות הבכירות.
ברגע ששחקן הוא "מוכר משחקים", הוא יתקשה מאוד לצאת מהעולם הזה. אם יתגלה ששחקן ארסנל שיתף פעולה עם מהמר או מהמרים, הרשויות יצטרכו להשעותו לתקופה ארוכה.