$
ספורט עולמי

מיהי קבוצת כדורסל המכללות השווה ביותר?

קנזס ג'יהוקס הגיעה למקום השני בדירוג שווי הקבוצות - עם 35 מיליון דולר. האם לואיסוויל קרדינלס זכתה בפעם הרביעית ברציפות בשווי הגבוה ביותר?

שירות כלכליסט 14:4919.03.15

לואיסוויל קרדינלס היא, זו השנה הרביעית ברציפות, קבוצת כדורסל המכללות בעלת השווי הגבוה ביותר. אולם נראה שההצלחה הפיננסית של הקבוצה חוותה האטה לראשונה מאז 2009. השנה השווי של הקבוצה עומד על 38.3 מיליון דולר, ירידה קלה לעומת שווי של 39.5 מיליון דולר בשנה שעברה. בעוד שבקרדינלס חוו ירידה, מרבית הקבוצות האחרות הולכות ומתחזקות.

 

קנזס ג'יהוקס, הקבוצה שהגיעה למקום השני בדירוג השווי, עלתה ב-7% ל-35.4 מיליון דולר. זו הפעם הראשונה שההובלה של לואיסוויל הצטמצמה לפחות מ-5 מיליון דולר, מאז דורגה הקבוצה לראשונה בפסגת הערכות השווי ב-2012.

 

 

שחקן קרדילנס. שווי הקבוצה הממוצע בליגת כדורסל המכללות הוא 20.6 מיליון דולר, מעט מעל הממוצע בשנה שעברה - 20.2 מיליון דולר שחקן קרדילנס. שווי הקבוצה הממוצע בליגת כדורסל המכללות הוא 20.6 מיליון דולר, מעט מעל הממוצע בשנה שעברה - 20.2 מיליון דולר צילום: איי אף פי

 

מכירות הכרטיסים עלו ב-11% ל-12.8 מיליון דולר והקבוצה נהנתה גם מעלייה קלה בהכנסות מיום המשחק מהסכמי רישוי וחנייה. אולם חלוקת ההכנסות מצד ה-NCAA והליגות עמדה על 2.8 מיליון דולר בלבד, ירידה מ-5.8 מיליון דולר שנה קודם לכן, ככל הנראה כתוצאה המיידית מהפיצול של ליגת ביג איסט (AAC וליגת ביג איסט החדשה פיצלו את הזכויות מחלוקת ההכנסות של ליגת ביג איסט הקודמת).

 

ההוצאות עלו גם כן. התשלומים לצוות האימון של הקרדינלס הסתכמו ב-5.7 מיליון דולר, עלייה מ-4.7 מיליון דולר שנה קודם לכן. הוצאות על האולם ותחזוקה עלו מ-4.1 מיליון דולר ל-4.5 מיליון דולר.

 

אצל קנזס, המדורגת שנייה, מכירות הכרטיסים טיפסו ל-14.5 מיליון דולר מ-12.9 מיליון דולר שנה קודם לכן, ויצגו כמעט את כל העלייה בהכנסות. סיבה נוספת לעלייה בהכנסות נובעת מצמצום ההוצאות. בשנה שעברה ההוצאות עמדו על 8.5 מיליון דולר, ירידה מ-10.7 מיליון דולר שנה לפני כן. גם במקרה זה, מרבית השינוי נבע מתחום אחד: ירידה בשכר של המאמן ביל סלף והצוות שלו מ-6 מיליון דולר בעונת 2012-13 ל-4.2 מיליון דולר בשנה שעברה.

 

שלישית ברשימת הערכות השווי היא קנטאקי. הווילדקאטס זכו להצלחה על המגרש, והעפילו ל- Elite Eight ואף מעבר לכך בכל העונות מלבד אחת תחת המאמן ג'ון קליפרי. בעונה השישית שלו עם הקבוצה, קליפרי מנווט את הווילדקטס למאזן של 34-0 לפני הטורניר השנה, שבו היא הפייבוריטית לזכות. עם זאת, השווי של הקבוצה נפל השנה ב-3% ל-31.5 מיליון דולר, בעיקר בשל הוצאות מוגברות בעקבות המרוץ בשנה שעברה למשחק האליפות. ההוצאות עלו ב-2.5 מיליון דולר, והמצב היה יכול להיות גרוע יותר – קליפרי שהרוויח 275 אלף דולר בבונוסים בעקבות העפלה לפיינל 4, היה מרוויח 375 אלף דולר נוספים לו קנטאקי הייתה זוכה בתואר התשיעי שלה.

 

אריזונה וצפון קרולינה סוגרות את החמישה הראשונה. אריזונה מטפסת בעקביות בדירוג, והשנה עברה מהמקום השישי לרביעי, לאחר שהשווי שלה עלה ב-13% ל-28.5 מיליון דולר. העלייה בשווי נזקפת לזכות עלייה במכירות הכרטיסים, בחוזי הספונסרשייפ ובחלוקת ההכנסות מה-NCAA. ההכנסות עלו ב-10% על אף שההוצאות עלו גם כן, בשל רכישת לוח תוצאות חדש ואירוח משחקי NIT Season Tip-Off.

 

המצב נראה טוב גם בצ'אפל היל, שם אוניברסיטת צפון קרולינה, שאמנם נעקפה על ידי אריזונה, חוותה השנה עלייה של 8% בשווי ל-27.7 מיליון דולר.

 

שווי הקבוצה הממוצע בליגת כדורסל המכללות הוא 20.6 מיליון דולר, מעט מעל הממוצע בשנה שעברה - 20.2 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x