$
רכישות

פוטבול המכללות מכניס 3.4 מיליארד דולר בשנה ועדיין לא משלם לשחקניו

ב-2003 ההכנסות בפוטבול המכללות היו נמוכות מ-1.6 מיליארד דולר, כך שבעשר השנים האחרונות בלבד ההכנסה יותר מהוכפלה, ואין שום סימן להאטה בקרוב. השחקנים צפויים לדרוש שכר

שירות ככלכליסט 13:1721.12.14

ההכנסות של פוטבול המכללות עקפו ב-2013 לראשונה את רף ה-3.4 מיליארד דולר, כך עולה מנתונים שפרסם משרד החינוך האמריקאי. הסכום הופך את פוטבול המכללות לאחר מענפי הספורט הרווחיים ביותר, במכללות וגם בספורט המקצועי, בצפון אמריקה. זאת בעוד שהנתון הממשי כנראה אף גבוה יותר.

 

 

פוטבול מכללות. המכללות עדיין מכניסות פחות מענפי הספורט המקצוענים אבל ההכנסות צפויות לצמוח בעשרות אחוזים פוטבול מכללות. המכללות עדיין מכניסות פחות מענפי הספורט המקצוענים אבל ההכנסות צפויות לצמוח בעשרות אחוזים צילום: איי אף פי

 

לפי נתוני משרד החינוך, סכום השיא מייצג את ההכנסות שיצרו 126 מתוך 128 הקבוצות בתת הליגה פוטבול בול (FBS). מעבר לכך, לא כל ההכנסות של ה-NCAA (כמו חוזי השידור עם ESPN) מופצים בחזרה למכללות.

 

לשם השוואה, ההכנסות בפוטבול המכללות ב-FBS עדיין נמוכות לעומת ההכנסות של ליגת הבייסבול ושל ליגת הפוטבול, שהכניסו ב-2013, 8 מיליארד דולר ו-6 מיליארד דולר, בהתאמה, אך הן בשכונה של ההכנסות ב-אן.בי.איי (5 מיליארד דולר) וב-אן.אייץ'.אל (3.7 מיליארד דולר).

 

ההבדל הגדול הוא שבליגות הללו פועלים איגודים, והשחקנים זוכים בחלק מההכנסות, שהוא לרוב גבוה ממימון שכר הלימוד והמעונות של שחקני המכללות, שעומד בדרך כלל על 50 אלף דולר בשנה לשחקן.

 

ההכנסות של פוטבול המכללות מרקיעות שחקים, וצפויות להמשיך בנסיקה.

 

ב-2003 ההכנסות בפוטבול המכללות היו נמוכות מ-1.6 מיליארד דולר, כך שבעשר השנים האחרונות בלבד ההכנסה יותר מהוכפלה, ואין שום סימן להאטה בקרוב.

 

עונת 2014 היא הראשונה שבה יתקיימו פלייאוף בפוטבול מכללות, והיא הראשונה בחוזה החדש של ESPN ל-12 שנים בשווי 5.6 מיליארד דולר לשידור המשחקים. החוזה לבדו פירושו תוספת של 345 מיליון דולר בשנה לעומת החוזה הקודם.

 

בשלב מסוים הכסף ימשיך לזרום והשחקנים ידרשו אחוז גבוה יותר מההכנסות.

 

ובכדורסל המכללות?

 

עבור מרבית תכניות הספורט הגדולות במכללות, נבחרת הכדורסל מדורגת שנייה בהפרש ניכר מקבוצת הפוטבול, במונחים של הכנסות. אך בהתחשב בכך שההוצאות התפעוליות נמוכות יותר ושבקבוצת כדורסל יש פחות שחקנים מאשר בקבוצת פוטבול, שחקן כדורסל לרוב שווה הרבה יותר משחקני הפוטבול.

 

בביזנס אינסיידר בדקו לאחרונה מה יהיה השווי של שחקני פוטבול המכללות אם ב-NCAA היו מאמצים שיטה דומה לחלוקת הכנסות כפי שעושים ב-NFL. לפי הבדיקה, אוניברסיטת טקסס היא המובילה כשהשווי הממוצע של 85 הסטודנטים במלגת ספורטאים עומד על 605 אלף דולר לשחקן. באתר השתמשו באותה שיטה לחשב את השווי של שחקני כדורסל המכללות ומצאו ששחקני אוניברסיטת לואיסוויל הם היקרים ביותר עם שווי שנתי ממוצע של 1.5 מיליון דולר עבור 13 השחקנים במלגה.

 

החישוב של השווי ההוגן (Fair Market Value) בוצע עבור שחקני כדורסל המכללות ב-20 התכניות בעלות ההכנסות הגבוהות ביותר. בהתבסס על החוזה הקיבוצי העדכני שחתמו עם השחקנים ב-NBA, במסגרתו הם מקבלים מינימום של 49% מכלל ההכנסות, ההכנסות של כל תכנית מכללות התחלקה בין המכללה עצמה (51%) והספורטאים (49%), כש-13 השחקנים התחלקו שווה בשווה בחלק שלה.

 

נמצאו ארבע תכניות כדורסל שהשווי הממוצע של השחקנים שלהן היה גבוה ממיליון דולר בשנה. חלק מהשווי מוחזר למלגות, כולל הוצאות מחיה. אך השווי הזה הוא לרוב נמוך מ-50 אלף דולר בשנה, שהמכללות מעניקות לכל שחקן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x