$
ספורט ופוליטיקה

ניסן סלומינסקי לא אישר את תקציב הטוטו לשנת 2014

יו"ר ועדת הכספים החליט שלא לאשר את תקציב המועצה להסדר ההימורים בספורט לשנת 2014, לאחר שהתברר שהמועצה פעלה מ-2011 ללא תקציב מאושר ואף הביאה לאישור ועדת הכספים את תקציב 2014 ימים אחדים לפני תום שנת הכספים

שירות כלכליסט 18:4229.12.14

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) החליט הבוקר (ב') שלא לאשר את תקציב המועצה להסדר ההימורים בספורט לשנת 2014, לאחר שהתברר שהמועצה פעלה מ-2011 ללא תקציב מאושר ואף הביאה לאישור ועדת הכספים את תקציב 2014 ימים אחדים לפני תום שנת הכספים. תקציב הטוטו עומד על 2.17 מיליארד שקל.

צחי פישביין, יו"ר הטוטו.  "פעלנו עפ"י חוות דעת משפטית של הטוטו, לפיה עלינו להמשיך ולפעול עפ"י התקציב האחרון שאושר וזה היה ב- 2010" צחי פישביין, יו"ר הטוטו. "פעלנו עפ"י חוות דעת משפטית של הטוטו, לפיה עלינו להמשיך ולפעול עפ"י התקציב האחרון שאושר וזה היה ב- 2010" צילום: נמרוד גליקמן

 

סלומינסקי אמר: "לא ייתכן שגוף ציבורי עם תקציב כה גדול, ימשיך לתפקד במשך שנים ללא אישור תקציבי" והודיע  כי יקיים עוד במהלך פגרת הבחירות, דיון מעמיק בהשתתפות הייעוץ המשפטי ונציגי הגופים הרלוונטיים, על-מנת לבחון כיצד להגיע למצב של תקציב מאושר". 

 

מנכ"ל הטוטו, איציק לארי, ניסה להסביר את עמדת הטוטו: "המועצה הגישה את תקציבה לשרים בכל שנה מחדש עד ה-1 בנובמבר לצורך קבלת חתימתם והעברת התקציב לאישור ועדת הכספים לפני ה- 1 בינואר של שנת הכספים הרלוונטית. אלא שבשל עיכובים או הימנעות השרים מלחתום על בקשות התקציב, הללו כלל לא הגיעו לוועדת הכספים".

 

במענה לתהיית הח"כים, באשר לדרך שבה בכל זאת המשיכה המועצה לפעול מ-2011 ועד היום, הסביר לארי, כי "פעלנו עפ"י חוות דעת משפטית של הטוטו, לפיה עלינו להמשיך ולפעול עפ"י התקציב האחרון שאושר וזה היה ב-2010. עתה, אנחנו רוצים להוציא אל הפועל רצועה חדשה של פעילות בענפי הספורט ועל כן עלינו לאשר את תקציב 2014, אחרת לא נוכל לשלם עבור פעולות שבוצעו ושעוד יבוצעו".

 

סלומינסקי השיב, כי "אין דבר כזה לפעול שנים על בסיס תקציב קודם. רק במקרה של בחירות ניתן לעבוד על-סמך תקציב המדינה הקודם".

 

לארי הוסיף:  "אנחנו מקפידים על-כך שהתקציב יוגש בזמן לשרים ומאותו רגע זה לא תלוי בנו. לשרים היו שאלות והבהרות והחתימה שלהם על תקציב 2014 הגיעה רק בסוף השנה. תקציב הטוטו מוגש לשולחן השרים ב-1 לנובמבר. בנובמבר 2013 הוגשה הצעת התקציב ל- 2014 ושנה שלמה השרים לא חתמו על התקציב. שרת הספורט ושר האוצר. המשמעות של אי אישור התקציב יימנע מאיתנו להוציא אל הפועל דברים חדשים. עפ"י חוות דעת משפטית, כל הספורט הישראלי תלוי בנו ובלי הכסף הזה הספורט נסגר. ולכן אנחנו משלמים רק עפ"י רצועות ישנות ששולמו בעבר ולא על רצועות חדשות. החוק אומר שאני עובד עפ"י התקציב האחרון שאושר".

 

גיא אטיאס, סמנכ"ל תכנון ותקצוב במשרד התרבות והספורט, הסביר מדוע חתימת השרים התעכבה: "אחרי שמגישים לנו את התקציב, לא תמיד אנחנו רואים עין בעין את התקציב עם המועצה. ואז לא מאשרים והם עובדים לפי התקציב האחרון שאושר".

 

ראש מנהל הספורט במשרד התרבות והספורט, אורי שפר גם כן ניסה להסביר: "בישראל יש את שיעור הספורטאים הכי קטן ביחס לעולם המערבי. אנחנו פועלים דרך הספורט בין השאר, על-מנת להוציא בני נוער מעבריינות, כשהדגש בפריפריה וקידום ספורט נשים. נבחרו לתכנית 12 ענפים, כדורגל וכדורסל הכי פופולריים ועוד 10 ענפים. עד עכשיו יצאו אחד עשר ענפים זה כבר פועל ב-2014. שילמנו לפי תכניות ישנות. אם לא תאשרו את תקציב 2014 תיעצר פעילות חשובה. בהנחה שאישור תקציב הטוטו ל-2015 ייארך חודשים, כי יש בחירות וגם לאוצר יש הסתייגות מתקציב 2015 ולכן אני צופה שלא יהיה לנו תקציב מאושר חודשים ארוכים".

 

איתי טמקין מאגף תקציבים באוצר: "לגבי תקציב 2013 שר האוצר חתם על התקציב. ואז נשלח מכתב עם העתק למשרד התרבות והספורט והם צריכים להביא את זה לוועדת הכספים. עתה אנחנו כממשלה מצטרפים לכוונה שלא לאשר את תקציב 2014, כי עדיין לא קיבלנו את תקציב 2015 למרות שעפ"י החוק אמורים לקבל עד ה-1 בנובמבר 2014".

 

חברי הוועדה נוספים התנגדות לבקשת אישור התקציב ל-2014. ח"כ מיכל בירן (העבודה): "יש פיל בחדר שלא מדברים עליו. כשברקע חוקרים את איגוד הכדור-יד ואיגוד הכדורסל על שחיתות ושוחד וכאן מציגים בפנינו את ההליך הלא-תקין הזה, כלומר כשיש פה ליקוי מאורות כללי, צריך לנהוג במשנה זהירות". בירן קראה לסלומינסקי ש"לא לאשר את התקציב עד לבירור כל הפרטים והעניינים הקשורים בו עם כל הנוגעים בדבר". הצטרף לקריאתה, ח"כ אראל מרגלית ממפלגת העבודה שאמר ש"לא ניתן לאשר פרוצדורות לא תקינות כאלה, בוודאי בעת הזו שבכירים בעולם הספורט נחקרים בחשד לקבלת או העברת שוחד".

 

 

מנכ"ל הטוטו, איציק לארי, ביקש להעביר מסר, לפיו אין לטוטו עצמו קשר לפרשה ואין בעיית ניהול לא תקין: "הטוטו מחלק את כספים לטובת הספורט הישראלי. אנחנו תומכים ב-64 ענפים, איגודים ואגודות עפ"י אמות מידה שמועצה ציבורית קובעת וכן בהקמת מתקני ספורט שכל אמות המידה מתפרסמים באינטרנט. אין שקל שעובר ללא אמות מידה מאושרות. גוף לא מקבל כסף ללא אישור ניהול תקין וכד'".

 

כאמור, בסיכום הודיע סלומינסקי, כי "ועדת הכספים לא תאשר את תקציב הטוטו לעת עתה, אלא נעשה דיון מעמיק יחד עם הייעוץ המשפטי איך יוצאים מהפלונטר הזה. יש לכם חוות דעת הזויה, שאישרה לכם לפעול על בסיס תקציב ישן שאושר. לפי חוות הדעת הזו, יכולים להמשיך לפעול עד סוף המאה ורק להימנע מהפעלת רצועות חדשות. אנחנו לא יכולים לאשר את זה על-מנת שלא תמשיכו לעשות את אותו הדבר גם ב-2015".

 

בינתיים, בנושא חסות הטוטו לכדורגל: איגוד הכדורסל החליט אתמול להגיש עתירה לבג"צ כנגד המועצה להימורים בספורט. ההחלטה להגיש את העתירה נבעה מביטול הסכם השיווק של האיגוד, שכלל בעונה שעברה את הליגה הלאומית והליגה לנוער, וכן ביטול הסכם השיווק של ליגת העל לנשים שהופחת משני מליון שקל לחצי מליון שקל, גם זאת לאחר מאבק ציבורי נרחב. יו"ר האיגוד עמירם הלוי, הודיע על הכוונה להגיש את העתירה אחרי שיושב ראש דירקטוריון הטוטו צחי פישביין, לא איפשר לו להעלות הצעת פשרה בישיבה שהתקיימה בראשון.

 

על פי ההצעה של הלוי, סכום הסכם השיווק של ההתאחדות לכדורגל ייפחת בעשרה מיליון ש"ח ל-70 מיליון שקל וההפרש יתחלק בין ענפי הספורט השונים באופן יחסי. פישביין סירב, אף על פי שהצעה זו הייתה אמורה לזכות להסכמה על פי רוב משמעותי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x